Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Amazon zaznamenaly mírné zlepšení – Má Amazon ty největší propady za sebou?

Akcie Amazon zaznamenaly mírné zlepšení – Má Amazon ty největší propady za sebou?

Akcie Amazon zaznamenaly mírné zlepšení – Má Amazon ty největší propady za sebou?
Zdroj: channelnewsasia.com

Akcie Amazon se od listopadu 2021 propadly o velká čísla. Pokud to vezmeme po současné low, akcie Amazon ztratily ze své all time high hodnoty skoro 55 %.

Taky není divu. Akciové růstové tituly jsou citlivé na růst úrokových sazeb a tím pádem posílení dolaru. Nesmíme zapomínat ani na inflaci, která požírá marže. V rámci dnešní akciové analýzy se proto podíváme hlavně na fundament, kde došlo za třetí kvartál k mírnému zlepšení u zisku a obratu. Následně koukneme na cenový graf pohledem technické analýzy.

Fundamentální analýza akcie Amazon

Kvartální výsledky

Obrat společnosti Amazon meziročně vzrostl o téměř 15 % na 127 miliard USD. Ovšem provozní výnos zaznamenal další pád v řadě, meziročně pokles o více jak 44 % na 2,69 miliardy USD. Ostatně provozní náklady pořád stoupají a za třetí kvartál dosahovaly více jak 54 miliard USD. Čistý zisk zaznamenal meziroční pokles o 9 %, ale faktem je, že výsledek 2,87 miliardy USD je velké zlepšení oproti předešlým dvou čtvrtletím. Ty byly totiž ztrátové.

Zisk a výnos akcie Amazon
Zisk a výnos Amazonu
Zdroj: tradingview.com

Hrubá marže dosahuje skoro 45 % a v tomto ohledu nevidím žádný kontrast s předešlými čtvrtletími. Provozní marže se ovšem drží stále na velmi nízkých úrovní a pořád si drží klesající tendenci, 2,12 %. Čistá marže si krapet polepšila na 2,26 %, protože předešlé kvartály byly logicky v záporu. Připomínám ale, že u titulu, jako jsou Amazon akcie, nikdy čistá marže nebyla nějak vysoká. V tomto odvětví jsou marže jednoduše nižší (jednociferná).

Zisk na akcii (EPS) je 0,28 bodů. Přestože Amazon akcie tratily nemalou část ze své hodnoty, ukazatel P/E soustavně roste a ke konci třetího čtvrtletí je skoro 104 bodů. Nyní je poměr o něco nižší, přes 90 bodů. Je dobré si ale říct, že vyšší P/E je u tohoto titulu norma. Zároveň je dobré upozornit, že Amazon dlouhodobě těžil ze slabšího dolaru a nízkých úrokových sazeb. Vlastně jsou akcie Amazon typickým titulem, který se na tomto lidově řečeno svezl.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) nadále klesá a za třetí kvartál se nachází na 8,78 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) taktéž pokračuje v poklesu, 4,53 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 0,68 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 0,94 bodů. Ty poměry nejsou úplně ideální. Hlavně ten první. A za jednotlivé kvartály jdou dolů a to je špatně. Krátkodobé závazky Amazonu postupně rostou.

Celkové závazky pokračují v růstu, meziročně vzrostly o více jak 11 % na téměř 291 miliardy USD. Kdežto vlastní kapitál vzrostl o 14 % na 137,5 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí 1,05 bodů. Není to příliš, ale není to ani málo. Celkový dluh pořád roste a za třetí kvartál představoval 144,6 miliardy USD. Čistý dluh vypadá hrozivě, protože v absolutním vyjádření dělá 85,7 miliardy USD. Kdyby Amazon chtěl splatit se svou likviditou všechny dluhy, pořád má zbývající dluh obrovskou hodnotu.

Technická analýza akcie Amazon

Takže akcie Amazon ztratily po dosavadní low, které je na S/R levelu 83 USD, asi 55 % ze své all time high hodnoty. Jde o významný propad, a kurz se tak vrátil zpátky na úrovně z března roku 2020. Všimněte si, že se kurz kolem S/R levelu 83 USD docela dlouho točil. A to zhruba dva roky, po čemž následovalo finální rally.

Denní graf akcie Amazon
Denní graf akcie Amazon
Zdroj: tradingview.com

Takže po zveřejnění říjnových earnings došlo hned k propadu. Proč?

Sice se navrátila po dvou ztrátových kvartálech ziskovost, ale z fundamentální analýzy vyplývá, že obecně vzato je na tom Amazon hůř a hůř. Kurz akcie Amazon následně klesl ke zmiňovaným 83 USD, kde přišel odraz. Kurz za pár dní začal testovat úroveň 102 USD, která se zatím potvrzuje jako rezistence.

Závěrem

Akcie Amazon na tom pořád nejsou fundamentálně zrovna nejlíp. A kdybychom se v tom hloubali ještě víc, určitě bychom našli další problematická čísla. Je fajn, že obrat vzrostl a firma zase generuje zisk, ale v obecné rovině se situace firmy zhoršuje. Proto je třeba sledovat alespoň těch několik ukazatelů, které si v těchto analýzách rozebíráme. Co se týká technicky trhu, pořád platí silný medvědí trend. A žádné zlepšení v grafech zatím nejde znát. Očekává se holt recese a všichni investoři proto ví, že byznys Amazonu tím hodně utrpí.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo