Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Alibaba zase ve ztrátě, propad kurzu na ceny z roku 2015 – Je čínský trh zapovězen?

Akcie Alibaba zase ve ztrátě, propad kurzu na ceny z roku 2015 – Je čínský trh zapovězen?

Akcie Alibaba zase ve ztrátě, propad kurzu na ceny z roku 2015 – Je čínský trh zapovězen?
Zdroj: cdn.spark.app

Akcie Alibaba jsou již poměrně dlouho dobu v úzkých. A to díky politice čínské vlády, která se lidově řečeno rozhodla zakleknout na tamní big tech. Mimoto se čínské tituly staly střetem obchodních válek Spojených států. Od té doby společnosti Alibaba dramaticky klesly zisky. To samozřejmě způsobilo nemalý odliv investorů. Přestože měl byznys firmy do té doby velký úspěch, sesypalo se to jako domeček z karet.

Jak jsou na tom ale Alibaba akcie nyní? Je to pořád stejně špatné? Nebo se objevují známky zlepšení? To si ukážeme v rámci fundamentální analýzy. Poté budeme pokračovat technickou analýzou a nezapomeneme na krátký závěr.

Fundamentální analýza akcie Alibaba

Kvartální výsledky

Dle posledních kvartálních výsledků akcie Alibaba zaznamenaly výnos 30,23 miliardy USD. To se nijak nevymyká, protože většina ze sledovaných období měla stejný výsledek. Co se týká hospodářského výsledku, Alibaba dosáhla ztráty ve výši 3 miliardy USD. Zatím jde proto o vůbec největší kvartální ztrátu této společnosti.

Provozní výnos se meziročně zlepšil o 58 % na 3,67 miliardy USD, protože kvartální období před rokem bylo velmi slabé. Tím chci říct, že to v nominále též není žádná sláva. Provozní náklad činil 7 miliard USD. Ten je na základě sledovaných kvartálů nejmenší.

Zisk, výnos a čistá marže akcie Alibaba
Zisk, výnos a čistá marže
Zdroj: tradingview.com

Hrubá marže je přes 35%, což nijak nevybočuje z normálu. Provozní marže byla něco přes 12 %. Jde tudíž o jeden z nejlepších výsledku za předešlých sedm čtvrtletí. Čistá marže je logicky v záporu, -10 %.

Zisk na akcii (EPS) je -1,13 bodů. Ukazatel P/E je na extrémních úrovní, 216 bodů. Jde o to, že kumulovaně za předešlých dvanáct měsíců firma skoro ani nedosáhla zisku. Takže paradoxně je poměr P/E vůbec nejvyšší za předchozí roky. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pouhých 0,76 %. Nejhorší výsledek za sledované kvartály. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) to samé, 0,66 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,77 bodů. Firma tedy pořád drží velké objemy likvidity. Celkové závazky představují skoro 99 miliard USD. Kdežto vlastní kapitál meziročně klesl o 11 % na 152,66 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je velmi solidních 0,15 bodů. Celkový dluh je necelých 23 miliard USD. Čistý dluh je solidní, -51,6 miliardy. To znamená, že má společnost Alibaba přebytek likvidity 51,6 miliardy. Respektive jim zbydou likvidní aktiva, když se rozhodnou svých dluhů zcela zbavit. Alibaba totiž za předešlá léta nahromadila obrovské objemy hotovosti a likvidních aktiv. Na začátku roku držela firma v likvidních aktivech více jak 100 miliard USD. Nyní to dělá 95,6 miliard USD.

Technická analýza akcie Alibaba

Alibaba akcie mají svůj vrchol z října 2020. Tehdy asi málokdo tušil, že z tehdejších problémů vznikne až takový odliv kapitálu. Akcie Alibaba od října 2020 po říjen 2022 ztratily cca 82 % ze své all time high kurzové hodnoty. To je nesmírně velká ztráta. A to za pouhé dva roky. Trh se mimochodem zastavil na cenové úrovni z roku 2015. Tady se zase vracím k tomu, na co občas upozorňuji. Kurzy klesnou tak hluboko, jak trh bude chtít. Vše se odvíjí od nabídky a poptávky.

Polopaticky řečeno, i když nakoupíte před mnoha lety, musíte počítat s tím, že když neprodáte včas, může se vaše pozice dostat do ztráty. Mnoho "víkendových" investorů má proto pocit, že když jdou kurzy pár let tím správným směrem, nemusí nic řešit. Respektive, že stačí jen koukat, jak kurz roste. Aniž by se o své portfolio jakkoliv starali. To je ale špatný přístup. Ať držíte akcie nebo Bitcoin. Je nutností se o svá aktiva starat. Přesněji řečeno je spravovat.

Týdenní graf akcie Alibaba
Týdenní graf akcie Alibaba
Zdroj: tradingview.com

Co se ještě týká technické stránky u akcie Alibaba, poslední odraz konkrétně nastal na S/R levelu 58 USD. Odraz to byl opravdu slušný. Ale v kontextu předešlých dvou let vypadá jako plivnutí do moře. Technicky jsme akorát otestovali rezistenční konfluenci, která se nachází kolem 85 USD. Dle objemového profilu jde o hutnou úroveň, takže není jednoduché ji prolomit.

Závěrem

Alibaba je pořád v nesnázích. A to se projevuje na hospodářských výsledcích. A hospodářské výsledky se též projevují na kurzu akcie Alibaba.

Titul skutečně zažívá velkou bídu. A může ještě trvat dlouhou dobu, než se z toho vzpamatuje. Pochopte, že makroekonomické prostředí zrovna poptávce po produktech nepřeje. A Alibaba je na silné poptávce právě hodně závislá.

Navíc není jasné, co má za lubem čínské politbyro. Možná ta politika už nebude natolik pro Alibabu negativní jako dříve, ale nejsem ani zdaleka nějaký odborník na politické prostředí Číny. I pro mne osobně je tohle téma jedem velký otazník, protože v místním kulturním prostředí vše funguje jaksi jinak.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo