Řada nezkušených a často velmi mladých investorů dělá velkou chybu nakupováním aktuálně nesmyslných titulů. V tomto článku vám ukážeme 5 konkrétních akciových titulů, které drobní investoři z Robinhood platformy milují, ale raději byste se jim měli vyhnout.
Co zvýšená volatilita trhů znamená pro investory?
Nezáleží na tom, jak dlouho už obchodujete na burze. Na to, co nám přinesl rok 2020, vás nemohlo připravit asi nic. Ve čtyřměsíčním období jsme byli svědky volatility hodné desetiletí (viz graf níže), kterou vyvolala bezprecedentní nákaza koronaviru.
Období paniky a zvýšené volatility dobře posloužilo dlouhodobým investorům. Z důvodu toho, že každá korekce trhu byla v historii nakonec následována býčím trhem. Platí už dlouhou dobu, že nákup dobrých akciových titulů a držení jich po desetiletí bývá velmi často úspěšná strategie (a to i v případě méně zkušenějších investorů).
Bohužel je ale pravda, že panika a volatilita trhu má také negativní následky.
Online investiční platforma s názvem Robinhood byla zvláště úspěšná při oslovování mladších (mileniálních) investorů. Jak se jim podařilo získat tolik investorů? Lákáním na obchodování bez poplatků a darováním akcií zdarma za otevření obchodního účtu. Právě tato platforma a ji podobné skrývají velké nebezpečí a to především ve chvílích zvýšené volatility na trhu.
Nemůžeme samozřejmě všechny házet do jednoho pytle a tvrdit, že jsou všichni mladí nerozvážní. Někteří investoři z Robinhoodu obchodují na základě dlouhodobých strategií a smysluplně. Problém ale je, že většina uživatelů platformy zkouší spíše trading, tzn., soustřeďují se na krátkodobé obchodování a nakupují (publicitně) nejžhavější akcie spíše se zajímavým PR než s kvalitním fundamentem.
Předvídání krátkodobých pohybů bez strategie, je pro nováčky opravdu nebezpečné. Obzvláště při aktuální situaci na trzích, kdy je to velmi obtížné i pro hodně zkušené investorské veterány.
Nejhorší na tom všem je, že většina těch nejpopulárnějších akcií na platformě Robinhood nejsou aktuálně úplně ideální investice. Pojďme se společně podívat o jaké akciové tituly se jedná a co o platformě Robinhood říkají ostatní.
1. Nikola
Spousta lidí si myslí, že je celý průmysl elektrických automobilů jedna masivní bublina nafukovaná malými investory. I kdyby tomu tak opravdu bylo, tak žádná z firem jako je Tesla, NIO, Workhorse Group, Tortoise Acquisition aj. není natolik přemrštěná, jako právě Nikola Corporation.
Krátkodobí tradeři po celé týdny sledovali Teslu i NIO, jak jejich ceny vzdorují gravitaci, a jednoduše uvěřili, že Nikola s její tržní kapitalizací 20 miliard USD dokáže totéž. Poté, co Nikola odhalila své vozidlo Badger EV, byla počáteční poptávka po tomto vozu velmi silná a napovídala možnému růstu ceny akcií.
Je tu ale problém. Jednalo se pouze o předplacení vozu existujícího jen na papíře. Nikola doposud nevyrobila ani jedno jediné vozidlo!
Společnost věří, že výrobu Badgera zahájí už příští rok. Je ale velice pravděpodobné, že se objeví nějaké nečekané překážky. Tesla i NIO se musí neustále vypořádávat s různými překvapeními, jako například když NIO muselo upustit od svého plánu na vybudování továrny v Šanghaji na výrobu vlastních elektromobilů. Tesla musela odložit debut nových modelů nesčetněkrát za dobu posledních několika let.
Jestliže si investoři myslí, že Nikola dokáže od konceptu k celé výrobě přejít lusknutím prstu, patrně je čeká velké překvapení.
Velký oblíbenec mileniálů je také společnost Aurora Cannabis. Zatímco od konce prvního čtvrtletí roku 2019 si téměř všechny marihuanové akcie vedly špatně, Aurora byla ještě horší.
Cena akcií klesla v průběhu šestnáctiměsíčního období o 90 %.
V jednu chvíli se očekávalo, že Aurora povede svět produkce marihuany. Měla mít přístup na dva tucty trhů mimo Kanadu. Společnost plánovala produkci velmi levné ale vysoce kvalitní marihuany, kterou by mohla v ohromném množství exportovat na levné (avšak legální) zahraniční trhy.
Bohužel se tak nestalo. U regulovaných dodavatelských koncernů vyvstaly na povrch problémy a aktuálně přijímá dovoz konopí pouze několik málo zahraničních trhů. V důsledku toho musela Aurora uzavřít pět výrobních zařízení, zastavila výstavbu dvou dalších a prodala ohromný skleník o rozloze cca 92 000 m2.
Tou nejhorší katastrofou celé společnosti je však její rozvaha. I nadále oslabuje své akcionáře, platí svými vlastními akciemi apod. Rovněž je velký problém hodnota goodwill. Ten nyní přesahuje polovinu celkových aktiv společnosti. Očekává se také, že Aurora odepíše více jak poloviny svých aktiv.
Další zvučný titul, kterým byli Robinhood investoři posedlí. Snad žádné jiné akcie nelákají více než American Airlines Group
Předtím než akciový trh jakoby spadl z útesu důsledkem nákazy covid-19, vlastnilo koncem února akcie AAL přibližně 14 tisíc účtů z platformy Robinhood. Dnes je to více než 659 000 účtů!
Přestože si American Airlines dokázaly zajistit výpůjčky od FEDu vázané na pandemii koronaviru, existuje několik argumentů, že se jedná o nejhorší titul ze všech velkých leteckých společností. Z informací z posledního čtvrtletního vyhlašování zpráv měla tato společnost hotovost a peněžní ekvivalenty ve výši téměř 3,6 miliard dolarů. Naproti tomu však celkový dluh ve výši 34,1 miliarda.
Tyto čísla však ani nezahrnují poslední nabídku dluhopisů z konce června ve výši 3,5 miliard USD. Tato poslední várka má úrok 12 %.
Poznámka
Vzhledem k tomu, jak jsou v současné době nízké úrokové sazby, vám tato neskutečně vysoká sazba může sama o sobě ledacos napovědět o riziku spojeném s obchodním modelem American Airlines.
V současné době stále není jasné, kdy se situace leteckého průmyslu vrátí do normálu. Může to trvat dokonce i roky, než se kapacita vrátí na úrovně, jaké jsme viděli v roce 2019. To je pro řadu akcionářů znepokojivé, protože AAL byli povinni zastavit zpětný odkup akcií a výplatu dividend jako podmínky finanční asistence spojené s COVID-19.
Moc reálných důvodů (kromě riskantní spekulace) vlastnit akcie jakýchkoliv amerických aerolinek neexistuje. Natož vlastnit ty, které mají pravděpodobně nejhorší rozvahu ze všech.
Další ze společností, které dokázaly pobláznit investory z platformy Robinhood, je Callon Petroleum. Propad cen ropy a chuť vydělat zde šly ruku v ruce.
Vysoce volatilní těžař Callon Petroleum měl na začátku března méně než 4.000 akcionářů na zmiňované platformě. Dnes jich však je více jak 110 tisíc.
Problém ale je, že tahle jízda na vlně ropy může dost snadno skončit zlomeným srdcem a prázdnou peněženkou.
V červenci 2019 Callon ohlásil, že koupí akcie od Carrizo Oil & Gas v hodnotě 3,2 miliard USD, avšak více jak polovina z nich byla vázána na převzetí dluhu společnosti Carrizo. Dohodu obě společnosti uvítaly jako prospěšnou – lepší potenciál cashflow a nižší náklady díky synergického efektu. Jenže pak přišel COVID-19 a tento seznam výhod se rozplynul.
V posledním čtvrtletí měl Callon Petroleum dluh ve výši téměř 3,3 miliardy dolarů (většina z toho je splatná již v roce 2023) a pouze 14,8 milionu USD v hotovosti a peněžních ekvivalentech. Pokud by 1. kvartál 2020 měl být obrazem, bude splácení dluhu stát více než 80 milionů dolarů ročně. Na to jim aktuální hotovost absolutně nestačí.
A co je ještě horší, věřitel Callonu snížil limit svého cashpoolu z 2 miliard USD na 1,7 miliard. Nyní již bylo vyčerpáno 1,35 miliardy USD. Zdá se, že Callon směřuje k bankrotu, a to pravděpodobně vymaže běžné akcionáře.
A nakonec tu máme Hertz. Asi nejnepříznivější investici Robinhoodu. Investoři se vrhli do gigantu pronajímajícího automobily. Už 22. května tato společnost vyhlásila bankrot, jenže od jejího zveřejnění došlo k boomu účtů nakupujících jejich akcie přes zmiňovanou platformu – z cca 44 tisíc před vyhlášením bankrotu na více jak 148 tisíc.
Přestože docházelo k určitým spekulacím, že by Hertz během svého konkurzního řízení vydával kmenové akcie (to však společnost nyní zamítla), a že by nějaká externí strana mohla mít zájem o získání některých nebo všech aktiv, skutečností zůstává, že Hertz bankrotuje.
I když by se společnosti mohlo podařit restrukturalizovat svůj dluh a podnikat i nadále, je pravděpodobné, že akcionáři nedostanou nic, pokud Hertz upustí od bankrotu. Jinak řečeno asi 148 tisíc investorů z Robinhoodu uvidí, jak jejich investice v Hertz padá na nulu.
Předtím, než společnost odložila nabídku svých akcií prohlásila: Vzhledem k tomu, že používáme hotovost na podporu našich operací v procesu bankrotu očekáváme snížení majetku našich akcionářů.
V důsledku toho existuje významné riziko, že držitelé našich kmenových akcií, včetně kupujících v této nabídce, neobdrží žádné náhrady a že naše kmenové akcie budou bezcenné.“
Pokud rádi riskujete a nevadí vám přijít o peníze, mohou pro vás výše zmíněné tituly být zajímavé. Není samozřejmě vyloučené, že zažijí nějaký bullrun. Pokud však chcete mít své peníze v bezpečí, poohlídněte se po jiných titulech.
Co je nejvíce kritizováno Robinhoodu?
Managementu této platformy příliš nesejde na tom, zda kvůli nesmyslně nastavenému uživatelskému rozhraní jeho aplikace někdo třeba skočí pod vlak, napsal Investicniweb.cz v reakci na sebevraždu jednoho z investorů Robinhoodu. Ten si právě kvůli špatně zobrazovaných dat mylně myslel, že prodělal stovky tisíc dolarů (zatímco byl v mírném zisku několik desítek tisíc).
Aplikace působí dojmem, jako by to byla jen hra – a to investice rozhodně nejsou. Kromě řady zbytečných smajlíků se například začnou sypat konfety, jakmile uzavřete obchod.
Blog Zero Hedge se do platformy zase obul, protože deleguje obchody svých klientů jiným firmám (tzv. vysokofrekvenční obchody). Z toho má provizi, která tvoří až polovinu jejich příjmů.
Ve výsledku tak např. podle Matta Levina z Bloombergu Robinhood láká mladé a nezkušené investory do obchodování, kterému stěží mohou rozumět. Doplácí pak na komplikované transakce s opcemi (ruku v ruce s nešikovnou platformou) a plní kapsy sofistikovanějších investorů.
Dle Levina je patrná nezbytnost přísnější regulace komplikovaného investování v rukou nezkušených investorů.
Co si o platformě Robinhood a výše zmíněných akciových titulech myslíte vy?
Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.