Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 negativních scénářů, které mohou vyvolat další problémy na světových trzích

Publikováno
5 negativních scénářů, které mohou vyvolat další problémy na světových trzích
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco optimisté sázejí na to, že centrální banky přikročí ke snižování úrokových sazeb, Čína se plně vymaní z pandemických opatření a konflikt v Evropě poleví, jiní nepodceňují rizika, která mohou trhy znovu uvrhnout do chaosu. Po nejhorším roce pro globální akcie za více než deset let a po propadu dluhopisů, který nemá v tomto století obdoby, neberou někteří investoři v roce 2023 nic jako samozřejmost.

Ve vzduchu se jako Damoklův meč stále vznáší rizika, která mohou trhy znovu uvrhnout do chaosu. Níže uvádíme pět scénářů, které hrozí, že v letošním roce přinesou investorům další problémy.

1. Zakořeněná inflace

Ačkoliv inflace v USA opět klesla a dluhopisový trh očekává, že se během 12 měsíců celkem elegantně vrátí k mnohem standardnějším hodnotám, nic není jistého. Existuje reálné riziko, že růst mezd a tlaky na straně nabídky, jako jsou zvýšené náklady na energie, budou nadále pohánět růst spotřebitelských cen.

To by vylučovalo obrat v měnových politikách Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky, který trhy očekávají v polovině letošního roku.

Co by následovalo, pokud by se tak nestalo? Další pokles akcií a dluhopisů, posílení dolaru a další bolesti na rozvíjejících se trzích.

Na místě je také otázka, zda vyšší výpůjční náklady nevyvolají recesi a jak se to projeví u investorů. Fed nepředvídal příchod inflace a ve své snaze bojovat s inflací možná nepředvídá příchod finanční krize. Je docela možné, že Fed riziko finanční katastrofy podceňuje.

2. Klopýtající Čína

Čínské akcie vyskočily ze svého říjnového minima do konce roku 2022 o zhruba 35 % díky vyhlídce, že se druhá největší ekonomika světa znovu plně otevře po dlouhých a drakonických uzávěrách.

Proti tomuto optimismu stojí nebezpečí zahlcení zdravotnického systému v důsledku prudkého nárůstu infekcí a zhroucení hospodářské aktivity. Přeplněné nemocnice a fronty v pohřebních ústavech vyvolaly v nedávné době znepokojení a byly doprovázeny poklesem sociální mobility ve velkých městech.

“Křivka infekcí v Číně bude stoupat a vrcholu dosáhne až jeden nebo dva měsíce po čínském novém roce,” uvedla Marcella Chowová, globální tržní stratég společnosti JPMorgan Chase.

Očekává, že se zemi podaří znovu plně otevřít, ale stále varuje před rizikem budoucího vývoje epidemie covid-19. Oživení čínských akcií zůstává křehké a jakákoli vyhlídka na klopýtnutí ekonomické aktivity by snížila poptávku na komoditních trzích, zejména po průmyslových kovech a železné rudě.

3. Rusko-ukrajinská válka

Je zřejmé, že pokud by došlo k eskalaci konfliktu na Ukrajině a pokud by se NATO více přímo zapojilo a sankce by se zvýšily, bylo by to finanční trhy negativní zprávou. Sekundární sankce proti ruským obchodním partnerům, zejména Indii a Číně, by zesílily účinek současných omezení v okamžiku, který je pro světovou ekonomiku nebezpečný.

“Pro svět by to znamenalo velký šok v oblasti dodávek potravin, energií a dalších položek, jako jsou hnojiva, některé kovy a chemikálie,” řekl John Vail, hlavní globální tržní stratég společnosti Nikko Asset Management.

Ještě znepokojivějším scénářem by bylo použití taktické jaderné zbraně Ruskem – hrozba, která se zdá být vzdálená, ale potenciálně možná. To by mohlo jedním rázem ukončit vývoz ukrajinských zemědělských komodit.

4. Propad rozvíjejících se trhů

Mnozí investoři očekávají, že se v roce 2023 sníží síla dolaru a náklady na energie klesnou – dva faktory, které by zmírnily tlak na rozvíjející se trhy.

Jakékoli selhání při omezování inflace by tento výsledek pro měnové trhy zmařilo, zatímco zintenzivnění války na Ukrajině je jen jedním z mnoha rizik, která by mohla způsobit opětovný prudký růst cen energií.

Zdroj: bloomberg.com
Vývoj akcií rozvíjejících se trhů v jednotlivých letech
Vývoj akcií rozvíjejících se trhů v jednotlivých letech

Je možné, že prožijeme další rok, kdy se rozvíjející se trhy budou potýkat s problémy. Stále silný nebo případně posilující americký dolar by působil proti rozvíjejícím se zemím, protože mnohé z nich mají dluh denominovaný v amerických dolarech.

Tento scénář by byl obzvláště bolestivý pro vlády rozvíjejících se zemí, které by musely nést ještě větší břemeno dluhu v amerických dolarech. Akcie rozvíjejících se trhů přitom v roce 2022 zaznamenaly nejhorší výkonnost od krize v roce 2008.

5. Covid opět na scéně

Nakažlivější nebo smrtelně nebezpečný kmen covid-19, případně i déle přetrvávající současné varianty, by mohl znovu zablokovat dodavatelské řetězce, což by se promítlo do inflace a zpomalilo hospodářskou aktivitu.

Makroekonomický dopad na růst by pravděpodobně nejvíce pocítily větší ekonomiky a ty, které jsou více závislé na obchodu.

Pozitivní postoj investorů je však zatím postaven na tom, že virus bude nadále ustupovat, přičemž se negativní reakce na trzích očekávají spíše ve spojitosti s tím, jak se bude vyvíjet potenciální recese v USA a Evropě.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎