Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 5 dividendových akcií, kterým se bude dařit i v roce 2023 – Podpořte své portfolio stabilními tituly

5 dividendových akcií, kterým se bude dařit i v roce 2023 – Podpořte své portfolio stabilními tituly

5 dividendových akcií, kterým se bude dařit i v roce 2023 – Podpořte své portfolio stabilními tituly
Zdroj: anglija.lt

Čím dál tím více lidí hledá způsoby, jak ochránit své finanční prostředky před inflací a přicházející recesí. Ověřeným způsobem, na nějž nedají dopustit ani největší špičky ve světě investování, je nákup dividendových akcií. I když se vám investice do nich vyplatí spíše z dlouhodobého hlediska, nabízejí oproti ostatním investičním instrumentům větší stabilitu a nižší riziko. Při správném výběru společnosti přitom můžete poměrně snadno překonat nejen rok 2023, ale i několik nadcházejících let.

Níže jsme si proto pro vás připravili seznam 5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat i během tohoto nelehkého období.

1. Philip Morris International

české akcie Philip MorrisMezinárodní tabáková společnost Philip Morris International se řadí mezi jedny z největších na trhu. Své výrobky prodává ve více než 180 zemích, přičemž má ve svém portfoliu nejprodávanější značky tabákových výrobků na světě, včetně Marlboro, L&M, Chesterfield nebo IQOS. O jejím úspěchu svědčí i tržní kapitalizace přesahující 160 miliard dolarů, díky čemuž je i součástí indexu S&P 500.

Jelikož společnost v minulosti čelila velké kritice, kvůli prodeji produktů, které mají negativní vliv na lidské zdraví, rozhodla se svůj byznys diverzifikovat vývojem zdravějších alternativ. Právě ty jsou v současnosti na vzestupu a pravděpodobně společnosti zajistí růst i v následujících letech.

Philip Morris International však stále působí v businessu, který nabízí velmi návykové produkty, ale neexistují známky, že by se na tom mělo něco v budoucnu změnit. Navíc jen minimum zemí se staví pozitivně k řešením, jaké představil například Nový Zéland, kde již nebudou tabákové výrobky dostupné pro mladší generace.

Velkou výhodou je i fakt, že společnost působí v regionech, kde naopak počty kuřáků strmě rostou, čímž si každým rokem získává více a více nových zákazníků. Investory samozřejmě potěší i dividenda s 5% ročním dividendovým výnosem, který roste bez přestávky již téměř deset let – atraktivní dividendy mimochodem nabízí i česká odnož společnosti Philip Morris.

Graf akcií Philip Morris
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Aviva

Aviva se může pochlubit historií, která sahá již do roku 1696, přičemž již od té doby nabízí služby spojené s pojištěním, investováním a financemi. V současnosti působí v šestnácti zemích po celém světě a na kontě má více než 33 milionů zákazníků.

Mezi její nejvýdělečnější oblasti patří již zmíněné pojišťovnictví, kdy nabízí například pojištění života, nemovitosti nebo úrazu. Kromě toho se snaží věnovat i investicím, které v mnohých případech směřují do zelených projektů a moderních technologií.

Svým investorům přitom nabízí rekordní roční dividendový výnos okolo 7 %, který je sice trochu podezřelý, ale i přesto se stále jedná o stabilní a kvalitní titul. Její prioritní akcie jsou totiž vázané k tomu, že musí být investorům vždy vyplacena dividenda v plné výši – případné snižování dividendy u běžných akcií vás tak nemůže ohrozit.

3. McDonald’s

McDonald's jako jeden z mála pronajímá nemovitosti, kde jsou restaurace umístěny, díky čemuž generuje několikanásobně vyšší výnosy. Samotný dividendový výnos ve výši 2,26 % není nějak zvlášť zajímavý, ale každým rokem roste minimálně o 10 % – jedná se tedy o skvělou volbu zejména pro dlouhodobé investory.

Společnost aktuálně vlastní přes 30 tisíc restaurací ve více než 100 zemích. Do karet jí přitom hraje i celá řada inovací, které zrychlují nejen objednávání, ale i přípravu pokrmů. To se odráží i na jeho tržním ohodnocení pohybující se kolem 200 miliard dolarů, čímž je největším řetězcem fastfoodů na světě.

Příznivé jsou zároveň i ceny za nabízené pokrmy, což i během krize vyhovuje velké části zákazníků. Velká část lidí navíc bude hledat alternativy ke stravování v běžných restauracích, což může vést i k nárůstu tržeb.

Graf akcií McDonald's
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Realty Income

Realty Income je americké REIT, které píše svoji historii již od roku 1969. V současnosti má ve svém portfoliu okolo 6 800 nemovitostí ve 48 státech USA – narazit v nich lze na běžné nemovitosti k pronájmu, ale i obchodní centra, supermarkety, kina nebo fitness centra. Této REIT se navíc jako jedné z mála podařilo generovat zisky i během koronaviru, kdy jí drtivá většina pronajímatelů platila nájem.

Velkou výhodou oproti konkurenci je její obchodní model, kdy přenechává většinu procesů spojených s pronájmem nemovitostí na samotných nájemnících. Společnost tak ušetří velkou část nákladů, které může dále investovat. Navíc vyplácí měsíční dividendy, přičemž se její roční dividendový výnos pohybuje téměř okolo 5 %.

Graf akcií Realty Income
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

5. Agree Realty

Agree realty logoAgree Realty je americká společnost, která se zabývá nákupem, výstavbou, údržbou a prodejem celé řady nemovitostí. V jejím portfoliu se nachází zejména nákupní centra, obchodní budovy a jiné budovy určené pro komerční využití. Aktuálně společnost vlastní více než 500 nemovitostmi v 49 státech USA.

Agree Realty stejně jako Realty Income vyplácí dividendy měsíčně a disponuje zajímavým dividendovým výnosem. Kromě toho se jí podobá i svým obchodním modelem, kdy velkou část zodpovědnosti přenáší na pronajímatele. Oproti zmíněnému REIT se však jedná o mnohem menší společnost s hodnotou 6,1 miliardy dolarů, jež ale nabízí stabilitu a růst do budoucna.

Shrnutí

Většina ze zmíněných společností nabízí produkty či služby, které jsou zpravidla poptávány i během krize a větších ekonomických výkyvů. Kromě toho nabízí i potřebnou stabilitu, díky čemuž jsou schopné bez větších šrámů projít nejen rokem 2023, ale i dalšími lety. Ve výsledku tak tyto dividendové akcie nabízí skvělou příležitost pro dlouhodobou investici.

Každopádně i přesto je na místě každý titul pečlivě zhodnotit a vytvořit si na něj vlastní názor. Jedině tak se můžete vyhnout případným rizikům, jež jsou bohužel přítomné u každé investice. V souvislosti s tím je určitě důležitá i diverzifikace portfolia, díky čemuž se nemusíte obávat vysokých ztrát. Více o diverzifikaci si můžete přečíst v našem článku – Diverzifikace: Nezbytná součást strategie, bez které se investor neobejde.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo