Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 dividendových akcií, kterým se bude dařit i v roce 2023 – Podpořte své portfolio stabilními tituly

Publikováno
5 dividendových akcií, kterým se bude dařit i v roce 2023 – Podpořte své portfolio stabilními tituly
Zdroj: anglija.lt

Čím dál tím více lidí hledá způsoby, jak ochránit své finanční prostředky před inflací a přicházející recesí. Ověřeným způsobem, na nějž nedají dopustit ani největší špičky ve světě investování, je nákup dividendových akcií. I když se vám investice do nich vyplatí spíše z dlouhodobého hlediska, nabízejí oproti ostatním investičním instrumentům větší stabilitu a nižší riziko. Při správném výběru společnosti přitom můžete poměrně snadno překonat nejen rok 2023, ale i několik nadcházejících let.

Níže jsme si proto pro vás připravili seznam 5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat i během tohoto nelehkého období.

1. Philip Morris International

Poznámka

Ticker: PM
Burza: NYSE
Tržní kapitalizace: 160,4 miliardy dolarů
Roční dividendový výnos: 4,91 %

české akcie Philip MorrisMezinárodní tabáková společnost Philip Morris International se řadí mezi jedny z největších na trhu. Své výrobky prodává ve více než 180 zemích, přičemž má ve svém portfoliu nejprodávanější značky tabákových výrobků na světě, včetně Marlboro, L&M, Chesterfield nebo IQOS. O jejím úspěchu svědčí i tržní kapitalizace přesahující 160 miliard dolarů, díky čemuž je i součástí indexu S&P 500.

Jelikož společnost v minulosti čelila velké kritice, kvůli prodeji produktů, které mají negativní vliv na lidské zdraví, rozhodla se svůj byznys diverzifikovat vývojem zdravějších alternativ. Právě ty jsou v současnosti na vzestupu a pravděpodobně společnosti zajistí růst i v následujících letech.

Philip Morris International však stále působí v businessu, který nabízí velmi návykové produkty, ale neexistují známky, že by se na tom mělo něco v budoucnu změnit. Navíc jen minimum zemí se staví pozitivně k řešením, jaké představil například Nový Zéland, kde již nebudou tabákové výrobky dostupné pro mladší generace.

Velkou výhodou je i fakt, že společnost působí v regionech, kde naopak počty kuřáků strmě rostou, čímž si každým rokem získává více a více nových zákazníků. Investory samozřejmě potěší i dividenda s 5% ročním dividendovým výnosem, který roste bez přestávky již téměř deset let – atraktivní dividendy mimochodem nabízí i česká odnož společnosti Philip Morris.

2. Aviva

Poznámka

Ticker: AV
Burza: London Stock Exchange
Tržní kapitalizace: 12,79 miliard liber
Roční dividendový výnos: 6,51 %

Aviva se může pochlubit historií, která sahá již do roku 1696, přičemž již od té doby nabízí služby spojené s pojištěním, investováním a financemi. V současnosti působí v šestnácti zemích po celém světě a na kontě má více než 33 milionů zákazníků.

Mezi její nejvýdělečnější oblasti patří již zmíněné pojišťovnictví, kdy nabízí například pojištění života, nemovitosti nebo úrazu. Kromě toho se snaží věnovat i investicím, které v mnohých případech směřují do zelených projektů a moderních technologií.

Svým investorům přitom nabízí rekordní roční dividendový výnos okolo 7 %, který je sice trochu podezřelý, ale i přesto se stále jedná o stabilní a kvalitní titul. Její prioritní akcie jsou totiž vázané k tomu, že musí být investorům vždy vyplacena dividenda v plné výši – případné snižování dividendy u běžných akcií vás tak nemůže ohrozit.

3. McDonald’s

Poznámka

Ticker: MCD
Burza: NYSE
Tržní kapitalizace: 197,37 miliard dolarů
Roční dividendový výnos: 2,26 %

McDonald’s jako jeden z mála pronajímá nemovitosti, kde jsou restaurace umístěny, díky čemuž generuje několikanásobně vyšší výnosy. Samotný dividendový výnos ve výši 2,26 % není nějak zvlášť zajímavý, ale každým rokem roste minimálně o 10 % – jedná se tedy o skvělou volbu zejména pro dlouhodobé investory.

Společnost aktuálně vlastní přes 30 tisíc restaurací ve více než 100 zemích. Do karet jí přitom hraje i celá řada inovací, které zrychlují nejen objednávání, ale i přípravu pokrmů. To se odráží i na jeho tržním ohodnocení pohybující se kolem 200 miliard dolarů, čímž je největším řetězcem fastfoodů na světě.

Příznivé jsou zároveň i ceny za nabízené pokrmy, což i během krize vyhovuje velké části zákazníků. Velká část lidí navíc bude hledat alternativy ke stravování v běžných restauracích, což může vést i k nárůstu tržeb.

4. Realty Income

Poznámka

Ticker: O
Burza: NYSE
Tržní kapitalizace: 40,19 miliard dolarů
Roční dividendový výnos: 4,65 %

Realty Income je americké REIT, které píše svoji historii již od roku 1969. V současnosti má ve svém portfoliu okolo 6 800 nemovitostí ve 48 státech USA – narazit v nich lze na běžné nemovitosti k pronájmu, ale i obchodní centra, supermarkety, kina nebo fitness centra. Této REIT se navíc jako jedné z mála podařilo generovat zisky i během koronaviru, kdy jí drtivá většina pronajímatelů platila nájem.

Velkou výhodou oproti konkurenci je její obchodní model, kdy přenechává většinu procesů spojených s pronájmem nemovitostí na samotných nájemnících. Společnost tak ušetří velkou část nákladů, které může dále investovat. Navíc vyplácí měsíční dividendy, přičemž se její roční dividendový výnos pohybuje téměř okolo 5 %.

5. Agree Realty

Poznámka

Ticker: ADC
Burza: NYSE
Tržní kapitalizace: 6,1 miliardy dolarů
Roční dividendový výnos: 4,07 %

Agree realty logoAgree Realty je americká společnost, která se zabývá nákupem, výstavbou, údržbou a prodejem celé řady nemovitostí. V jejím portfoliu se nachází zejména nákupní centra, obchodní budovy a jiné budovy určené pro komerční využití. Aktuálně společnost vlastní více než 500 nemovitostmi v 49 státech USA.

Agree Realty stejně jako Realty Income vyplácí dividendy měsíčně a disponuje zajímavým dividendovým výnosem. Kromě toho se jí podobá i svým obchodním modelem, kdy velkou část zodpovědnosti přenáší na pronajímatele. Oproti zmíněnému REIT se však jedná o mnohem menší společnost s hodnotou 6,1 miliardy dolarů, jež ale nabízí stabilitu a růst do budoucna.

TIP: Obchodování na burze online – Jak začít? Co k tomu potřebujete a jak uspět?
TIP: Obchodování na burze online – Jak začít? Co k tomu potřebujete a jak uspět?

Shrnutí

Většina ze zmíněných společností nabízí produkty či služby, které jsou zpravidla poptávány i během krize a větších ekonomických výkyvů. Kromě toho nabízí i potřebnou stabilitu, díky čemuž jsou schopné bez větších šrámů projít nejen rokem 2023, ale i dalšími lety. Ve výsledku tak tyto dividendové akcie nabízí skvělou příležitost pro dlouhodobou investici.

Každopádně i přesto je na místě každý titul pečlivě zhodnotit a vytvořit si na něj vlastní názor. Jedině tak se můžete vyhnout případným rizikům, jež jsou bohužel přítomné u každé investice. V souvislosti s tím je určitě důležitá i diverzifikace portfolia, díky čemuž se nemusíte obávat vysokých ztrát. Více o diverzifikaci si můžete přečíst v našem článku – Diverzifikace: Nezbytná součást strategie, bez které se investor neobejde.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Ve světě financí se pohybuji již dlouho, ale i tak jsou pro mne nejzajímavější témata obchodování na burze a kryptoměny.

O těchto tématech ráda diskutuji a píšu. Sice píšu teprve 2 roky, ale to nic nemění na faktu, že do každého článku dám i kousek sebe.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎