Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 solidní akcie, které se by se mohly stát dividendovými aristokraty

3 solidní akcie, které se by se mohly stát dividendovými aristokraty

3 solidní akcie, které se by se mohly stát dividendovými aristokraty
Zdroj: depositphotos.com

Ne všechny akcie vyplácející dividendy jsou stejné, některé společnosti patří do elitní skupiny známé jako dividendoví aristokraté. Co je to za skupinu a proč je tak elitní?

Do kategorie dividendových aristokratů se řadí společnosti, jejichž dividendy se každoročně zvyšují nejméně 25 let po sobě. Kromě toho musí být společnost členem indexu S&P 500. Díky dlouhé historii bohatého odměňování akcionářů je snadné pochopit, proč jsou tyto dividendové akcie na radaru každého příjmového investora.

Zajímavé je, že tři velmi známé společnosti – Philip Morris International, Microsoft a Nikejsou jen několik let od vstupu do tohoto elitního klubu. Pojďme se na každou nich podívat blíže.

1. Philip Morris International

Vývoj ceny akcií Philip Morris International za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Philip Morris International je přední mezinárodní tabáková společnost, která usiluje o "budoucnost bez kouře" a dlouhodobě rozvíjí své portfolio o produkty mimo tabákový a nikotinový sektor.

Roční dividenda společnosti v současné době dosahuje 5,2 %, což je přibližně trojnásobek průměru společností z indexu S&P 500. Jak je vidět na grafu níže, společnost trvale navyšuje svůj závazek vůči akcionářům. Společnost svou dividendu nepřetržitě navyšuje od svého vstupu na burzu v roce 2008. Za tu dobu výplatu navýšila o 176 % – 7,5% složená roční míra růstu (CAGR).

Vývoj výše dividendy společnosti Philip Morris International za posledních 10 let
Vývoj výše dividendy společnosti Philip Morris International za posledních 10 let
Zdroj: macrotrends.net

Kromě toho se akcie nezdají být předražené. Akcie Philip Morris se v současnosti obchodují za přibližně 15násobek zisku (P/E poměr), což je o několik procentních bodů níže, než kolik činí pětiletý medián tohoto akciového sektoru.

2. Microsoft

Vývoj ceny akcií Microsoft za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Asi všichni investoři znají Microsoft, legendární technologický gigant, který je základem mnoha portfolií. Navzdory své dlouhé historii je stále jednou z nejvýznamnějších technologických akcií.

Akcie společnosti poskytují expozici vůči technologiím a na první pohled skromný pasivní příjem – roční dividendový výnos Microsoftu dosahuje 1,1 %. To je však výrazně nad průměrem sektoru počítačů a technologií – většina technologických společnosti vůbec žádnou dividendu nevyplácí. Působivé je, že jen za posledních pět let vzrostla výplata společnosti Microsoft o více než 10 %. Navzdory poklesu kvartální dividendy na přelomu let 2019 a 2020 je v součtu roční dividenda neustále navyšována a tak je i Microsoft jedním z kandidátů na vstup do klubu dividendových aristokratů. Technologický gigant navyšuje svou dividendu nepřetržitě 18 let a za tu dobu ji navýšil více než 10násobně.

Vývoj výše dividendy společnosti Microsoft za posledních 10 let
Vývoj výše dividendy společnosti Microsoft za posledních 10 let
Zdroj: macrotrends.net

Společnost ve svých posledních zveřejněných čtvrtletních výsledcích vykázala smíšené výsledky, když překonala konsenzuální odhad zisku na akcii, ale vykázala tržby mírně pod očekáváním. Trh nicméně přijal výsledky pozitivně a po zveřejnění výsledků poslal akcie vzhůru.

3. Nike

Vývoj ceny akcií Nike za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Asi tušíte, že společnost Nike navrhuje, vyvíjí a prodává sportovní obuv, oblečení, vybavení a služby pro muže, ženy a děti po celém světě. Možná je ale překvapením, že svou – i když skromnou – dividendu navyšuje už více než 20 let a tak je také jedním z kandidátů na vstup do klubu dividendových aristokratů.

Roční dividendový výnos společnosti sice činí 1,2 %, ale stále se jedná o nadprůměr v kategorii spotřebního zboží, kde činí průměrný dividendový výnos 0,9 %. Podobně jako Microsoft, i tato společnost za posledních pět let zvýšila svou výplatu o více než 10 %. Nepřetržitě pak společnost navyšuje svou dividendu již 21 let a za tu dobu se výplata zvýšila na trojnásobek.

Vývoj výše dividendy společnosti Nike za posledních 10 let
Vývoj výše dividendy společnosti Nike za posledních 10 let
Zdroj: macrotrends.net

Akcie Nike se obchodují za přibližně 30násobek předpokládaných zisků na letošní rok, což je přibližně průměr tohoto odvětví. Vykazuje však v porovnání s konkurenty v posledních letech výrazně nadprůměrný růst EPS, díky čemuž by mohly akcie Nike i v budoucnu vykazovat zajímavou výkonnost.

Slovo závěrem

Výplata dividend posiluje každé portfolio, protože poskytuje pasivní zdroj příjmů a omezuje dopad propadů. Vyplácené dividendy vám mohou přinést klid v obdobích, kdy se ceny akcií výrazně propadají – vyhnete se tak impulsivním prodejům.

A pokud jde o akcie s nejspolehlivějšími dividendami, dividendoví aristokraté si hrají svou vlastní ligu a všechny výše uvedené společnosti mohou do tohoto exkluzivního klubu v příštích letech vstoupit.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo