Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 solidní akcie, které se by se mohly stát dividendovými aristokraty

Publikováno
3 solidní akcie, které se by se mohly stát dividendovými aristokraty
Zdroj: depositphotos.com

Ne všechny akcie vyplácející dividendy jsou stejné, některé společnosti patří do elitní skupiny známé jako dividendoví aristokraté. Co je to za skupinu a proč je tak elitní?

Do kategorie dividendových aristokratů se řadí společnosti, jejichž dividendy se každoročně zvyšují nejméně 25 let po sobě. Kromě toho musí být společnost členem indexu S&P 500. Díky dlouhé historii bohatého odměňování akcionářů je snadné pochopit, proč jsou tyto dividendové akcie na radaru každého příjmového investora.

Zajímavé je, že tři velmi známé společnosti – Philip Morris International, Microsoft a Nikejsou jen několik let od vstupu do tohoto elitního klubu. Pojďme se na každou nich podívat blíže.

1. Philip Morris International

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Philip Morris International je přední mezinárodní tabáková společnost, která usiluje o “budoucnost bez kouře” a dlouhodobě rozvíjí své portfolio o produkty mimo tabákový a nikotinový sektor.

Roční dividenda společnosti v současné době dosahuje 5,2 %, což je přibližně trojnásobek průměru společností z indexu S&P 500. Jak je vidět na grafu níže, společnost trvale navyšuje svůj závazek vůči akcionářům. Společnost svou dividendu nepřetržitě navyšuje od svého vstupu na burzu v roce 2008. Za tu dobu výplatu navýšila o 176 % – 7,5% složená roční míra růstu (CAGR).

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj výše dividendy společnosti Philip Morris International za posledních 10 let
Vývoj výše dividendy společnosti Philip Morris International za posledních 10 let

Kromě toho se akcie nezdají být předražené. Akcie Philip Morris se v současnosti obchodují za přibližně 15násobek zisku (P/E poměr), což je o několik procentních bodů níže, než kolik činí pětiletý medián tohoto akciového sektoru.

2. Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Asi všichni investoři znají Microsoft, legendární technologický gigant, který je základem mnoha portfolií. Navzdory své dlouhé historii je stále jednou z nejvýznamnějších technologických akcií.

Akcie společnosti poskytují expozici vůči technologiím a na první pohled skromný pasivní příjem – roční dividendový výnos Microsoftu dosahuje 1,1 %. To je však výrazně nad průměrem sektoru počítačů a technologií – většina technologických společnosti vůbec žádnou dividendu nevyplácí. Působivé je, že jen za posledních pět let vzrostla výplata společnosti Microsoft o více než 10 %. Navzdory poklesu kvartální dividendy na přelomu let 2019 a 2020 je v součtu roční dividenda neustále navyšována a tak je i Microsoft jedním z kandidátů na vstup do klubu dividendových aristokratů. Technologický gigant navyšuje svou dividendu nepřetržitě 18 let a za tu dobu ji navýšil více než 10násobně.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj výše dividendy společnosti Microsoft za posledních 10 let
Vývoj výše dividendy společnosti Microsoft za posledních 10 let

Společnost ve svých posledních zveřejněných čtvrtletních výsledcích vykázala smíšené výsledky, když překonala konsenzuální odhad zisku na akcii, ale vykázala tržby mírně pod očekáváním. Trh nicméně přijal výsledky pozitivně a po zveřejnění výsledků poslal akcie vzhůru.

3. Nike

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nike Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Asi tušíte, že společnost Nike navrhuje, vyvíjí a prodává sportovní obuv, oblečení, vybavení a služby pro muže, ženy a děti po celém světě. Možná je ale překvapením, že svou – i když skromnou – dividendu navyšuje už více než 20 let a tak je také jedním z kandidátů na vstup do klubu dividendových aristokratů.

Roční dividendový výnos společnosti sice činí 1,2 %, ale stále se jedná o nadprůměr v kategorii spotřebního zboží, kde činí průměrný dividendový výnos 0,9 %. Podobně jako Microsoft, i tato společnost za posledních pět let zvýšila svou výplatu o více než 10 %. Nepřetržitě pak společnost navyšuje svou dividendu již 21 let a za tu dobu se výplata zvýšila na trojnásobek.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj výše dividendy společnosti Nike za posledních 10 let
Vývoj výše dividendy společnosti Nike za posledních 10 let

Akcie Nike se obchodují za přibližně 30násobek předpokládaných zisků na letošní rok, což je přibližně průměr tohoto odvětví. Vykazuje však v porovnání s konkurenty v posledních letech výrazně nadprůměrný růst EPS, díky čemuž by mohly akcie Nike i v budoucnu vykazovat zajímavou výkonnost.

Slovo závěrem

Výplata dividend posiluje každé portfolio, protože poskytuje pasivní zdroj příjmů a omezuje dopad propadů. Vyplácené dividendy vám mohou přinést klid v obdobích, kdy se ceny akcií výrazně propadají – vyhnete se tak impulsivním prodejům.

A pokud jde o akcie s nejspolehlivějšími dividendami, dividendoví aristokraté si hrají svou vlastní ligu a všechny výše uvedené společnosti mohou do tohoto exkluzivního klubu v příštích letech vstoupit.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎