V dnešním článku se podíváme na téma inflace v Evropě. Eurostat zveřejnil na svém webu novou zprávu o inflaci v Evropské unii za srpen 2023 a Čechy vůbec nepotěšil! Eurostat, neboli Statistický úřad Evropské unie, je odpovědný za zveřejňování vysoce kvalitních celoevropských statistik a ukazatelů, které umožňují provádět analýzu dat a výpočty mezi jednotlivými zeměmi a regiony. Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta, data a informace.
Inflace v EU klesla na 5,9 %
Míra inflace v Evropské unii v průběhu srpna klesla na 5,9 % z předchozí hodnoty 6,1 % z července. Ve své zprávě to uvádí statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflace byla v Maďarsku 14,2 % a druhé nejvíce postižené inflací bylo právě Česko.
Maďarsko a Česko jsou jediné dvě země EU, kde byla inflace v srpnu vyšší než 10 %.
Míra inflace v zemích eurozóny v letošním srpnu klesla na 5,2 % z červencových 5,3 %. To je mírné zlepšení oproti předběžné zprávě zveřejněné statistickým úřadem v srpnu. Podle této zprávy inflace byla 5,3 %. Je nutné podotknout, že zpráva neobsahovala data za celou EU.
Celkovou inflaci v eurozóně v průběhu srpna nejvíce zvýšily ceny služeb, a to podílem 2,41 procentního bodu. Potom potraviny, alkohol a tabák přinesly příspěvek 1,98 procentního bodu. Ceny v Evropské unii vůči červenci vzrostly o 0,5 %. Odborníci očekávali, že inflace v eurozóně v průběhu srpna zůstane na 5,3 %. Meziměsíčně počítali s růstem inflace o 0,6 %.
Nejnižší inflace v EU za srpen byla v Dánsku
V roce 2022 a měsíci srpnu dosahovala míra inflace v celé Evropské unii 10,1 %. Ovšem v Maďarsku byla 18,6 %, v Česku byla nižší a to 17,1 %. V eurozóně byla přesně před rokem v tuto dobu inflace na 9,1 %. Nejnižší hodnotu inflace má v srpnu 2023 Dánsko, kde podle metodiky Eurostatu se cenová hladina zvýšila pouze o 2,3 %. Mezi další země s nízkou inflací patřilo Španělsko a Belgie s hodnotou 2,4 %.
Naopak nejvyšší inflaci měly již výše zmiňované Maďarsko a Česká republika, třetí nejvyšší inflace byla na Slovensku s hodnotou 9,6 %. Dále můžeme říci, že v 15ti členských zemích srpnová inflace oproti červenci klesla. V 1 zemi zůstala beze změny a ve zbylých 11 státech se inflace zvýšila.
Závěr
Ačkoliv míra inflace v EU v srpnu klesla, je v současné době nebezpečí opětovného růstu cen kvůli rostoucí ceně ropy, která tlačí na růst cen pohonných hmot. Tento jev v počátečních stádiích zvyšuje vstupní náklady firem, které v konečném důsledku mohou zahrnout tyto rostoucí náklady do konečných cen produktů a služeb pro koncové spotřebitele.
Na to by mohly zareagovat centrální bankéři v podobě ponechání vyšších úrokových sazeb po delší období, což by nepříznivě ovlivnilo finanční trhy, které již počítají s poklesem sazeb. Makroekonomická data lze těžko predikovat, ovšem je důležité toto nebezpečí mít na paměti.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.