Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato balancuje nad propastí a restrikce Fedu moc nepomáhají – Je šance na růst?

Zlato balancuje nad propastí a restrikce Fedu moc nepomáhají – Je šance na růst?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato již od března soustavně klesá na ceně a dokonce jsme vytvořili dvou a půl roční low. Zlato je proto za uvedenou dobu vůbec nejlevnější.

Dají se současné ceny považovat již za příležitost? Nebo je to technicky a fundamentálně pořád nepříznivé? Na to si zkusíme v rámci dnešní stručné analýzy odpovědět.

Měnová politika Fed a implikace

Možná se vám to zdá pořád dokola, ale skutečně je třeba stále pracovat se současnou měnovou politikou Federálního rezervního systému. Jak jistě víte, Fed soustavně zvyšuje sazby a jejich rétorika je nebývale “hawkish“. Dá se říct, že tak jestřábí nebyla instituce od Paula Volckera, který Fedu předsedal v 80. letech.

Každopádně úrokové sazby rostou a ještě jistou dobu porostou. Pokud se nic radikálně nezmění, během prvního kvartálu 2023 bychom se měli dostat na 5 %. A trhy to ví. Proto se podle toho chovají. Bitcoin, akciové indexy, dluhopisy, zlato, vše jde dolů. Což je odezva na utahující se měnové prostředí.

Přestože je inflace stále na vysokých úrovní, zlato pozitivně nereaguje.

Je třeba vnímat i to, že Fed není jediná centrální banka bojující s inflací. Mnoho významných národních a nadnárodních centrálních bank začalo s restrikcemi.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úrokové sazby v USA
Základní úrokové sazby v USA

V důsledku utahujícího se měnové prostředí a jestřábí rétorice Fed, je americký dolar snad vůbec nejsilnější za předešlých 20 let. A posilující dolar není pro zlato zrovna nic příznivého. Bull run na zlatě z let 2000 – 2011 vlastně probíhal v době, kdy americký dolar procházel dlouhou krizí. Až v roce 2011 došlo k finálnímu odrazu. Což je zrovna rok, kdy zlato ukončilo svůj býčí trend. Jednoduše řečeno, silný dolar znamená slabý trh se zlatem. Zatímco slabý dolar zase znamená silný trh se zlatem. Nic komplikovaného.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf DXY
Týdenní graf DXY

Poptávka po zlatě

Co se týká poptávky po zlatě, máme data i za druhý kvartál letošního roku. A pohledem posledních několika let byla poptávka během druhého kvartálu jedna z nejslabších. Celkově poptávka dosahovala zhruba 980 tun.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě
Poptávka po zlatě

Když se podíváme ještě na dlouhé pozice velkých spekulantů, zde se pořád držíme na velmi nízkých číslech. Těch dlouhých pozic je od začátku léta stále velmi málo. Na jednu stranu víme, že se trh pročistil, ale na stranu druhou není ten zájem moc valný. A to dokonce i na relativně nízkých cenách. Ve srovnání s historickým maximem.

Zdroj: hedgopia.org
Čisté dlouhé pozice velkých spekulantů
Čisté dlouhé pozice velkých spekulantů

Technická analýza pro zlato

Zlato od března letošního roku soustavně klesá a za tu dobu ztratilo asi 20 % ze své hodnoty. Během té doby došlo k několika snahám o rally, která ovšem nevydržela déle, jak pouhých pár týdnů. Kurz zlata se v červenci dostal k S/R levelu 1 678 USD/unce, což je dle historického price action velmi spolehlivá hladina. Obratů kurzu tu bylo za předešlých dvou a půl let mnoho.

Proto nebylo nijak překvapující, že kurz se v červenci okamžitě odrazil. Odraz byl vážně silný, ale u S/R levelu 1 830 USD/unce rychle skončil. Kurz se tak dynamicky k 1 678 USD vracel a bylo evidentní, že druhé otestování supportu nebude tak pěkné jako to poslední. A skutečně, býci tentokrát level tolik nebránili. Dokonce se kurz pod úroveň krátce propadl.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf futures trhu na zlato
Denní graf futures trhu na zlato

Nicméně se kurz vyloženě na poslední chvíli dokázal vrátit na support. A od té chvíle na supportu několik dnů konsolidujeme. Konsolidují však i akcie, protože celý trh vyčkává na rozhodnutí Fed o sazbách. Proto by mne nijak nepřekvapil propal supportu. V takovém případě je první záchranné pásmo až kolem 1 560 USD.

Závěrem

O zlato ze spekulativního a investičního hlediska jednoduše není valný zájem.

Respektive se zlato pořád nakupuje, ale ta poptávka nijak nepřekonává nabídku. Ono je třeba chápat, že na rozdíl od ropy je tu většina zpracovaného zlata s námi navždy. Tudíž je nabídka zlata mnohem elastičtější než jiné komodity, které používáme jako pohonné hmoty. A tudíž je pro dlouhodobý cenový růst nutností velmi agresivní poptávka.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.