Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zdravotnické akcie pod tlakem: Proč sektor tolik zaostává za zbytkem trhu?

Zdravotnický sektor čelí po tučných covidových letech útlumu, který dále prohlubuje politická nejistota. Akcie z odvětví se obchodují se slevou. Vyplatí se do nich investovat?

Zdravotnické akcie pod tlakem: Proč sektor tolik zaostává za zbytkem trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Zdravotnictví v současné době ve srovnání s širším trhem zažívá těžké časy a dosahuje výrazně horších výsledků.

Navzdory počátečnímu optimismu po zvolení Donalda Trumpa stojí tento sektor před četnými výzvami, jež tlačí ceny akcií firem z této branže dolů.

Nepříznivý vývoj se týká nemocnic, farmaceutického průmyslu, zdravotnických pojišťoven i biotechnologií.

Chmurné vyhlídky dále umocnila skutečnost, že Trump na post ministra zdravotnictví jmenoval Roberta F. Kennedyho Jr., známého svým skeptickým postojem k odvětví.

Očekává se také, že američtí republikáni omezí programy, jako je Medicaid a Obamacare.

 

V roce 2023 zaostával sektor zdravotní péče za indexem S&P 500 přibližně o 22 procentních bodů, v roce 2024 pak cca o 20 bodů.

To vedlo ke vzniku historicky neobvyklého rozdílu v ocenění – podle analytiků se index S&P 500 Health Care ve srovnání s indexem S&P 500 obchoduje s 20% slevou.

Nabízí se tedy otázka:

Dá se sektor zdravotnictví považovat za dobrou investiční příležitost?

Změna podmínek a ekonomický vývoj

Americká ekonomika zůstává silná, technologické společnosti těží z boomu umělé inteligence, ale sektor zdravotnictví je aktuálně pod značným tlakem.

Zdravotní pojišťovny čelí vyšším nákladům, protože se pacienti po pandemii vracejí do nemocnic a k lékařům.

Farmaceutické společnosti se zase potýkají s poklesem zisků v důsledku nákladů, které souvisejí s akvizicemi.

Údaje Goldman Sachs ukazují, že zdravotnictví zaznamenalo od roku 2023 druhý největší odliv kapitálu mezi sektorovými ETF indexu S&P 500 – horší už byl pouze energetický sektor.

Zdravotnictví tradičně platí za defenzivní investici, nabízející investorům zajištění proti tržním poklesům.

Poznámka

S tím, jak se sektor oddělil od ostatních odvětví defenzivní povahy, se však tato výhoda zdravotnického sektoru pomalu vytrácí.

Jared Holz, odborník na zdravotnický sektor ve společnosti Mizuho, má za viníky regulační opatření, nepříznivé politické a vysoce konkurenční prostředí.

Politická nejistota jako klíčový faktor

Z historického hlediska má politická nejistota v USA, která vede k poklesu sektoru, tendenci se obrátit, jakmile se ukáže, že obavy investorů byly přehnané.

Rozpory uvnitř Republikánské strany a problémy při schvalování zásadních reforem však naznačují, že rozsáhlá revize odvětví, která by mohla dát zdravotnickým akciím pozitivní stimul, nejspíše není na pořadu dne.

To, kdy se současná situace stabilizuje, je bohužel ve hvězdách a není rozumné pokoušet se ji využít pomocí market timingu.

Navzdory politickým faktorům však sektor zdravotnictví vykazuje vysokou a stále rostoucí úroveň výdajů, což podtrhuje jeho trvalý význam.

Asad Haider, akciový stratég pro zdravotnictví v Goldman Sachs, doporučuje v současné situaci zaměřit se na jednotlivé akcie se slibným růstovým potenciálem.

Ukazuje zejména na dvojici lídrů: Intuitive Surgical a Eli Lilly.

Eli Lilly díky svým inovacím, jako byl lék proti obezitě, dosáhla v loňském roce 32% výnosu, zatímco v Intuitive Surgical díky chirurgickým robotům připsali 55 %.

  • Za pozornost stojí také CVS Health a Pfizer
  • Tyto firmy se obchodují na historicky nízkých úrovních, nabízejí udržitelné obchodní modely a zajímavé dividendy

Závěrem

Ačkoli zdravotnictví čelí přetrvávající nejistotě a výzvám, prozíravý investor v něm zajímavé investiční příležitosti najde.

Společnosti, které se soustředí na inovace a mohou se opřít o robustní obchodní modely, by v roce 2025 měly vykázat přiměřené zisky.

Vzhledem k nečitelné situaci uvnitř Republikánské strany však zůstává zdravotnický sektor nevhodným prostředím pro běžné investory, kteří se nedokážou plně orientovat v jeho složitostech.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.