Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zapomeňte na: “Zbohatnout snadno a rychle.” Investování je maraton, ne sprint! Vyplatí se ho běžet?

Publikováno
Zapomeňte na: “Zbohatnout snadno a rychle.” Investování je maraton, ne sprint! Vyplatí se ho běžet?
Zdroj: depositphotos.com

Sníte o pohádkovém životě v bohatství, kdy se nebudete muset starat o peníze? Chcete žít v klidu a užívat si vašich koníčků? Je skutečně možné toho dosáhnout? Ano, ale nebude to hned! Přinášíme vám první kroky a postupy, které musíte udělat při vykročení na cestu vedoucí k finanční nezávislosti.

Internet je plný “zaručených tipů”, jak zbohatnout přes noc. Bohužel tato doporučení v praxi málokdy fungují a často končí zklamáním. V dnešní době je ovšem možné budovat bohatství bez ohledu na to, z jakého prostředí pocházíte. Nevěříte? Díky moderním technologiím má přístup k investicím prakticky každý. Seriózní investování, které má vybudovat majetek trvalé hodnoty, je ovšem dlouhodobý proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Jak s dlouhodobým investováním vůbec začít?

5 zásad dlouhodobého investování

Než se bezhlavě vrhnete do víru finančních trhů, je třeba ujasnit si několik věcí. Vezměte si tužku a papír a dobře si rozmyslete, čeho chcete investováním dosáhnout a za jak dlouhou dobu.

To bude klíčové proto, abyste si správně nastavili investiční strategii. A jaké budou další kroky?

Finanční rezerva

Mít dostatečný finanční polštář na neočekávané výdaje je naprostá nezbytnost pro každého člověka. Nikdy totiž nevíte, co vás může v životě překvapit. Ideální je tedy mít našetřenou dostatečnou částku na několik měsíců života.

Tato rezerva by měla být likvidní, snadno a rychle dostupná, ale zároveň stranou od peněz na běžný provoz domácnosti. Pro tento případ vám nejlépe poslouží spořicí účet. Není příliš strategické vystavovat pohotovostní rezervu investičnímu riziku.

TIP: Díky našemu srovnání budete vědět, který spořicí účet je ten nejlepší na trhu!

Investiční strategie

V úvodu článku jsme se zmínili, že je vhodné mít investiční strategii, proč vlastně? Investiční strategie je pro úspěch investování zcela zásadní. Ukazuje vám totiž cestu ke splnění vašich cílů. Pomůže vám ujasnit si, jaké investiční produkty a instrumenty jsou pro vás vhodné, zda chcete investovat sami nebo s podporou poradce.

Zároveň je také vaší oporou v dobách vysoké volatility na trzích. Když trhy padají, je velmi těžké udržet emoce na uzdě a nepanikařit spolu s ostatními investory. V těchto časech vás dobře nastavená investiční strategie budu držet na správné cestě a může vám pomoci na propadech vydělat.

Čtěte také: Jak investiční strategii správně nastavit? Můžete se inspirovat naším článek o akciových investičních strategiích!

Výnos vs. riziko

Čím vyšší výnos požadujete, tím větší riziko možných ztrát budete muset podstoupit k jeho dosažení. Zázračné produkty s garantovaným 10% nebo vyšším výnosem zkrátka neexistují. Češi se obecně řadí mezi konzervativní investory, kteří nechtějí příliš riskovat a obecně do akcií investují málo. Jestli se k nim přidáte, nebo půjdete proti proudu, bude záležet jen na vás a vaší investiční strategii.

Pravidelnost = základ úspěchu

Pokud investujete dlouhodobě, je vhodné investovat pomalu, postupně a pravidelně. Takový způsob investování má mnoho výhod. Například se naučíte pracovat s menšími částkami. Jakmile získáte v investování větší sebevědomí, můžete tyto částky navyšovat. Pravidelnost také posílí vaši odolnost vůči volatilitě trhů.

Zjednodušeně řečeno, ceny, za které akcie nakupujete se na celém portfoliu zprůměrují a pokud dojde k poklesu trhu, neutrpíte tak velkou nominální ztrátu, kterou byste utrpěli při jednorázové investici větší částky.

Pozor na nástrahy

Svět investování nabízí prakticky neomezené možnosti, jak nechat peníze pracovat pro vás. Bohužel se na něm vyskytuje mnoho podvodníků a šarlatánů, kterým jde o vlastní prospěch, nikoliv o zhodnocování vašich peněz. Proto si vždy dobře prověřte, do čeho investujete a zhodnoťte, zda slibovaný výnos odpovídá podstupovanému riziku. Pokud máte strach, že byste mohli o peníze přijít, zvažte investovánípodporou profesionálního investičního poradce.

Závěrem 

Pro začátečníka se může zdát investování složité a nepřehledné. Rozhodně ale stojí za to, se této disciplíně věnovat. Může vám totiž přinést fantastické zisky, zvýšit sebevědomí a posunout vás směrem k životu, jaký chcete žít. Určitě se vyplatí investování nepodceňovat. Začněte postupným budováním finanční rezervy a vzděláváním se. Postupně se vám budou odkrývat všechny příležitosti, které investiční svět nabízí. A jakmile začnete dosahovat prvních zisků, uvidíte, že vás to bude opravdu bavit!

Pozor: Takto vás oberou o peníze! 10 nejčastějších triků investičních a finančních podvodníků
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Chudý

Chtělo by to mít češtinu nejlépe bezchybnou když už se někdo odhodlá psát zde články … ( …plný zaručených typů …)

Redakce Finex

Dobrý den, Jiří. Za upozornění děkujeme. Chyba byla opravena. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎