Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Z 10 000 dolarů na 36: Jak se jedna z nejžhavějších akcií změnila v noční můru investorů

Ještě před pár lety to byl miláček médií a investorů. Dnes je z 23andMe symbol selhání růstového byznysu bez strategie a důvěry.

Z 10 000 dolarů na 36: Jak se jedna z nejžhavějších akcií změnila v noční můru investorů
Zdroj: depositphotos.com

Kdysi oceňovaná na téměř 6 miliard dolarů, dnes balancuje na pokraji zániku s tržní kapitalizací pod 20 miliony.

Pád společnosti 23andMe, která si vybudovala jméno v oblasti genetického testování pro veřejnost, je ukázkovým příkladem toho, jak může selhat byznys model postavený na jednorázovém prodeji bez jasné strategie dlouhodobého růstu.

Pro investory je tento příběh cenným varováním. Může vypadat jako výjimka, ale obsahuje řadu symptomů, které se objevují u neudržitelných růstových firem napříč akciovým trhem.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií 23andMe

Načítání
Načítání
Koupit akcie 23Andme Holding Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Od startupové hvězdy ke krachu: Co se pokazilo?

23andMe začala jako průkopník ve zpřístupnění genetického testování veřejnosti.

Za jednorázový poplatek si zákazníci mohli nechat analyzovat svůj původ, predispozice k nemocem i genetické vlastnosti.

Produkt 23andMe byl jednoduchý, marketing efektivní a první roky firma rostla raketově.

Ale právě jednorázový charakter služby se ukázal jako zásadní slabina. Firma neměla opakované příjmy a nedokázala vytvořit ekosystém služeb, které by zákazníky udržely dlouhodobě.

Info

Navzdory snahám o zdravotnický výzkum a partnerství s farmaceutickými firmami zůstával hlavní příjem z prodeje testovacích sad – což není udržitelný model v momentě, kdy trh začne nasycovat.

Společnost navíc čelila v minulých letech silné krizi důvěry. Po masivním úniku dat v roce 2023, kdy bylo kompromitováno téměř 7 milionů uživatelských účtů, začala řada zákazníků mazat své genetické profily.

To ještě více podkopalo snahu firmy proniknout do oblasti medicínského výzkumu, který je z velké části závislý na důvěře v zacházení s citlivými daty.

Bankrot, odchod CEO a prodej dat?

23andMe oficiálně požádala o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 bankrotového zákona. CEO Anne Wojcicki, jedna z původních zakladatelek a mediálních tváří firmy, rezignovala.

Společnost nyní hledá kupce nebo nové investory, kteří by byli ochotni vsadit na restart nebo odkup části technologií.

Nejvíce pozornosti ale vyvolala informace, že firma získala soudní povolení pokusit se prodat svá data – včetně těch zdravotních a genetických.

V kontextu předchozích úniků a rostoucího tlaku ze strany generálních prokurátorů v několika státech USA to vyvolalo silné etické i právní otazníky.

Info

Z původních $10 000 investovaných v listopadu 2020 by dnes investorovi zbylo jen $36. Tento 99,6% pokles hodnoty je extrémní i v kontextu rizikových biotechnologií.

Klíčové chyby, které investory mohou stát miliony

Případ propadu ceny akcií 23andMe ukazuje, jak důležité je při hodnocení růstové firmy sledovat nejen výnosy, ale i strukturu byznys modelu.

Zde je několik bodů, které byste měli vždy důkladně zvažovat:

  1. Opakovatelnost příjmů – Pokud je hlavní příjem jednorázový (např. prodej testu), firma musí neustále hledat nové zákazníky. Udržitelnější jsou modely s předplatným nebo pravidelnými službami.
  2. Důvěra a ochrana dat – V odvětvích, kde jsou data produktem i zdrojem růstu, je jejich bezpečnost naprosto zásadní. Úniky informací mohou zničit důvěru zákazníků i partnerů.
  3. Regulace a etika – Biotechnologie nejsou jen o technologiích, ale i o společenské důvěře. Jakmile veřejnost získá dojem, že firma zachází s genetickými daty lehkovážně nebo je dokonce prodává, důsledky mohou být likvidační.
  4. Management a vedení – Silné vedení umí nejen škálovat růst, ale také čelit krizím. Odchod Anne Wojcicki v nejkritičtější chvíli je signálem, že vedení nevidí jasnou cestu z krize.

Co si z toho vzít jako investor?

Investoři by měli příběh 23andMe brát jako memento. Ne každá technologická inovace vede k dlouhodobé hodnotě. Vaše hodnocení firmy by mělo zahrnovat:

  • Analýzu zdrojů příjmů a jejich udržitelnosti
  • Posouzení technologického náskoku – a jestli je opravdu obtížně napodobitelný
  • Důkladnou kontrolu reputačních a regulatorních rizik

Růstová story může být lákavá, ale bez zdravého jádra – solidního produktu, důvěryhodného vedení a udržitelného byznys modelu – se i slibné firmy mohou během několika let zhroutit.

Přestože 23andMe slibovalo revoluci v personalizované medicíně a genetice, selhalo v proměně pozornosti a popularity v dlouhodobý ziskový byznys.

A pro investory, kteří naskočili do akcií v naději na další technologický zázrak, zůstala jen bolestivá lekce – a ztráta téměř celé investice.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat