Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výsledky Samsungu ukazují na problémy v sektoru polovodičů. Co dalšího ukázaly nejnovější výsledky a jak na to reagují akcie?

Publikováno
Výsledky Samsungu ukazují na problémy v sektoru polovodičů. Co dalšího ukázaly nejnovější výsledky a jak na to reagují akcie?
Zdroj: depositphotos.com

Prostředí zvedání úrokových sazeb je ekonomicky náročné. V dnešním globálním a tím pádem silně provázaném světě není jednoduché najít jasně slabé místo, kde se negativně projeví úrokové sazby. Víme, že jejich zvedání zvyšuje náklady na půjčky. Jak fyzické osoby, tak i firmy si začnou lépe hlídat výdaje, které se stanou racionálnějšími. Kdo na to doplatí jako první? Jednou z nabízejících se možností, jak ušetřit, je nekoupit si nejnovější smartphone.

Propad zisku i tržeb Samsungu

Samsung samozřejmě neznamená jen smartphony, které jsou ale asi nejvíce viditelné. Hlavní komoditu společnosti představují paměťové čipy, o které je nyní ve světě také menší zájem. Samsung to oficiálně vysvětluje jako pozůstatek po covidu. Pandemie ukázala zrádnost strategie zero stock, která optimalizuje náklady tím, že se šetří na skladech.

Přerušení dodávek během covidu naopak ukázalo, že aby si firma udržela výrobu, je lepší mít na skladu alespoň nějaké zásoby. Opakované ekonomické lockdowny vedly k tomu, že většina výrobců využila příležitosti a své sklady doplnila. O čipy tak není zájem a jejich cena klesá z důvodů nízké poptávky.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SMSN Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Samsung oznámil, že jeho zisk meziročně poklesl o závratných 95 %. Před rokem tvořil 14 120 miliard jihokorejských wonů, zatímco dnes je to skromných 640 miliard (432 milionů eur). Obrat pak meziročně klesl o 18 % na 63 700 miliard wonů. Za ztrátou byl právě pokles sektoru výroby čipů, jenž přišel o 4 580 miliard wonů, zatímco před rokem byl 8 450 miliard v zisku.

Samsung prodává své čipy výrobcům mobilních telefonů, smartphonů, PC, datových center a serverů. Pokles zájmu o ně je právě projevem inflace a zvedajících se úrokových sazeb. Nákup výpočetní techniky je něčím, co lze jednoduše odložit.

Samsung zůstává jedničkou na trhu se smartphony

Podle firmy IDC, která monitoruje trh s chytrými telefony, jsme byli znovu svědky celosvětového propadu prodaných kusů. Již sedmé čtvrtletí v řadě počty prodaných smartphonů klesají, naposledy se meziročně propadly o 14,6 % na 268,8 milionů kusů.

Samsung zůstává jedničkou s 60,5 milionu prodaných kusů, což představuje 22,5% podíl na trhu. Přesto počet dodaných telefonů meziročně klesl téměř o 19 %, před rokem jich totiž Samsung prodal 74,6 milionů.

Na druhém místě se v těsném závěsu drží Apple (55,2 milionů kusů a 20,5% podíl na trhu). Počet prodaných smartphonů Apple klesl jen nepatrně. To ukazuje, že po drahých chytrých telefonech je stále poptávka a pokles zájmu se týká především těch levnějších. O tom svědčí i 23% pokles dodaných kusů u světové trojky Xiaomi (30,5 milionů a 11,4% podíl na trhu).

Inflace a vysoké úrokové sazby tak dopadají především na chudší a střední třídu. Vedení Samsungu to ví, a tak spoléhá především na luxusní model S23 ultra, který stojí 1200 dolarů. Luxus ani během krize nezaznamenává pokles poptávky. To mimochodem dosvědčují výborné výsledky francouzských firem zabývajících se luxusním zbožím jako LVMH nebo Hermes. Samsung je však tak velký kolos, že ho jeden komerčně úspěšný smartphone nezachrání. Problém je jinde.

Warren Buffett a Ray Dalio mají strach z vyhrocení konfliktu mezi USA a Čínou

Warren Buffett nedávno překvapil investorský svět nákupem akcií výrobce polovodičů TSMC, protože do technologických firem jinak moc neinvestuje. Ještě větším překvapením však byl jejich rychlý prodej, což je u Buffetta velkou vzácností. Navíc tímto brzkým prodejem přišel o desítky milionů dolarů, protože TSMC zažil v lednu silnou růstovou rallye. Buffett v nedávném rozhovoru pro CNBC přiznal, že důvodem k tomuto kroku byla obava z vyhrocení ekonomické války mezi USA a Čínou.

Ray Dalio ve svém příspěvku na LinkedIn jde ještě dál. Dnes stojíme kousek od červené linie, jejíž překročení by znamenalo nenávratné ekonomické škody. Podle Dalia napětí v současnosti více stupňují USA kvůli blížícím se prezidentským volbám. Vztah k Číně bude jedním z jejich zásadních témat. USA již dnes vyzvaly jihokorejské výrobce čipů (mezi nimi i Samsung), aby nezvyšovali dodávky do Číny. Právě polovodiče budou jedním z nových válečných polí, na kterém bude tento konflikt probíhat.

Závěr: Akcie Samsungu se drží na svých maximech

Špatné obchodní výsledky se nijak neodrazily na akciích Samsungu. Na jihokorejské burze se pořád obchodují na svých maximálních ročních výsledcích. Vedení firmy očekává, že sektor čipů se dostane do plusových hodnot v horizontu tří až šesti měsíců, kdy by mělo dojít k výraznému ztenčení zásob u jejich odběratelů. Poptávka by tak měla začít znovu růst.

Avšak vzhledem k možné eskalaci napětí mezi Čínou a USA se mi zdá, že cena akcií v sobě toto riziko nemá zakalkulované. Jižní Korea je spojencem USA a je jasné, na které straně stojí. Pokud se stane, že vyostření konfliktu mezi Čínou a USA bude probíhat nepřímo, jsou jihokorejské i tchajwanské firmy ohroženy na prvním místě.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎