Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla zaznamenala rekordní tržby, ale investoři jsou znepokojeni. Výsledky hospodaření za 2. čtvrtletí 2023

Publikováno
Tesla zaznamenala rekordní tržby, ale investoři jsou znepokojeni. Výsledky hospodaření za 2. čtvrtletí 2023

I přes rekordní tržby v druhém čtvrtletí 2023 se Tesla setkává se smíšenými reakcemi investorů – panují obavy kvůli poklesu marží a nejistému vývoji v oblasti autonomního řízení.

Druhé čtvrtletí roku 2023 bylo pro společnost Tesla další klíčovým obdobím intenzivních akcí a významných výsledků. Americký gigant v oblasti elektromobilů dokázal, že ani nejbouřlivější ekonomické počasí nedokázalo utlumit jeho elektrizující výkon. Tesla vykázala za druhé čtvrtletí roku 2023 rekordní tržby, přesto hospodářské výsledky vyvolaly obavy investorů.

Společnost vykázala rekordní tržby ve výši 24,93 miliardy dolarů, čímž překonala konsensus Wall Street ve výši 24,22 miliardy dolarů – meziroční nárůst o ohromujících 47 % ve srovnání s 2. čtvrtletím 2022. Úspěch společnosti při generování tržeb navzdory turbulentním podmínkám na trhu, může na první pohled sloužit jako důkaz její odolnosti a přizpůsobivosti.

Čistý zisk pak činil 2,70 miliardy dolarů, což je o 20 % více než loni. Provozní výnosy však byly o 3 % nižší než v předchozím čtvrtletí a dosáhly 2,40 miliardy dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2023 Tesla vykázala čistý zisk 2,51 miliardy dolarů při tržbách 23,33 miliardy dolarů. Ve druhém čtvrtletí loňského roku Tesla vykázala čistý zisk 2,27 miliardy dolarů ovšem při tržbách 16,93 miliardy dolarů.

Zdroj: cnbc.com
Čtvrtletní čistý zisk společnosti Tesla
Čtvrtletní čistý zisk společnosti Tesla

Investoři mají obavy z vývoje v oblasti marží.

Zatímco se vzduchem nesly oslavy triumfu v oblasti tržeb, v pozadí se objevovaly obavy. Hrubé marže společnosti klesly na znepokojivých 18,2 %, což představuje nejnižší hodnotu od Q1 2020 a provozní marže na 9,6 %, což je nejméně za posledních pět čtvrtletí. Jedná se o jasný projev strategie snižování cen prodávaných vozů a nákladů na zahájení výroby bateriových článků 4680.

Investoři s obavami sledovali, jak marže klesají již druhé čtvrtletí v řadě, a to o 5,6 % – v meziročním srovnání pak dokonce o 27 %. Navzdory tomu byla hrubá marže stále vyšší než očekávání analytiků (17,5 %), což vykresluje poněkud smíšený obraz výkonnosti společnosti Tesla.

Uprostřed napětí kolem marží se ve zprávě společnosti Tesla objevil ještě jeden světlý bod, který investorům zvedl náladu: Tesla dokázala ve druhém čtvrtletí dodat rekordních 466 140 vozů. Toto číslo představovalo ohromující 83% nárůst oproti dodávkám vykázaným za stejné čtvrtletí předchozího roku.

Poznámka

Akcie Tesla jsou rovněž součástí našeho investičního portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč. Jaké další tituly jsme do něho zařadili?

Bližší pohled na složení tržeb

Tržby z hlavní automobilové činnosti společnosti meziročně vzrostly v meziročním srovnání o 46 % na 21,27 miliardy dolarů (zhruba 6,5% nárůst v mezikvartálním srovnání). Její příjmy z výroby a skladování energie – ze solárních instalací a záložních baterií – meziročně vzrostly o 74 % na 1,51 miliardy dolarů. Díky většímu počtu vozidel na silnicích vzrostly tržby společnosti také v oblasti “služby a ostatní”, včetně poplatků za mimozáruční opravy vozidel, o 47 % na 2,15 miliardy dolarů.

Zdroj: cnbc.com
Čtvrtletní příjmy společnosti Tesla podle segmentů
Čtvrtletní příjmy společnosti Tesla podle segmentů

Na otázku, zda mohou investoři v blízké budoucnosti očekávat stabilizaci nebo růst hrubé marže automobilky po snížení cen a odstartování výroby baterií, Musk však odpověděl. “Krátkodobé výkyvy v hrubé marži a ziskovosti jsou v porovnání s dlouhodobým obrazem opravdu zanedbatelné. Díky autonomnímu řízení budou všechna tato čísla v budoucnu vypadat hloupě.”

Musk slibuje, že Tesla dodá autonomní vůz přinejmenším od roku 2016, a tehdy slíbil, že v roce 2017 bude Tesla schopna absolvovat cestu napříč zemí bez zásahu řidiče. Zatím se tak stále nestalo. Asistenční systémy společnosti, které jsou v USA prodávány pod názvem Autopilot nebo Full Self-Driving Capability, vyžadují lidského řidiče připraveného kdykoli řídit nebo brzdit.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Sentiment investorů: Smíšené pocity

Druhé čtvrtletí roku 2023 bylo pro investory společnosti Tesla rozporuplným obdobím. I když by se mohli radovat z prudce rostoucích tržeb a působivých dodávek společnosti, zpátky na zemi je drží klesající marže.

Cena akcií se po zveřejnění zprávy nezměnila, ale během hovoru k výsledkům začala klesat, protože generální ředitel Elon Musk a další vedoucí pracovníci nedodali přesné specifikace a termíny zahájení dodávek Cybertrucku a vozu připraveného pro robotaxi.

Tesla ve zprávě pro investory uvedla, že “tovární nástroje” pro Cybertruck jsou na dobré cestě, ale společnost zatím vyrábí pouze “release candidate” verze. Tato zpráva by mohla zklamat fanoušky, kteří netrpělivě očekávají zahájení dodávek hranatého, sci-fi inspirovaného pick-upu, který Elon Musk poprvé propagoval v roce 2019.

V minulých dnech přitom Tesla prostřednictvím svého účtu na sociální síti Twitter zveřejnila fotografii, na níž jsou vidět dělníci továrny shluknutí kolem Cybertrucku v jejím závodě v texaském Austinu.

Slovo závěrem:

Výsledky hospodaření společnosti Tesla za 2. čtvrtletí 2023 ukázaly na odolnost společnosti. Tesla nejenže překonala očekávání Wall Street v oblasti tržeb a zisku, ale také si udržela svůj růstový příběh v náročných dobách.

Klesající marže a nejistota kolem zavádění budoucích produktů však ostře připomínají výzvy, které před společností stojí. Čtvrtletní zpráva prozatím svědčí o schopnosti společnosti pohybovat se v nejistých vodách a o pokračující sáze jejího zajímavého růstového příběhu.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎