Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vláda schválila novou důchodovou reformu. Co se pro vás změní?

Vláda schválila odvážné, ale nezbytné změny důchodového systému, jejichž cílem je reagovat na demografický vývoj. Přežije reforma příští rok?

Publikováno
Vláda schválila novou důchodovou reformu. Co se pro vás změní?
Zdroj: depositphotos.com

Jde o odvážný nepopulární krok, který je ale nutné udělat. Česká vláda konečně schválila řadu úprav důchodového systému, které mají řešit problémy vyplývající z demografického vývoje.

Analytici jako Martin Potůček z Univerzity Karlovy označili krok vlády nikoli za zásadní důchodovou reformu, ale spíše za parametrické změny stávajícího systému.

Změny jsou prý spravedlivé a nutné

Vláda zdůrazňuje, že změny jsou vyvážené, předvídatelné a spravedlivé a jsou především nezbytné, aby se důchodový systém v budoucnu nezhroutil.

Ministr Jurečka ujistil současné důchodce, že jejich důchody budou nadále každoročně růst v souladu s inflací a třetinou růstu reálných mezd. Návrh však počítá s mírným snížením nově přiznávaných důchodů od roku 2026.

Důchody budou nadále růst, přičemž se předpokládá, že za 10 let průměrný důchod přesáhne 30 000 Kč. Počítá se s tím, že lidé stráví v důchodu přibližně 21,5 roku.

Premiér Fiala zdůraznil naléhavost reformy s tím, že z těchto změn budou mít prospěch mladší generace.

Opatření zahrnují:
  • zvýšení věku odchodu do důchodu v souladu s prodlužující se střední délkou života,
  • snížení výpočtu nových důchodů,
  • stanovení minimálního důchodu ve výši dvaceti procent průměrné mzdy
  • umožnění dřívějšího odchodu do důchodu v případě práce v náročné profesi.

Demografická realita ČR

Česká republika se potýká s demografickou realitou stárnoucí populace, kdy lidé starší 65 let tvoří v současné době přibližně pětinu obyvatelstva, přičemž se očekává, že do poloviny století se tento podíl zvýší na jednu třetinu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se dnešní šedesátník může statisticky těšit na dalších 16 zdravých let. Parametr “střední délka života ve zdraví” se neustále zvyšuje.

Rostoucí počet starších osob ve srovnání s produktivními generacemi představuje ekonomickou výzvu, která vyžaduje důchodovou reformu.

Výdaje na důchody, které nyní tvoří asi třetinu státních výdajů, se zvyšují – v loňském roce bylo na důchodech vyplaceno 685,3 miliardy korun, což je o 17 % více než v roce předchozím.

Systém důchodového pojištění loni skončil s dosud nejvyšším deficitem 72,8 miliardy korun, což je přibližně jedno procento HDP.

Ekonomové tvrdí, že beze změn je důchodový systém neudržitelný. Helena Horská, členka Národní ekonomické rady vlády, vyzdvihla cíl vytvořit udržitelný, spravedlivější, předvídatelný a flexibilní důchodový systém.

Názor na změny není jednotný

Důchodová reforma byla předmětem sporů mezi vládou a opozicí, zejména stranou ANO. Zástupci ANO se po neshodách a záměru vlády pokračovat bez podpory opozice rozhodli z dalších jednání odstoupit.

Opozice kritizovala vládní návrh za to, že nehledá nové zdroje příjmů pro důchodový systém. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček vládě vytkl, že nezohlednila nové zdroje, jako je například státem garantovaný investiční pilíř, který navrhovalo hnutí ANO.

Strana SPD rovněž vyjádřila obavy z neomezeného zvyšování věku odchodu do důchodu a snížení výpočtu důchodů po roce 2026.

Očekává se ale, že reformní balíček ušetří státu ročně přibližně dvě procenta HDP, což je zhruba polovina toho, co bude chybět v nejnáročnějších letech.

To, že se vláda pustila do reformy je na jednu stranu odvážné, protože běžnou praxí vlád je takové nepopulární rozhodnutí s vědomím jeho nutnosti přehlížet. Na druhou stranu budoucí životaschopnost úprav je přinejmenším diskutabilní.

Vzhledem k hlasité nelibosti opozice a termínu parlamentních voleb v příštím roce, si tak možná vláda pod sebou jen zbytečně uřízla větev a těžit z toho nebude důchodový systém, ale populisté.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
10

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎