Ministerstvo financí Spojeného království významným způsobem podpořilo inovace v odvětví kryptoměn, protože vytvořilo pozměňovací návrh k zákonu o finančních službách a trzích z roku 2000 (FSMA).
S účinností od 31. ledna návrh nově definuje pravidla pro staking kryptoměn, konkrétně pro Ethereum (ETH) a Solanu (SOL), která jej správně identifikují jako proces validace blockchainu.
Dříve se s tímto procesem totiž nakládalo jako s programem kolektivního investování, což zapříčinilo, že byl subjektem výrazných regulačních požadavků a ty potenciálně bránily růstu kryptoměnového sektoru.
Spojeného království chce tímto krokem podporovat technologický pokrok a zároveň posílit dohled nad trhem.
Co je staking a jakou má roli?
Staking představuje proces uzamknutí kryptoměn za účelem validace transakcí na blockchainu a tím i zabezpečení samotné sítě, což je zásadní proces pro Ethereum a Solanu, které se při decentralizaci spoléhají na staking.
Novela tento proces legitimizuje a zajišťuje, aby staking nepodléhal nevhodným regulacím, které by mohly potlačit inovace v kryptoměnách.
Tím jak blockchain funguje se nejedná o investiční schéma, ale zajištění kybernetické bezpečnosti, zdůraznil Hughes.
Bill Hughes, právník ze společnosti Consensys, uvítal novelu jako významný pokrok pro kryptoměny. Poznamenal, že pokračující regulace stakingu v rámci investičních schémat by zadusila rozvoj blockchainových technologií.
Vyjasnění regulace pomůže inovaci
Regulační ukotvení tak konečně umožní podnikům a jednotlivcům provozovat staking bez zatěžujícího dodržování předpisů pro investiční schémata.
Zároveň je v souladu se strategií Spojeného království na podporu inovací v kryptoměnovém sektoru, kterou vláda v listopadu loňského roku představila.
V ní si vytyčila vypracování plánů na zákony posilující regionální inovace, včetně regulace stablecoinů a právě zmiňovaného stakingu.
Tato opatření také otevírají příležitosti pro burzovně obchodované produkty využívající staking ve Spojeném království, což může posílit pozici země na globálním trhu s kryptoměnami.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.