Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Akcie » Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Polský lídr na poli e-commerce, aukční a prodejní portál Allegro se chystá na své IPO, které je naplánováno na 12. října letošního roku.

IPO, tedy první veřejná nabídka akcií společnosti, jde ruku v ruce s celosvětovým boomem technologických akcií, jež se během současné koronavirové doby těší mimořádně velké popularitě.

polská vlajka

Firma má nakročeno k získání statutu největšího IPO v historii Varšavské burzy.

Od události si slibuje akvizici finančních prostředků v hodnotě 2,3 miliard dolarů, které má získat prostřednictvím prodeje 213,5 milionu akcií s cenou 43 PLN (11,14 USD, zhruba 260 korun) za kus.

Co je Allegro?

allegro logo

Allegro je polský gigant na poli e-commerce, obdoba českého Aukra. Společnost byla založena již v roce 1999 a za 21 let své existence si na polském trhu vydobyla výsadní pozici.

Na stránkách Allegra lze pořídit široký sortiment zboží. Elektronikou, módou, věcmi pro zahradu nebo kosmetikou počínaje a byty, auty nebo lístky na nejrůznější akce konče.

Poláci jsou obecně vůči všemu cizímu mimořádně nedůvěřiví a mnoho českých i zahraničních firem při pokusech o expanzi na tamní trh docela narazilo.

Tento portál však důvěru našich severních sousedů jednoznačně má.

Díky vysoké burzovní valuaci v hodnotě 11,2 miliard dolarů má společnost nakročeno k tomu, aby se stala nejhodnotnější polskou firmou.

Měla by překonat i populárního vývojáře her CD Project, který stojí mimo jiné za herní ságou Zaklínač nebo plánovaným titulem Cyberpunk 77.

Proč je IPO Allegro důležité?

Polsko je jednou z nejrychleji rostoucích evropských ekonomik a s populací zhruba 38 milionů obyvatel se jedná o devátou nejlidnatější zemi Starého kontinentu.

polská vlajka 2

Tamní e-commerce trh je však stále poměrně mladý a má spoustu prostoru k růstu. Ruku v ruce s růstovým potenciálem ve vlastní zemi jde i možnost, že by Allegro v budoucnu expandovalo i do zahraničí, a to zejména do zemí Střední a Východní Evropy.

Někteří odborníci jsou toho názoru, že by IPO Allegra mohlo zvýšit zájem o polský technologický sektor a pobídnout tamní firmy k podniknutí stejného kroku.

Za zmínku stojí i skutečnost, že se polský technologický sektor rychle rozvíjí. To se však prozatím vůbec neodráží na tamních akciových trzích.

Je tedy možné, že by IPO Allegro mohlo pro polské akciové trhy zafungovat jako žádaná vzpruha a přilákat pozornost zahraničních investorů, obzvláště ve světle dění, jehož jsme byli svědky v globálním technologickém sektoru v uplynulých měsících.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo