Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Publikováno
Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Polský lídr na poli e-commerce, aukční a prodejní portál Allegro se chystá na své IPO, které je naplánováno na 12. října letošního roku.

IPO, tedy první veřejná nabídka akcií společnosti, jde ruku v ruce s celosvětovým boomem technologických akcií, jež se během současné koronavirové doby těší mimořádně velké popularitě.

polská vlajka

Firma má nakročeno k získání statutu největšího IPO v historii Varšavské burzy.

Od události si slibuje akvizici finančních prostředků v hodnotě 2,3 miliard dolarů, které má získat prostřednictvím prodeje 213,5 milionu akcií s cenou 43 PLN (11,14 USD, zhruba 260 korun) za kus.

Co je Allegro?

allegro logo

Allegro je polský gigant na poli e-commerce, obdoba českého Aukra. Společnost byla založena již v roce 1999 a za 21 let své existence si na polském trhu vydobyla výsadní pozici.

Na stránkách Allegra lze pořídit široký sortiment zboží. Elektronikou, módou, věcmi pro zahradu nebo kosmetikou počínaje a byty, auty nebo lístky na nejrůznější akce konče.

Poláci jsou obecně vůči všemu cizímu mimořádně nedůvěřiví a mnoho českých i zahraničních firem při pokusech o expanzi na tamní trh docela narazilo.

Tento portál však důvěru našich severních sousedů jednoznačně má.

Díky vysoké burzovní valuaci v hodnotě 11,2 miliard dolarů má společnost nakročeno k tomu, aby se stala nejhodnotnější polskou firmou.

Měla by překonat i populárního vývojáře her CD Project, který stojí mimo jiné za herní ságou Zaklínač nebo plánovaným titulem Cyberpunk 77.

Proč je IPO Allegro důležité?

Polsko je jednou z nejrychleji rostoucích evropských ekonomik a s populací zhruba 38 milionů obyvatel se jedná o devátou nejlidnatější zemi Starého kontinentu.

polská vlajka 2

Tamní e-commerce trh je však stále poměrně mladý a má spoustu prostoru k růstu. Ruku v ruce s růstovým potenciálem ve vlastní zemi jde i možnost, že by Allegro v budoucnu expandovalo i do zahraničí, a to zejména do zemí Střední a Východní Evropy.

Někteří odborníci jsou toho názoru, že by IPO Allegra mohlo zvýšit zájem o polský technologický sektor a pobídnout tamní firmy k podniknutí stejného kroku.

Za zmínku stojí i skutečnost, že se polský technologický sektor rychle rozvíjí. To se však prozatím vůbec neodráží na tamních akciových trzích.

Poznámka

Ty za uplynulých 10 let vykázaly růst pouhých 5,7 %, přičemž počet burzovně obchodovaných polských společností od roku 2016 mírně klesá.

Je tedy možné, že by IPO Allegro mohlo pro polské akciové trhy zafungovat jako žádaná vzpruha a přilákat pozornost zahraničních investorů, obzvláště ve světle dění, jehož jsme byli svědky v globálním technologickém sektoru v uplynulých měsících.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎