Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Varšavskou burzu čeká největší IPO v její historii

Polský lídr na poli e-commerce, aukční a prodejní portál Allegro se chystá na své IPO, které je naplánováno na 12. října letošního roku.

IPO, tedy první veřejná nabídka akcií společnosti, jde ruku v ruce s celosvětovým boomem technologických akcií, jež se během současné koronavirové doby těší mimořádně velké popularitě.

polská vlajka

Firma má nakročeno k získání statutu největšího IPO v historii Varšavské burzy.

Od události si slibuje akvizici finančních prostředků v hodnotě 2,3 miliard dolarů, které má získat prostřednictvím prodeje 213,5 milionu akcií s cenou 43 PLN (11,14 USD, zhruba 260 korun) za kus.

Co je Allegro?

allegro logo

Allegro je polský gigant na poli e-commerce, obdoba českého Aukra. Společnost byla založena již v roce 1999 a za 21 let své existence si na polském trhu vydobyla výsadní pozici.

Na stránkách Allegra lze pořídit široký sortiment zboží. Elektronikou, módou, věcmi pro zahradu nebo kosmetikou počínaje a byty, auty nebo lístky na nejrůznější akce konče.

Poláci jsou obecně vůči všemu cizímu mimořádně nedůvěřiví a mnoho českých i zahraničních firem při pokusech o expanzi na tamní trh docela narazilo.

Tento portál však důvěru našich severních sousedů jednoznačně má.

Díky vysoké burzovní valuaci v hodnotě 11,2 miliard dolarů má společnost nakročeno k tomu, aby se stala nejhodnotnější polskou firmou.

Měla by překonat i populárního vývojáře her CD Project, který stojí mimo jiné za herní ságou Zaklínač nebo plánovaným titulem Cyberpunk 77.

Proč je IPO Allegro důležité?

Polsko je jednou z nejrychleji rostoucích evropských ekonomik a s populací zhruba 38 milionů obyvatel se jedná o devátou nejlidnatější zemi Starého kontinentu.

polská vlajka 2

Tamní e-commerce trh je však stále poměrně mladý a má spoustu prostoru k růstu. Ruku v ruce s růstovým potenciálem ve vlastní zemi jde i možnost, že by Allegro v budoucnu expandovalo i do zahraničí, a to zejména do zemí Střední a Východní Evropy.

Někteří odborníci jsou toho názoru, že by IPO Allegra mohlo zvýšit zájem o polský technologický sektor a pobídnout tamní firmy k podniknutí stejného kroku.

Za zmínku stojí i skutečnost, že se polský technologický sektor rychle rozvíjí. To se však prozatím vůbec neodráží na tamních akciových trzích.

Je tedy možné, že by IPO Allegro mohlo pro polské akciové trhy zafungovat jako žádaná vzpruha a přilákat pozornost zahraničních investorů, obzvláště ve světle dění, jehož jsme byli svědky v globálním technologickém sektoru v uplynulých měsících.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo