Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V listopadu klesla spotřeba plynu v Evropě o 24 % oproti průměru v předchozích letech

Publikováno
V listopadu klesla spotřeba plynu v Evropě o 24 % oproti průměru v předchozích letech
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se podíváme, jakým tempem klesla spotřeba plynu v Evropě z důvodu jeho vysokých cen. Anglický mezinárodní deník, který klade důraz na zpravodajství o světové ekonomice The Financial Times (FT) přinesl v článku aktuální data o listopadové spotřebě plynu v Evropě, kterou porovnal s průměrem za předchozí listopadové roky. Pojďme se podívat na porovnání těchto dat.

Spotřeba plynu klesla o 24 %

FT uvádí, že spotřeba plynu v evropských zemích se letos v listopadu snížila o 24 % ve srovnání s listopadovým průměrem z let 2019 až 2021. S odvoláním na svá data a výpočty vycházející z údajů evropského sdružení provozovatelů soustav pro přepravu plynu ENTSOG. EU vyhlásila v reakci na omezení dodávek plynu z Ruska cíl zredukovat spotřebu o 15 %. Takže můžeme říci, že Evropané snížili v listopadu spotřebu o 9 % více oproti cíli 15 %. Pokles spotřeby tak sice zpomalil z říjnových 29 %, zůstal však stále vysoko nad cílem Evropské unie. 

Poznámka

Je důležité poznamenat, že v říjnu panovaly v Evropě vyšší teploty než je dlouhodobý průměr.

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela řekl, že spotřeba plynu v ČR se v listopadu meziročně snížila zhruba o 20 %. K úsporám přispělo především individuální šetření obyvatel. Mark Cus Babic ekonom ze společnosti Barclays uvádí, že evropská spotřeba plynu klesla ze dvou důvodů. Mírné teploty ze začátku podzimu výrazně utlumily poptávku domácností a vysoké ceny podkopaly poptávku ze strany průmyslového sektoru. Poptávka domácností je nadále velmi citlivá na počasí, takže předpokládáme, že výraznějším zdrojem úspor v budoucnosti bude průmysl.

Chladnější počasí v listopadu zvýšilo spotřebu plynu

FT uvádí, že od poloviny listopadu se kvůli chladnějšímu počasí začala zvyšovat spotřeba plynu pro vytápění domácností. V posledním listopadovém týdnu pokles spotřeby plynu v Evropě oproti dlouhodobému průměru činil pouze 18 % a předběžné údaje signalizují, že začátkem prosince spotřeba plynu nabírala na intenzitě. Na vysoké úrovni se drží poptávka po plynu pro výrobu elektřiny, protože řada jaderných reaktorů ve Francii zůstává kvůli údržbě mimo provoz a produkci z elektřiny z obnovitelných zdrojů podkopává nedostatek větru. 

Země EU se nyní snaží snižovat rovněž spotřebu elektřiny. Ta v listopadu klesla o 9 % oproti průměru z let 2015 až 2021. Cus Babic uvádí, že riziko fyzického nedostatku energie v Evropě bylo pravděpodobně odvráceno, nadále se však domnívá, že velmi vysoké ceny budou tlumit spotřebu i průmyslovou výrobu v eurozóně. 

Dodávky LNG z USA naplnily evropské zásobníky plynu

FT dále uvádí, že evropským zemím se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky plynu zejména díky dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) ze USA. Odborníci na problematiku energií ovšem varují, že problémy kolem dodávek plynu ještě nejsou definitivně zažehnány. Plnění zásobníků po letošní zimě by mohla komplikovat také zvýšená poptávka po energii ze strany Číny, kde se očekává oživování ekonomiky díky uvolňování koronavirových restrikcí. 

Aktuální vývoj ceny plynu

Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v první polovině listopadu vrátila zpět pod 100 eur za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně vzrostla, vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí. Aktuální obchodovaná cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu je přibližně 146 eurech (přibližně 3 550 korun) za MWh.

Závěr – V roce 2023 vyšší cena LNG pro Evropu nakonec zajistí jeho dostatek

Makroekonomické zákony platí vždy a všude. A proto Evropa bude muset v příštím roce 2023 přistoupit na vyšší cenu plynu, aby si zajistila jeho dostatek a naplnila zásobníky po zimě. Trafigura jedna z největších firem s obchodováním komodit na světě uvádí, že Evropa bude muset v příštím roce dovézt obrovské objemy LNG, aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Ceny plynu v EU budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎