Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » USA uvolní rekordní množství ropy – Proč se k tomu odhodlaly a jaký to bude mít vliv na trhy?

USA uvolní rekordní množství ropy - Proč se k tomu odhodlaly a jaký to bude mít vliv na trhy?

USA uvolní rekordní množství ropy - Proč se k tomu odhodlaly a jaký to bude mít vliv na trhy?
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o protiruských záměrech ze strany USA jako odpověď na válečných konflikt na Ukrajině. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější zprávy od amerických představitelů. 

Největší uvolnění amerických ropných zásob v historii 

Spojené státy budou v příštích 6 měsících ze svých strategických rezerv uvolňovat v průměru 1 milion barelů ropy denně. Bílý dům uvedl, že jde o největší uvolnění zásob v historii. USA se tak snaží docílit snížení cen pohonných hmot, které v zemi zdražily po ruské invazi na Ukrajinu. 

Cena ropy
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Uvolnění ropných rezerv bylo dohodnuto s mezinárodními partnery, uvedl Bílý dům. Americká vláda zároveň oznámila nová opatření na podporu domácí produkce ropy. Ta budou sloužit k tomu, aby se do konce roku domácí produkce zvýšila.

Bílý dům dále uvádí, že svět nikdy neuvolnil zásoby ropy v objemu jednoho milionu za den na tak dlouhou dobu. Toto rekordní uvolnění poskytne historické množství dodávek, které budou sloužit jako most do konce roku, kdy se domácí produkce rozběhne.

Strategická zásoba ropy USA má maximální kapacitu 727 milionů barelů. Prezidentova administrativa již v listopadu kvůli vysoké inflaci oznámila uvolnění 50 milionů barelů ze strategických rezerv v koordinaci s dalšími zeměmi.

Po začátku války na Ukrajině se USA spolu dalšími 30 státy dohodly na dodatečném uvolnění 60 milionů barelů z rezerv, přičemž polovinu z přislíbeného objemu poskytly USA.

Joe Biden americký prezident uvedl a vyzval společnosti v USA, aby se nesnažily vydělávat na rostoucích cenách ropy a aby zvýšily produkci. Pohrozil jim odebráním licencí na nevyužívané vrty.

Další balík protiruských sankcí ze strany USA

USA dále oznámily další balík protiruských sankcí. Dle vyjádření Bílého domu se tyto další sankce dotknou i ruského obranného, leteckého a námořního sektoru.

Kate Bedingfieldová mluvčí amerického ministerstva obchodu uvádí, že USA postihy plánuje proti 120 subjektům z Ruska a Běloruska, čímž se jejich počet na sankčním seznamu zvýší na více než 200 od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Další postihy zasáhnou ruský technologický sektor včetně největšího ruského výrobce polovodičů – společnost Mikron. Ruská armáda je závislá na západních technologiích, které jsou klíčové pro fungování jejího obranného průmyslového sektoru.

Závěr

Janet Yellenová americká ministryně financí uvádí, že USA budou nadále cílit na válečnou mašinerii (ruského prezidenta Vladimira) Putina, dokud tato nesmyslná svévolná válka neskončí. USA míří dohromady na 21 podniků a 13 jedinců, kteří podle ní hrají rozhodující roli ve válečné mašinérií Ruské federace. 

USA rozšířily počet průmyslových oblastí, na něž bude moci zamířit podobné postihy v budoucnu. Otevřely tím možnost sankcí týkajících se ruského letectví, námořního průmyslu a výroby elektroniky.

Obě země, USA i Rusko, v současné době přijímají řadu opatření proti sobě. V poslední době Rusko přijalo některá protiopatření, zakázalo mimo jiné vstup do země vysokým americkým činitelům včetně prezidenta Joea Bidena. Dále Rusko od zahraničních kupců požaduje platit za ruský plyn v rublech. Ovšem zahraniční státníci platby v rublech razantně odmítli a Rusko se s tím zatím smiřuje. Ruský plyn proudí do zemí EU stále. Oproti tomu USA uvalily za poslední týdny již několik balíků sankcí, například na jeho obranný sektor či na ruské vysoké vládní činitele a oligarchy.

Nejdůležitějším závěrem tohoto článku ovšem je informace, že Spojené státy uvolní americké ropné zásoby nejvíce v historii, a tak by mělo dojít ke snížení cen pohonných hmot.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo