Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

USA – Nejvýznamnější ekonomika roste nejrychleji od 80. let

USA – Nejvýznamnější ekonomika roste nejrychleji od 80. let
Zdroj: Depositphotos.com

Dnešní článek je pro každého, kdo se alespoň trochu zajímá o ekonomické události. Jelikož vývoj ekonomiky Spojených států amerických ovlivňuje nejvíce světovou ekonomiku, měl by článek poskytnout takřka základnu ekonomických informací, na kterou lze postupně nabalovat další konkrétní data z jednotlivých zemí. 

Ministerstvo obchodu Spojených států amerických ve svém aktuálním prohlášení zveřejnilo informace o vývoji americké ekonomiky. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace z USA.  

Meziroční změna HDP USA

Největší ekonomika světa ekonomika Spojených států amerických se v roce 2020 rekordně propadla o 3,4 %. Příčinou byla pandemie covid-19. Tento pokles byl největší za posledních 74 let. Ovšem v roce 2021 došlo k výraznému obratu ve výkonnosti hrubého domácího produktu (HDP), který se minulý rok zvýšil o 5,7 %. Tuto informaci zveřejnilo ministerstvo obchodu Spojených států. Jedná se o největší roční nárůst za posledních 37 let. Přitom dle agentury Reuters analytici předpokládali zrychlení pouze o 5,5 %.

Zdroj: washingtonpost.com
Meziroční změna HDP USA
Meziroční změna HDP USA

Důvody růstu HDP USA

HDP rostlo v minulém roce ve Spojených státech zejména díky velkým podpůrným programům a velice nízké úrokové sazbě. Ovšem Americký Federální rezervní systém (Fed) upozorňuje, že v březnu začne úroky zvyšovat, aby snížil vysokou inflaci.

Poznámka

Můžeme říci, že dochází ke změně hlavního cíle či politiky Fedu. V době pandemie podnikal takové kroky, aby zachránil zaměstnanost. V dnešní době můžeme pozorovat odchylku od této politiky a zaměření veškerých sil na zkrocení inflace.

Teorie nám říká, že cílem všech centrálních bank je stabilita cenové hladiny. Můžeme tedy říci, že Fed od března 2022 začne plnit svoji hlavní funkci ve smyslu zkrocení inflace a nastolení cenové stability nejen ve Spojených státech, ale v přeneseném slova smyslu také na celém světě. 

Dalším důvodem růstu HDP v roce 2021 v USA byl vzestup spotřebitelských výdajů, který dosáhl 7,9 %. Dále došlo ke zvýšení soukromých investic o 9,5 %.

Joe Biden zareagoval na tato pozitivní čísla americké ekonomiky kladně a oznámil, že jeho politika na podporu ekonomiky funguje. Prezident dále klade velký důraz na budoucí růst a konkurenceschopnost USA v globálním měřítku, a tak vyzval Kongres, aby schválil návrh pro vyšší konkurenceschopnost americké ekonomiky.

Kvartální růst HDP USA

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ve 4. kvartálu došlo ke zrychlení růstu HDP v ročním přepočtu na 6,9 % z 2,3 % ve 3. kvartálu.

Zdroj: washingtonpost.com
Kvartální růst HDP USA v ročním přepočtu
Kvartální růst HDP USA v ročním přepočtu

Ve 4. čtvrtletí roku 2021 došlo ke zrychlení růstu zejména díky růstu spotřebitelských výdajů o 3,3 % a růstu soukromých investic na 32 % hlavně díky tvorbě zásob. Tímto firmy reagovaly na vyšší poptávku spotřebitelů.

Závěr

Mnoho ekonomů a analytiků předpovídá, že i v roce 2022 bude americká ekonomika pokračovat v růstu, ale samozřejmě relativně pomalejším tempem než minulý rok. Důvodem obrovského růstu HDP v roce 2021 oproti roku 2020 byl růst z nižší základny roku 2020. Mezinárodní měnový fond očekává, že letos ekonomika poroste o 4 %.

Mnoho amerických firem oboru pohostinství a zábavy se stále potýká s negativními dopady šíření nové varianty koronaviru omikron. Dále zde bude hrát významnou roli konec platnosti šeků, které americká vláda v roce 2020 a 2021 posílala domácnostem jako pomoc v době, kdy mnoho firem propouštělo. Tímto může dojít ke snížení spotřebitelských výdajů a tento faktor samozřejmě může negativně ovlivnit HDP a akciové trhy nejen v USA v aktuálním roce. 

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.