Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ukrajina devalvovala měnu o 25 % a hrozí jí inflace 30 %

Ukrajina devalvovala měnu o 25 % a hrozí jí inflace 30 %
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na měnovou politiku ukrajinské centrální banky. Zpravodajská agentura Reuters ve svém aktuálním článku přinesla nové informace o devalvaci tamní měny. Zajímá vás jak si ve válečném konfliktu vede ukrajinská měna a jaká je inflace na Ukrajině? Článek vám poskytne aktuální data a možné budoucí scénáře vývoje.

Ukrajina devalvovala měnu o 25 %

Ukrajina devalvovala měnu o 25 %, kvůli válce s Ruskem se chce soustředit na ochranu svých devizových rezerv. Centrální banka oznámila, že kurz vůči dolaru oficiálně stanovila na 36,5686 hřivny. Dosavadní kurz činil 29,25 hřivny, kde jej banka držela posledních pět měsíců. Banka dále zvýšila výhled inflace, úrokové sazby nechala beze změny.

Zdroj: google.com
kurz USD/Hřivna
kurz USD/UAH

K devalvaci hřivny centrální banka uvedla, že jedná s ohledem na změny, kterým za války čelí ukrajinská ekonomika, a také na fakt, že dolar v poslední době citelně zpevnil i k dalším měnám.

Centrální banka dále uvádí, že tento krok zlepší konkurenceschopnost ukrajinských výrobců, sblíží směnné podmínky různým skupinám firem a domácností a také podpoří odolnost ekonomiky ve válečném období. Opatření by podle ní mělo přispět k celkové stabilizaci hospodářství.

Ukrajina zamezila obchodování s hřivnou a zavedla přísné omezení pohybu kapitálu hned po únorové invazi ruských vojsk. Snažila se tak vládě pomoci s dovozem nejdůležitějšího zboží a zároveň brzdit inflační spirálu, která se po zahájení války začala roztáčet. Míra inflace v červnu 2022 dosáhla hodnoty 21,5 %. Jedná se o maximální hodnotu za více než 6 let. Měna teď zůstane zafixovaná na nově stanovené úrovni. Centrální banka očekává, že devalvace bude mít na inflaci jen omezený vliv.

Ukrajině hrozí inflace 30 %

Centrální banka na Ukrajině ponechala základní úrokovou sazbu na 25 %, což je maximum za 7 let. Zároveň uvedla, že míra inflace v letošním roce přesáhne 30 %. Dosud počítala s inflací kolem 20 %.

Ukrajinská centrální banka uvádí, že Ukrajinskou ekonomiku devastuje válka s Ruskem, ve 2. čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně snížil asi o 40 %. Základní scénář makroekonomické předpovědi počítá s tím, že hlavní sazba zůstane na 25 % minimálně do 2. čtvrtletí 2024.

Centrální banka také předpokládá, že ekonomika v letošním roce klesne asi o třetinu, na příští dva roky ale počítá s růstem v rozsahu 5 až 6 %. Klíčovým faktorem při obnově ekonomiky bude spolupráce se zahraničními partnery.

Závěr: Hlavní a nepředvídatelný faktor pro budoucí vývoj na Ukrajině je válečný konflikt

Dlouhá válka s Ruskem, jehož vojska zahájila invazi na Ukrajinu 24. února, je hlavním rizikovým faktorem ve výhledu. Míra inflace bude v následujících letech klesat, centrální banka ale nepředpokládá, že se dostane pod 5 %. Na příští rok aktuálně počítá s inflací 20,7 % a v roce následujícím 9,4 %, v roce 2025 inflace klesne na 5 %. Jedná se tedy pouze o spekulace na budoucí hodnoty makroekonomických veličin ukrajinské centrální banky. Nejdůležitější pro budoucí vývoj makroekonomických dat bude vývoj válečného konfliktu. 

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.