Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto akcie si zamilujete: P/E poměr pod 10 a 5,5% dividendový výnos!

Nízké P/E a vysoké dividendy akcií HSBC lákají hodnotové investory, ale geopolitická rizika a nejistota na trhu mohou vyvolat růst nesplácených úvěrů.

Tyto akcie si zamilujete: P/E poměr pod 10 a 5,5% dividendový výnos!
Zdroj: depositphotos.com

Hodnotoví investoři hledají podhodnocené akcie, které se obchodují se slevou. Mezi takovými tituly se v rámci indexu FTSE 100 zdají být i akcie HSBC Holdings plc.

Důvodem je nízký poměr ceny k zisku (P/E) 9 a dividendový výnos 5,5 %. Jaká jsou ale rizika?


HSBC prošla v posledních letech výraznou transformací a zaměřila se na klíčové trhy, jako je Hongkong a Velká Británie.

Tato změna zahrnovala opuštění některých trhů a prodej podniků, což umožnilo HSBC soustředit zdroje tam, kde má silnou pozici.

Přináší však také geopolitická rizika, zejména vzhledem k její značné expozici v Asii.

Navzdory těmto rizikům poskytuje silná značka a obchodní model HSBC, která mimochodem patří mezi globální systémově důležité banky, pevný základ pro výplatu dividend, jež převyšuje průměr indexu FTSE 100.

Vývoj ceny akcií HSBC Holdings

Načítání
Načítání
Koupit akcie HSBC! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Příběh této banky ukazuje, jak je důležité nakupovat se slevou. Investoři, kteří nakoupili akcie na jejich minimu v roce 2020, se totiž nyní těší dividendovému výnosu blížícímu se 17 % jejich původní investice.

To je ovšem snadné říci, když máme výhodu zpětného pohledu. V okamžiku, kdy obrazně řečeno “v ulicích teče krev” to však působí úplně jinak. Člověk může podlehnout strachu.

Obranou proti váhání nad levnou příležitostí pak je neustálé vzdělávání, a to i v oblasti psychologie investora.

Výzvy v bankovním sektoru

Poměr P/E banky HSBC je sice nízký, ale vyrovnává se ostatním bankám kótovaným na londýnské burze, jako jsou Lloyds a NatWest.

Je i nižší než P/E Barclays, které je 11. To naznačuje opatrnost investorů vůči expozici v bankovním sektoru.

Bankovní sektor má nižší P/E než technologické nebo růstové akcie, protože jde o stabilnější, ale pomaleji rostoucí odvětví. Obvyklé P/E u bank je mezi 8–15.

Nízké P/E může znamenat podhodnocení, ale také riziko.

Aktuální hrozba eskalace obchodní války představuje na trhu nejistotu, která může vést k destabilizaci logistických řetězců a zvýšení inflace.

Tarify mohou vést k poklesu růstu globální ekonomiky. To pak v konečném důsledku může znamenat zvýšení objemu nesplácených úvěrů, což by mohlo snížit zisky banky jako je HSBC, která má značnou expozici v Číně.

Z tohoto pohledu nemusí být ani akcie s nízkým P/E jako je HSBC tak výhodné, jak se zdají.

Navíc ocenění banky HSBC, ačkoli je atraktivní, nemusí nutně zastínit její konkurenty. Jiné akcie z indexu FTSE 100, jako například M&G a Legal & General, nabízejí vyšší dividendové výnosy, které mohou představovat lukrativnější příležitosti.

Jasnou výhodou HSBC je ale to, že se jedná o systémově důležitou banku, která by v případě jakýchkoli problémů v budoucnu byla pravděpodobně zachráněna.

Uvažujete o investování do akcií HSBC? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat