Vítáme vás u pravidelného týdenního komentáře k fundamentálnímu vývoji hlavních obchodovaných měn na forexu!
I tento týden byl opět výživný na téma eskalujícího vojenského napětí na hranicích Ukrajiny, kvůli kterému se uskutečnilo i jednání lídrů Evropské unie. Čtěte dále, ať jste v obraze!
Začátek týdne probíhal pro evropskou měnu pozvolně. Ve svém pondělním vystoupení prezidentka Evropské centrální banky (ECB) – Christine Lagardeová zmínila, že inflace zůstane pravděpodobně v blízké budoucnosti vysoká a rizika ohrožující výhled inflace jsou nakloněna nahoru.
O den později přišla data z eurozóny ohledně HDP, která zůstala beze změny na hodnotě 4,6 %.
Nejsledovanější událost proběhla koncem týdne, kdy se ve čtvrtek a pátek sešli lídři Evropské a Africké unie na šestém summitu v Bruselu.
Zasedání se zúčastnili předseda Evropské rady – Charles Michel a předseda Africké unie – Macky Sall, kteří se shodli na společné vizi obnoveného partnerství.
Cílem partnerství je prosazovat společné priority a sdílené hodnoty, jako je solidarita a udržitelný mír a hospodářský rozvoj.
Ještě před summitem se ale lídři EU museli zúčastnit neformálního jednání, aby v návaznosti na posilování vojenské přítomnosti Ruska u hranic s Ukrajinou projednali nejnovější vývoj rusko-ukrajinské krize.
Charles Michel poznamenal, že neutichající jednota Evropské unie i s partnery v rámci NATO, je závazek k diplomacii. A stejně tak i bránit naše hodnoty.
Situace je i nadále sledována. Tento summit byla příležitost ukázat jednotu EU s cílem chránit mír a stabilitu.
O něco zajímavější už byla data týkající se britské měny. Ve středu vyšly aktuální hodnoty Indexu spotřebitelských cen Spojeného království, které byly o něco pozitivnější než předchozí (aktuálně: 5,5 %, předchozí: 5,4 %). Tento mírný nárůst v souhrnu i nadále znamená, že inflace ve Spojeném království je nejvyšší od roku 1992.
Koncem týdne přicházely na britskou libru pozitivní zprávy ve formě maloobchodních tržeb ve Velké Británii, které tak pomohly britskou libru krátkodobě posílit.
Maloobchodní tržby (retail sales): aktuální: 1,9 %, předchozí: -4,0 %.
Tato aktuální data jen znovu potvrzují skok v ekonomické aktivitě, který lze očekávat po prosincovém hitu uprostřed šíření Omikronové varianty. Ekonomické podmínky by obecně měly nadále podporovat BOE o zpřísnění měnové politiky v následujících měsících.
V celku pestrý týden na ekonomická data měl za sebou americký dolar. Začátkem týdne byla zveřejněna aktuální hodnota indexu PPI (Index cen výrobců), který je hlavním ukazatelem inflace spotřebitelských cen a tvoří většinu celkové inflace (aktuální: 1,0 %, předchozí: 0,4 %).
Později toho dne hovořil americký prezident – Joe Biden o aktuální situaci na Ukrajině. Joe Biden vidí, že Ruský útok je stále velmi pravděpodobný. Dále zmínil, že USA a spojenci jsou připraveni na Rusko uvalit silné sankce v případě, pokud Rusko zaútočí.
Uprostřed týdne jsme se dočkali dat ohledně amerických maloobchodních tržeb, které byly pro americkou měnu býčího rázu (aktuální: 3,8 %, předchozí: -2,5 %).
Ve středu večer poté vyšel zápis ze zasedání amerického Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Po jeho zveřejnění americký dolar zmírnil a zatím není nic, co by nasvědčovalo tomu, že americký Fed zvýší sazby o 50 bazických bodů.
Zajímavé téma v první polovině týdne zaznamenala také australská měna, díky úternímu zveřejnění zápisu z měnově politického zasedání Reserve Bank of Australia (RBA).
Členové rady poznamenali, že inflace se zvýšila rychleji, než se očekávalo.
V tuto chvíli nepřišlo nic nového na to, aby to s AUD pohnulo.
Kanadský dolar byl svým fundamentem minulý týden mírně pozadu a jediná data, která stála za pozornost, přišla ve středu. Kanadský index spotřebitelských cen (CPI), který je jedním z klíčových způsobů pro měření změn nákupních trendů a inflace, vyšel pro kanadskou měnu mírně pozitivně (aktuální: 0,8 %, předchozí: 0 %).
Inflace je aktuálním problémem všude a lze uvažovat o tom, že Bank of Canada bude zvyšovat sazby o 50 bazických bodů… To ale může být ještě běh na dlouhou trať.
Ani novozélandská měna za sebou nemá nijak pestrý týden. Středeční Index cen výrobců (PPI) pro čtvrté čtvrtletí 2021 nesplnil očekávání (aktuální: 1,1 %).
Zato úterní HDP v Japonsku dopadlo v celku pozitivně (aktuální: 1,3 %, předchozí: -0,9 %). Guvernér Bank of Japan (BOJ), Haruhiko Kuroda zmínil, že aktuální podmínky vyžadují udržení uvolněné měnové politiky.
Oči celého světa posledních 14 dní sledují eskalující napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.
V tuto chvíli je opravdu těžké předpovědět, jakým směrem se situace bude ubírat, protože každým dnem média zveřejňují různé zprávy.
Z projevů amerického prezidenta, Joe Bidena, je jasné, že západ s pomocí spojenců bude tuto situaci pozorně sledovat a jsou připraveni situaci řešit. USA již dříve pohrozili Rusku sankcemi za kybernetické útoky.
V tuto chvíli je těžké rozeznat, zda-li za pohyby na zlatě může inflace nebo příběh Rusko-Ukrajina.
Na Ukrajině se kvůli geopolitickým obavám vždy draží zlato, ale Rusko má obrovské zlaté rezervy, a pokud bude sankcionováno, mohly by být prodány, aby podpořily rubl. Kolem konfliktu tedy existují dvoustranná rizika.
S přílivem, který se obrací proti ruské vojenské akci na Ukrajině, je stále jasnější, že nabídky v komoditách jsou méně o geopolitickém riziku a více o základní poptávce spolu s nejistotou ohledně politiky centrální banky.
Je ovšem patrné, že za posledních pár týdnů, co celý svět upřel zrak na Rusko-Ukrajinskou krizi, zlato plní svoji roli klidného přístavu a zažívá býčí období.
Mimoto, že celý svět bude stále sledovat, jak se vyvíjí situace na Ukrajině, přinese příští obchodní týden i řadu zajímavých ekonomických událostí, které je zapotřebí sledovat.
V úterý přijdou z Austrálie důležitá data ohledně změny úrokových sazeb, a to s sebou přinese i adekvátní volatilitu na australském dolaru. Druhá polovina týdne přinese řadu dat z USA, které se budou týkat změny nezaměstnanosti a změnu v počtu lidí zaměstnaných během předchozího měsíce, s výjimkou zemědělství (Nonfarm Payrolls).
Proto nás pečlivě sledujte, ať vám ani v příštím týdnu nic neuteče!
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.