Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Americký miliardář, nejbohatší člověk planety a CEO společností Tesla a SpaceX, Elon Musk, se 27. října stal oficiálně majitelem společnosti Twitter provozující stejnojmennou sociální síť, která sice ve světových žebříčcích počtu uživatelů momentálně obsazuje ”až” 15. příčku, je však často používána společensky aktivními osobnostmi, proto je považována za jednu z nejvlivnějších online služeb. Vzpomeňme si například, jak právě Elon Musk dokázal hýbat s kryptoměnovým trhem pouhými tweety, a to v době, kdy byl řadovým uživatelem.
the bird is freed
— Elon Musk (@elonmusk) October 28, 2022
”Ptáček je osvobozen.” Těmito slovy oznámil Musk převzetí společnosti s odkazem na ikonické logo Twitteru a jeho kritiku údajné zvůle bývalého vedení v mazání obsahu a blokování účtů. Sám Musk v jednom ze svých dřívějších vyjádření pro BBC uvedl, že sociální platformu nekupuje s ekonomickými cíli, ale za účelem “pomoci lidstvu, které miluje”.
Nebyla to však jen prázdná slova, kterými nejbohatší člověk zeměkoule chvástavě oznámil dosažení nové akvizice v hodnotě 44 miliard dolarů. Již o více něž tři hodiny dříve oznámila americká televizní stanice CNBC, že po Muskově příchodu společnost opustil jak CEO Parag Agrawal, tak finanční ředitel Ned Segal. Jak se později ukázalo, s oběma ukončil pracovní poměr právě nově příchozí majitel.
Elon Musk now in charge of Twitter, CEO and CFO have left, sources say https://t.co/z0hLc8DrDO
— CNBC (@CNBC) October 28, 2022
Změny ve vedení sociální sítě však nebraly konce. Dle vlivného Twitterového účtu The Spectator Index, jehož majitelem je australský lékař Abdul-Latifi Halimi, se měla poroučet i vedoucí právního oddělení Vijaya Gadde, která stála právě za mnohými kontroverzními rozhodnutími, považovanými některými lidmi za cenzuru. Mimo jiné patří mezi tato rozhodnutí i trvalé zablokování účtu Donalda Trumpa, toho času stále prezidenta Spojených států amerických, po útoku na sídlo Kongresu 6. ledna 2021.
BREAKING: Elon Musk fires Twitter's head of legal policy who made decision to ban Trump's account
— The Spectator Index (@spectatorindex) October 28, 2022
Samotný krok v podobě zablokování účtu 45. amerického prezidenta budil a stále budí kontroverze jak mezi jeho příznivci, tak mezi jeho odpůrci. Autor článku se nyní pokusí analyzovat situaci a projít argumenty jednotlivých stran oproštěn od všeho ideologického balastu nabaleného na mnohá prohlášení na obou stranách pomyslné barikády.
Hlavním argumentem týmu paní Gadde bylo, že jeho tweety by s vysokou pravděpodobností mohly vést k radikalizaci části společnosti a snaze napodobit zločiny spáchané 6. ledna. Je pravdou, že Trumpovy tweety byly na hraně společenského vkusu a pravděpodobně i amerických zákonů, otázkou však zůstává, zda by rolí sociálních sítí mělo být mazání tj. svého druhu trestání jejich autora. Jde jednak o jednoslovný tweet ”loved” s přiloženou fotografií rozvášněného davu útočícího na kapitol a jednak o druhý, ve kterém označil jeho příslušníky americkými vlastenci bojujícími proti “ukradeným volbám”.
Pro připomenutí: Trump tehdy stále odmítal uznat výsledky voleb, ve kterých v roce 2020 prohrál se současným prezidentem Joem Bidenem, a rozvášněný dav se tehdy snažil zabránit kongresu v potvrzení výsledků voleb.
Řada kritiků z řad americké i světové společnosti považovala tento zásah Twitteru za nemoudrý i s ohledem na další radikalizaci Trumpových přívrženců. Jiní zase poukazovali na jinak poměrně slabou reakci Twitteru na dezinformace a nenávistné projevy v případech, kdy autory byli jiní politici. Příkladem za všechny může být stále dostupný tweet íránského ajatolláha (hlavy teokratické republiky) Chomejnýho. V tom v roce 2010 označil Stát Izrael za strašlivou entitu, která bude bez pochyby vyhlazena.
Ayatollah Khamenei: Israel Is A Hideous Entity In the Middle East Which Will Undoubtedly Be Annihilated http://twitpic.com/2kkrj6
— Khamenei.ir (@khamenei_ir) September 2, 2010
Mezi kritiky tohoto rozhodnutí se letos v květnu zařadil právě i Elon Musk.
Ten na besedě pořádané deníkem Financial Times označil tento krok za “chybu, morálně špatné rozhodnutí a v důsledku o extrémní hloupost, která ani nevedla k zamýšlenému cíli – umlčení Trumpa”.
Otázkou je další vývoj Trumpova trvale zablokovaného účtu a další ”cenzurní'” politiky sociálního média. Musk na svém účtu oznámil vznik nové Rady pro moderování obsahu, kde budou zastoupeni lidé různých politických a společenských názorů, a že Twitter nebude žádná opatření týkající se svého obsahu uplatňovat před rozhodnutím této rady. Server Politico je však názoru, že návrat Donalda Trumpa na Twitter je jen otázkou času, neboť Musk bude chtít, aby se i jeho síť stala kolbištěm předvolebních bojů prezidentského klání 2024 i předcházejících republikánských primárek.
Twitter will be forming a content moderation council with widely diverse viewpoints.
No major content decisions or account reinstatements will happen before that council convenes.
— Elon Musk (@elonmusk) October 28, 2022
Reakce akciového trhu na nákup Twitteru nebyly přiliž bouřlivé. Tesla na akciových trzích sice krátkodobě posílila se čtvrtečním otevřením burz, velmi záhy však spadla do původních čísel. S mírnou nadsázkou tak lze říci, že Muskovy tweety ovlivňují cenu akcií Tesly více než nákup Twitteru. Výraznější změna nenastala ani u ceny akcií TWTR, jež se během čtvrtečního dne i přes vysoký objem obchodů příliš nehnula.
Úplně odlišným způsobem reagoval trh 4. října. Když Elon Musk oznámil svůj konečný záměr ohledně nákupu akcií Twitteru, akcie společnosti na zmíněné novinky záhy reagovaly 22% nárůstem. Během posledního týdne je však patrný značný nárůst i u kryptoměny Dogecoin, nejvíce známého meme coinu, k němuž má Elon Musk v rámci svých tweetů velmi blízko.
Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.