Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tržby maloobchodníků v USA rostou překvapivým tempem a silně podporují ekonomiku země

Tržby maloobchodníků v USA rostou překvapivým tempem a silně podporují ekonomiku země
Zdroj: lsretail.com

Maloobchodní tržby v USA v srpnu nečekaně vzrostly, pravděpodobně díky návratům dětí zpět do školy a vládním daňovým úlevám pro jejich rodiče. Nedávný vývoj tak zmírnil očekávání výrazného zpomalení hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí.

Překvapivé oživení maloobchodních tržeb, které ve čtvrtek (16. 9.) oznámilo Ministerstvo obchodu, se vzepřelo klesající spotřebitelské důvěře. Tržby byly taženy prudkým nárůstem nákupů přes internet, který kompenzoval pokračující pokles v prodejích automobilů. Červencové tržby byly na druhé straně mnohem slabší, než se původně odhadovalo.

Ekonomové tak zvyšují své odhady hrubého domácího produktu pro třetí čtvrtletí navzdory klesajícím prodejům motorových vozidel, který je důsledkem akutního nedostatku polovodičů, a (znovu) rostoucího počtu případů onemocnění covid-19.

Zdroj: fred.stlouisfed.org
Vývoj HDP v USA za posledních 10 let
Vývoj HDP v USA za posledních 10 let

Tržby maloobchodníků v meziročním srovnání vzrostly o více než 15 %

Maloobchodní tržby v měsíčním srovnání vzrostly o 0,7 %. Údaje za červenec však byly revidovány směrem dolů a ukázaly pokles maloobchodních tržeb o 1,8 % místo původně uváděných 1,1 %. Oproti předchozímu roku se však retailové tržby zvýšily o 15,1 % a nyní se pohybují o 17,7 % nad úrovní před pandemií.

Růst tržeb v USA drží přesuny výdajů od zboží ke službám, jako je cestování a zábava. Maloobchodní tržby jsou však převážně tvořeny zbožím.

Online maloobchodní tržby se po červencovém propadu o 4,6 % odrazily ode dna o 5,3 %. Většina amerických školáků zahájila v srpnu školní rok 2021-2022, kdy se po loňském přechodu na online výuku kvůli pandemii obnovila prezenční výuka. Domácnosti s nárokem na podporu v polovině července začaly dostávat peníze v rámci rozšířeného programu daňových úlev na děti, který potrvá do prosince. Právě tito lidé tak byli pravděpodobně důležitým zdrojem poptávky na maloobchodním trhu.

Tržby v prodejnách automobilů se pak po červencovém poklesu o 4,6 % propadly o dalších 3,6 %. Pokračující celosvětový nedostatek mikročipů nutí automobilky omezovat výrobu. Krize v oblasti polovodičů, kterou zhoršila poslední vlna covid-19, způsobuje také nedostatek některého elektronického zboží a v Číně také dochází k přetížení přístavů. Následkem toho tržby v obchodech s elektronikou a spotřebiči klesly o 3,1 %. Snížily se také tržby v obchodech se sportovním zbožím, hobby, hudebními nástroji a knihami.

Vzhledem k prudkému nárůstu koronavirové infekce se snížil příliv návštěvníků do restaurací a barů, což udrželo tržby na stejné úrovni.

Bez zahrnutí automobilů, benzinu, stavebních materiálů a potravinářských služeb maloobchodní tržby minulý měsíc vzrostly 2,5 % po červencovém poklesu o 1,9 %. Tyto tzv. jádrové maloobchodní tržby nejvíce odpovídají složce spotřebitelských výdajů HDP.

Podle předchozích odhadů se v červenci snížily o 1,0 %. Americké akcie se důsledkem této zprávy obchodovaly po celý minulý týden na nižší úrovni. Dolar vůči koši globálních měn vzrostl. Ceny amerických státních dluhopisů klesly – jejich výnosy vzrostly.

V USA se daří dlouhodobě snižovat nezaměstnanost

Národní maloobchodní federace (NRF) uvedla, že růst tržeb navzdory nepříznivým podmínkám odráží pokračující sílu amerického spotřebitele a odolnost národních maloobchodníků. “I nadále věříme v historickou sílu spotřebitelů a plně očekáváme rekordní rok pro maloobchodní tržby a silnou sváteční sezónu pro maloobchodníky,” uvedl prezident NRF Matthew Shay.

Američané mají k dispozici minimálně 2,5 bilionu dolarů v přebytečných úsporách, které nashromáždily během pandemie.

Mzdy přitom rostou, protože se firmy snaží obsadit rekordních 10,9 milionu volných pracovních míst. Samostatná zpráva Ministerstva práce ve čtvrtek ukázala, že se nové žádosti o státní podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 11. září zvýšily o 20 000 na celkových 332 000 žádostí. Od druhého lednového týdne tak klesl počet nových žádostí o podporu o 572 000.

Zdroj: cnbc.com
Vývoj počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v letošním roce.
Vývoj nezaměstnanosti v USA

Počet žádostí pravděpodobně zvýšil hurikán Ida, který poničil americkou pobřežní těžbu ropy a zemního plynu a vyřadil z provozu elektrickou síť v Louisianě. Ida také rozvodnila Mississippi a způsobila historické záplavy v New Yorku a New Jersey.

Celkový počet lidí, kteří pobírají státní podporu se v týdnu končícím 4. září snížil o 187 000 na 2,665 milionu, což je nejnižší úroveň od poloviny března 2020.

Zdroj: cnbc.com
Vývoj celkového počtu Američanů na podpoře v nezaměstnanosti.
Vývoj celkového počtu Američanů na podpoře v nezaměstnanosti

Třetí zpráva Federálního rezervního systému ukázala, že index podnikatelské aktivity v září vyskočil na hodnotu 30,7 ze srpnových 19,4 bodu. Hodnota nad nulou naznačuje růst zpracovatelského průmyslu v regionu. Výrobci hlásili zmírnění růstu cen vstupů, což zapadá do nedávných údajů naznačujících, že inflace pravděpodobně dosáhla svého vrcholu.

Klesající prodeje motorových vozidel a snaha podniků doplnit zásoby původně přiměly ekonomy snížit odhady růstu HDP pro třetí čtvrtletí. Ve středu (15.9.) ekonomové banky JPMorgan Chase snížili svou prognózu růstu HDP ve třetím čtvrtletí na 5,0 % ze 7,0 %. Po čtvrtečním zveřejnění zprávy o maloobchodních tržbách však ekonomové Morgan Stanley zvýšili svůj odhad růstu HDP ve třetím čtvrtletí z 3,3% tempa na 5,0 %. Banka Goldman Sachs zvýšila svou prognózu na 4,5% tempo z 3,5% tempa. Ve druhém čtvrtletí pak americká ekonomika rostla tempem 6,6 %.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.