Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trumpova cla otřásají trhy! Je na čase prodat investice?

Dopady Trumpových cel jsou doslova šokující! Zjistěte, proč mohou být hrozbou pro americké trhy a jak mohou zasáhnout vaše investice!

Trumpova cla otřásají trhy! Je na čase prodat investice?

Od medvědího trhu v roce 2022 nabraly americké indexy pořádné tempo. Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly hned několikrát nových historických maxim a mezi investory vzbudily důvěru.

Důvodů bylo hned několik: nástup umělé inteligence, rekordní zpětné odkupy akcií, odolná americká ekonomika i uklidnění inflace.

Náladu investorů změnila až jedna nedávná událost – návrat Donalda Trumpa do Bílého domu.


Jeho první období se neslo ve znamení daňových úlev a deregulace, nyní se však mluví především o jeho nové celní politice.

Jaké hrozby tato cla skutečně představují?

Trumpova celní politika a její dopady

Ve zkratce – cla jsou daně na dovážené nebo vyvážené zboží. Cla, která Trump ohlásil, jsou zaměřené především na zboží dovážené do USA.

Trump zatím oznámil následující cla:

  • 20% clo na většinu čínského zboží
  • 25% clo na některé kanadské a mexické dovozy
Cla na Evropu?

I přesto, že Trump oficiálně žádná cla na evropské země neoznámil, neznamená to, že žádná neplánuje.

Novinářům na jejich dotazy odpověděl, že cla na Evropskou unii “zcela určitě zavede”.

Vůči Spojenému království zaujal Trump mírnější postoj. Odvolával se na dobré vztahy s premiérem Keirem Starmerem a pouze uvedl, že k zavedení cel “může dojít”.

Zboží, které bude clům podléhat, ještě není zcela určené.

Výjimku získal například automobilový průmysl. Ten získal měsíční výjimku z cel pro Kanadu a Mexiko, a to pro vozidla, která jsou v souladu s dohodou o volném obchodu z Trumpova prvního funkčního období.

Trump také plánuje do začátku dubna zavést cla na vývoz zemědělských produktů, což bude americké zemědělce nutit zaměřit se na domácí odbyt.

Cílem těchto cel je ochrana domácích pracovních míst a podpora amerického zboží. Ekonomické analýzy však naznačují, že Trumpova cla nemusí těchto cílů dosáhnout.

Liberty Street Economics zkoumala cla v rámci obchodní války mezi USA a Čínou v letech 2018-2019. Analytici zjistili, že nová cla korelují se špatnými výsledky dotčených veřejně obchodovaných společností.

Nejistota ohledně cel vedla investory k odchodu z trhu, přičemž v letech 2019-2021 došlo u ovlivněných společností k poklesu zisků, zaměstnanosti, tržeb a produktivity.

Rizika a výzvy Trumpových cel

Skutečné riziko Trumpových cel spočívá v rozlišování mezi vstupními a výstupními cly.

  • Výstupní cla zdaňují hotové zboží (například automobily), aby se zvýšila konkurenceschopnost domácích výrobků. I když často vyvolávají zahraniční odvetná opatření, jsou v souladu s Trumpovými cíli.
  • Vstupní cla zdaňují dovážené zboží používané v americké výrobě (například dovážené automobilové komponenty). Cla mohou zvýšit domácí výrobní náklady, což ovlivní marže a poptávku – to je v rozporu s protekcionistickými cíli.

Diskuse o clech mezitím způsobují výkyvy hlavních amerických indexů. Tyto diskuse o clech jsou však pouze krátkodobými politickými kroky.

Akciový trh často čelí krátkodobým překážkám. Ať už ve formě vysokého ocenění, potenciální bubliny nebo celní politiky. Korekce jsou normální a zdravou součástí investičního cyklu.

Trumpova cla sice mohou způsobit krátkodobou volatilitu, ale je nepravděpodobné, že by změnila trvalé růstové vyhlídky americké ekonomiky a akciového trhu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
2

Autor

Student Vysoké školy ekonomické v Praze, který se již na střední škole začal aktivně zajímat o finanční trhy. Právě tehdy poprvé zakoupil Bitcoin a objevil tak vášeň pro kryptoměny a alternativní investice.

Na Finexu publikuje denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění na trhu.

„Kupujte jen to, co byste s radostí drželi, i kdyby se trh na deset let zastavil.“ – Warren Buffett

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat