Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologický převrat, který nemá obdoby? Čína spouští revoluci!

Čína má plán, který by mohl otřást celým trhem! Jaké jsou její ambice a překážky na cestě k technologické dominanci? Která populární akcie je snahou východní velmoci přímo ohrožena?

Technologický převrat, který nemá obdoby? Čína spouští revoluci!

Roboti, kteří tančí, kopou jako z akčních filmů a zvládají i jízdu na kole? V Číně už realita.

Země se rychle dere do čela robotického závodu a humanoidní stroje se mají stát novým technologickým tahounem růstu místní ekonomiky.


Státní podpora, levná výroba a ambice překonat Teslu či americké startupy – to vše žene čínské firmy vpřed. A i když zatím zaostávají v klíčových technologiích, plánují masovou výrobu už do dvou let.

Budou humanoidní roboti čínskou odpovědí na demografickou krizi i cestou k technologické dominanci?

Globální trh a čínská strategie

Goldman Sachs předpokládá, že by celosvětový trh s humanoidními roboty mohl do roku 2035 dosáhnout 38 miliard dolarů.

Dále odhaduje, že do pěti let by na trh mělo být dodáno až 250 000 humanoidních jednotek, a to pro průmyslové využití.

Čína se snaží zopakovat svůj úspěch z trhu s elektromobily i v oblasti humanoidních robotů.

Přestože čínské firmy vstoupily do tohoto konkurenčního boje později než ty americké, rychle je dohánějí. Vynikají především v optimalizaci dodavatelských řetězců a snižování nákladů, což urychluje masovou výrobu.

Podle Mezinárodní federace robotiky Čína v oblasti průmyslových robotů dokonce již dominuje. Od roku 2021 jich každoročně uvádí do provozu více než všechny ostatní země dohromady.

Politická a ekonomická podpora

Čínská vláda odvětví humanoidní robotiky aktivně podporuje, a to prostřednictvím masového financování a přímé vládní podpory.

Velká města jako Peking, Šanghaj a Šen-čen dokonce nedávno spustila investiční fondy v celkové výši nejméně 73 miliard jüanů (asi 230 miliard korun) na podporu robotiky.

Politický dokument čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií z roku 2023 označuje humanoidní robotiku za “klíčovou technologii”.

Dlouhodobý vývoj čínského akciového trhu

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Dokument také stanovil pro rok 2025 ambiciózní cíle – dosažení masové výroby humanoidních robotů a zajištění bezpečných dodavatelských řetězců.

Mezi výhody Číny patří především velký trh a komplexní dodavatelský řetězec, což čínským firmám umožňuje vyvíjet roboty s minimálními náklady.

Technologické výzvy a spolupráce

Navzdory raketovému pokroku čínských společností však v některých klíčových technologiích za západními firmami stále zaostávají.

Pro operační systémy humanoidů, které řídí myšlení, vnímání a pohyb jsou nezbytné čipy. Mnoho vývojářů přitom používá především produkty od Nvidie.

Kvůli obavám o národní bezpečnost zpřísnily Spojené státy vývozní omezení pro pokročilé čipy. To Čínu přimělo k posílení domácího dodavatelského řetězce čipů.

Aby čínští dodavatelé překlenuli technologické mezery, snaží se aktivně spolupracovat s velkými americkými technologickými společnostmi. Jedno jméno za všechny – Tesla.

Podle analytika P.K. Tsenga řada z nich zaslala společnosti vzorky svých komponentů k posouzení. Na základě zpětné vazby je následně zdokonalí a vylepšené pak nabízí domácím výrobcům.

Postupem času tak vzniká cyklus neustálého technologického pokroku, který zvyšuje kvalitu celého domácího odvětví humanoidní robotiky, vysvětlil.

Pokud uvažujete o investování do akcií, zvažte brokera XTB:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Student Vysoké školy ekonomické v Praze, který se již na střední škole začal aktivně zajímat o finanční trhy. Právě tehdy poprvé zakoupil Bitcoin a objevil tak vášeň pro kryptoměny a alternativní investice.

Na Finexu publikuje denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění na trhu.

„Kupujte jen to, co byste s radostí drželi, i kdyby se trh na deset let zastavil.“ – Warren Buffett

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat