Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
V dřívějších dílech našeho seriálu technické analýze jsme se seznámili s populárními svíčkovými grafy. Svíčkové grafy zobrazují přesnou high, low, open a close cenu v daném okamžiku.
Kromě klasických svíčkových grafů ale existují i další možnosti zobrazení vývoje ceny, a jedním z nich jsou právě Heikin Ashi svíčky (nebo také HA svíčky).
Slovní spojení Heikin Ashi znamená v japonštině průměrná svíčka. A přesně o to se také jedná. Heikin Ashi svíčky tedy zobrazují průměry open, high, low a close hodnot podle tohoto vzorce:
Co je podstatné si uvědomit tak je to, že Heikin Ashi potřebuje historickou cenu přechozí svíčky pro výpočet podle bodu 1, aby vznikla aktuální Heikin Ashi svíčka. Z tohoto pohledu můžeme říci, že se jedná o určitý druh indikátoru, který je zpožděný.
Jak vypadá Heikin Ashi ve srovnání s běžnými svíčkami? To můžeme vidět na následujících obrázcích. Na následujícím obrázku máme graf měnového páru AUDNZD na hodinovém časovém rámci zobrazený pomocí Heikin Ashi svíček.
Na dalším obrázku máme stejnou situaci ovšem s využitím standardních svíček:
Na první pohled vidíme, že oba grafy zobrazují stejně základní strukturu trhu.
Při podrobnějším pohledu si však můžeme všimnout, že díky zprůměrování působí graf s využitím Heikin Ashi více konzistentně v jednotlivých fázích trendu. A to je důvod, proč jsou tyto svíčky používané.
Zásadní přednost Heikin Ashi svíček je ta, že vyhlazují šum, který na grafu vzniká, když jsou použity standardní svíčky. Heikin Ashi svíčky ignorují nepodstatné korekce a díky tomu je graf přehlednější.
Barvy jednotlivých Heikin Ashi svíček se střídají méně a proto je snazší identifikovat trendy. Na Heikin Ashi je také nižší volatilita, a proto mají tyto grafy pozitivní vliv na psychiku tradera.
Nevýhoda je, že Heikin Ashi svíčky nepředstavují skutečný rozsah pohybu ceny, ale jsou to právě jen průměry. Prakticky to znamená, že například pro nastavení stop lossu, který budete chtít dát buď pod swing low pokud budete spekulovat long, nebo nad swing high, pokud budete spekulovat short, je potřeba použít standardní svíčkové grafy.
Další nevýhoda Heikin Ashi svíček je, že vám neposkytnou aktuální tržní cenu instrumentu. Heikin Ashi zobrazuje průměrnou cenu.
Interpretace Heikin Ashi svíček je naprosto odlišná od interpretace standardních svíček. Podívejme se na příklad standardní býčí svíčky a Heikin Ashi býčí svíčky:
Tato svíčka indikuje slabý býčí pohyb díky dlouhému hornímu stínu (knotu).
.
Tato svíčka naopak indikuje silný býčí pohyb, protože nemá žádný spodní stín (knot).
.
Na rozdíl od standardních svíček, Heikin Ashi svíčky nevytváří žádné svíčkové formace. Běžně se Heikin Ashi interpretují podle těchto pravidel:
Názorně si to ukážeme na obrázku č.3:
Pokud jde o obchodování s Heikin Ashi, můžeme využít toho, že barvy jsou více konzistentní než u standardních svíček. Takže můžeme vstoupit do obchodu v momentě, když se vytvoří barva, která je do směru hlavního trendu nebo v nějaké cenové formaci (například double bottom – dvojité dno nebo double top – dvojitý vrchol) a zároveň taková svíčka v případě vstupu long nemá spodní stín anebo v případě vstupu short nemá horní stín. Na obrázku výše jsou tyto signály popsány Long nebo Short.
Využít můžeme i různé časové rámce, kdy na vyšším časovém rámci, například denním, s pomocí Heikin Ashi určíme trend a pak na nižším časovém rámci, například H1 časujeme vstup, kde budeme čekat na potvrzení pomocí standardní svíčkové formace.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Zdravím,
Skvělé články. Jen chci upozornit, že obrázek standartní a H.A. svíčky je stejný.
N.
Dobrý den, děkujeme za Váš komentář. Ve skutečnosti to tak má být. Jedná se o stejně vypadající svíčku, která ale má jiný význam dle jejího typu (heikin ashi nebo klasická svíce). Vysvětlení vidíte hned vedle obrázku. Je to již zřejmé? :-)