Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Svět zasáhla krize nečekaně silně – Jak se projevuje a jaký bude její dopad?

Svět zasáhla krize nečekaně silně – Jak se projevuje a jaký bude její dopad?

Na konci roku 2019 leckdo předpovídal, že ekonomika zamíří do recese. Ale to, s jakou razancí se propadne, si nedovolil předvídat ani ten nejpesimističtější ekonom či investor.

Nezaměstnanost zejména v Americe vystřelila vzhůru, přesně opačný směr nabraly akcie, které se během týdne propadly, a cena ropy se vůbec nedokázala vyrovnat se současnou situací a dostala se dokonce do záporných hodnot.

Jak se to všechno seběhlo, jaké jsou vyhlídky a co z toho mohou vytěžit investoři?

Raketový nárůst nezaměstnanosti v USA – vyšplhá se až na 32 %!

Data za poslední měsíc ukazují, že současná pandemie koronaviru doslova otřásá s americkým trhem práce. Podle Business Insider zažádalo v Americe o dávky v nezaměstnanosti už více než 26 milionů lidí.

Na grafu níže vidíte týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jedná se tedy o rychlost zvyšování počtu nezaměstnaných (v tisících). Poslední týden v březnu nově zažádalo o podporu téměř 7 miliónů lidí.

Zajímalo by vás, jak zlá je tato úroveň vzhledem k jiným historickým krizím? Určitě jste už slyšeli o krizi ve 30. letech. Při ní dosáhla nezaměstnanost úrovně téměř 25 %. Tedy každý čtvrtý Američan byl nezaměstnaný! Letos dle odhadů FEDu může nezaměstnanost v Americe dosáhnout až 32 %, dle Americké centrální banky by se mohla vyšplhat až na 32,1 %.

Ve srovnání s krizí v letech 2008, kdy nárůst nezaměstnaných o 10 miliónů trval 7 měsíců, proběhl nyní extrémně rychle – trval pouze 2 týdny. Takovou razanci nástupu krize asi nikdo nečekal!

Federální rezervní systém, vlády i centrální banky většiny zemí se snaží všemožně podporovat podniky i nezaměstnané, vesměs tisknutím ohromných částek nových peněz. Jen samotný FED takto nově oznámil plán vytisknutí okolo 2,6 biliónů dolarů.

Je potřeba myslet na to, že se pandemie v USA teprve rozjíždí a můžeme tak být svědky daleko horších dat a dopadů. Přeci jenom je to americká akonomika a každé jejich klopýtnutí, pocítí celý svět.

Pokles poptávky i zavírání výroby má zdrcující dopad na řadu firem. Mnohé podniky totiž měly úvěry, které nyní nedokáží splatit. Tyto úvěry jsou nejčastěji formou klasických bankovních úvěrů nebo dluhopisů. Firmy nemají dostatek peněz na splátky, a proto zkrachují.

V Evropě je přibližně 45 % korporátních dluhopisů oceněných ratingem BBB (jedná se o rizikové dluhopisy). Například analytik Goldman Sachs Lotfi Karoui přepokládá, že nejhorší období pro dluhopisy teprve přijde. Dle něj okolo 13 % emitentů zkrachuje. Obavy investorů jsou tedy značné a dopad na ekonomiku v globálním měřítku bude pravděpodobně skutečně markantní.

Cena ropy se propadla, dokonce do záporných hodnot! Co za tím stálo a jaké to bude mít důsledky?

Dokázali byste si představit, že vám někdo bude platit za to, že si od něj něco koupíte? Že vám to zní absurdně? No… na trhu ropy se to stalo realitou! Jak přesně se to událo?

Důvodem bylo spojení dvou nepříjemných faktorů.

  1. Selhání vyjednávání o omezení těžby kartelu OPEC (Saúdská Arábie) a Ruska. Namísto dohody, kdy by obě strany omezili svou nabídku, se rozhostil konkurenční boj s cílem zvýšit vlastní podíl na trhu. Ostatní těžaři zareagovali obdobně. Tam, kde je vysoká nabídka, zákonitě klesá cena.
  2. Druhý faktor je pokles poptávky způsobený koronavirem. Čína kvůli karanténě odebrala o cca 20 % méně ropy. Dnes sice již pomalu nabíhá výroba, jenže je zase zasažena Evropa a Amerika.

Přestat těžit ropu nejde ze dne na den, tento proces trvá týdny. Není možné prostě “utáhnout kohoutek”. Normálně by poklesu ceny bránila vyšší spotřeba domácností. S litrem naturalu za 25 korun by na cesty vyrazila řada řidičů. Jenže ti nemůžou ven na ulice, natož za hranice – kvůli karantény musíme sedět doma.

Sečteno, podtrženo… Máme tu vysokou nabídku, nízkou poptávku a přeplněné sklady.

To vše vyústilo v tak razantní pokles ceny ropy, že se dostala až do záporných čísel. Záporná cena ropy z 20. dubna se týkala květnových kontraktů, avšak pokles se pomalu přenáší i na červnové obchody.

Je snadné si domyslet, jaké má tento cenový propad devastační účinky na těžaře. Tyto společnosti nemají šanci dostát svým finančním závazkům a budou muset propouštět, pravděpodobně i některé firmy zkrachují. Červen a potažmo i červenec budou pro těžaře nejkritičtější.

Na trhu je vícero druhů ropy. Informace o záporné ceně se týkají WTI. Dalším typem ropy je např. Brent, jejiž cena se také výrazně propadla (viz graf níže). Současně sice není v záporných hodnotách, avšak její cena nedokáže pokrýt ani náklady těžby.

Propad HDP, jaký jsme ještě nezažili

Nejnovější odhady MMF (Mezinárodní měnový fond) uvádí, že HPD Česka nejspíše klesne o 6,5 %. To je rozdíl o 8 procentních bodů oproti původnímu odhadu – nárůstu o 2,6 %. Našim slovenským bratrům se propadne HDP o 6 %.

V Evropě nejhůře zasažená Itálie se pravděpodobně dočká propadu HDP o 9,1 %. Německo očekává pokles o 7 % a Francie 7,2 %. Silně utrpí také turistické destinace, například u Chorvatska se očekává ještě citelnější snížení HDP.

Jak vypadá situace ve světě? HDP USA by mělo klesnout o 6 %. Globálně se jedná o nejhorší vývoj HDP za posledních několik desítek let.

Budoucí odhady MMF jsou ale poměrně optimistické ohledně situace v příštím roce, očekávají prakticky plné ekonomické zotavení. Stane se tak?

Každá krize je zároveň i příležitostí

Ptáte se, jaký dopad na nás tato situace může mít? Ztráta zaměstnání, dočasná nedostupnost výdělku jsou asi největší obavy většiny z nás. Na druhou stranu se se vzniklou situací objevila i určitá investiční příležitost.

Burzovní indexy zobrazující vývoj trhu zaznamenaly prudký pokles. Ten ale dříve nebo později bude následován růstem, na kterém lze vydělat. Zajímavou investiční příležitostí takto mohou být různé akciové fondy, nákupy indexů, akciových titulů atd. Pokles cen akcií znamená, že můžeme nakupovat se slevou, tak trochu v duchu levně nakoupit a draho prodat.

I když to vypadá, že se celý trh řítí do záhuby, některé akcie jsou i přesto na svých maximálních historických hodnotách. Podle nejnovějších dat a informací to vypadá tak, že se celý trh začíná velice rychle zotavovat.

Další možností, jak využít propadů trhů a cen je shortování, tedy investování na pokles cen. Obvykle poměrně obtížně proveditelný styl obchodování v současné době nabývá na oblibě. Zkušenější investoři si tak mohou vydělat už při poklesu trhu.

Podle nás byl nedávný propad, který jsme zažili prakticky na všech trzích způsobený především emocemi a strachem z toho, co pandemie přinese. Akcie především, na to rychle zareagovaly a zpousta z nich odepsala většinu své hodnoty. Až tvrdá data a čísla nám však teprve ukážou, jak velký dopad bude pandemie doopravdy mít. Tento více racionálnější a objektivnější pohled na trh bude rozhodně zajímavý.

A co si myslíte o současné situaci vy? Souhlasíte s opatřeními, které vlády zavádí? Jaký si myslíte, že bude vývoj na trzích v nadcházejících měsících? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.