Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“Spoluvlastnické podíly jsou zcela bezpečným způsobem zhodnocení peněz,” říká CEO MI Estate Maxim Ponomarenko

“Spoluvlastnické podíly jsou zcela bezpečným způsobem zhodnocení peněz,” říká CEO MI Estate Maxim Ponomarenko
Zdroj: MI Estate

V dnešním rozhovoru s Maximem Ponomarenkem, zakladatelem a CEO společnosti MI Estate, se v rychlosti podíváme na to, jak funguje obchodování se spoluvlastnickými podíly na nemovitostech.

Jste zakladatelem společnosti MI Estate, která je jedničkou na trhu se spoluvlastnickými podíly. Jak vypadá tento trh v ČR?

Popsal bych ho jako stále se rodící a rostoucí zároveň. Vidím v tom příležitost tento trh postupně rozkrývat a úspěšně na něm působit.

Mluvíme zde o trhu se spoluvlastnickými podíly. Znamená to, že de facto vykupujete částečné podíly v nemovitostech? Není zde poté problém s likviditou, kdy se např. zbylí podílníci nechtějí domluvit na prodeji jejich podílu?

Problém s likviditou řešíme tím, že se snažíme v Česku i drobné investory naučit investovat. Takže čím více bude investorů, tím větší likvidita. Prostřednictvím Portálu Podílů se dá nabízet jakýkoliv podíl, dále se snažíme investory učit jak se chovat při vlastnictví podílu a v neposlední řadě nám dává velkou likviditu institut vypořádání spoluvlastnictví.

Je podle Vás obchodování se spoluvlastnickými podíly bezpečné? A jak ho hodnotíte například v porovnání s investováním do akcií nebo dnes tolik populárních kryptoměn?

Předně je důležité zdůraznit, že oproti investování do akcií nebo kryptoměn, jsou spoluvlastnické podíly zcela bezpečným způsobem zhodnocení peněz. Navíc si na své investice doslova můžete sáhnout.

Kromě toho, že mají nějakou hodnotu, můžete nemovitost pronajímat, a ze svého podílu tak mít pasivní příjem. Ceny nemovitostí navíc dlouhodobě stále rostou a nedochází k výkyvům, jako je tomu u akcí nebo virtuálních měn.

Říkáte, že váš způsob investování je pro investory “zcela bezpečný”. Jste si tím jistý i dnes, v době vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb a zpomaleného nemovitostního trhu? Co se může pokazit?

Je to právě naopak, v dnešní době jsou podíly likvidnější než celky. Z jednoho prostého důvodu, když vlastním celek a inzeruju nemovitost třeba na Srealitách, tak mi nikdo třeba nezavolá a já nemám možnost s nemovitostí vytvářet zisk, obchodovat. Na podílu je dobré, že pokud vlastním 1/2 domu, kde v druhé někdo bydlí, tak se se mnou bavit musí a platit nájem také, to je výnos z investice.

Jaký byl obrat MI Estate v posledních letech?

Obrat loňský rok byl 300 mil., letos očekáváme 500 mil. Kč.

Co stojí za Vaším úspěchem?

Máme vlastní kapitál a nejsme tak závislí na bankovních úvěrech. To nám dává jasný náskok před konkurencí. Stejně tak rychlost, kdy dokážeme uzavřít obchod do 24 hodin, a to i s advokátní úschovou.

Obchodujete jak s celými nemovitostmi, tak i s podíly na nich. Jak takový výkup spoluvlastnického podílu na nemovitosti, který někdo např. zdědil, vypadá?

V našem týmu jsou zkušení profesionálové, kteří mají potřebné znalosti a poradí si v podstatě v jakékoli situaci, protože dědictví může být například něčím zatíženo nebo může přinést spory mezi vlastníky nebo v rodině. S tím máme zkušenosti.

Klient u nás najde potřebnou odbornou a právní podporu, navrhneme mu řešení a je na něm, jak bude postupovat. Pokud se rozhodne, že svůj podíl prodá, vše vyřešíme za něj od administrativy až po jednání s katastrem nemovitostí. O nic se nemusí starat.

A jak je to v případě, že vás osloví někdo, kdo chce naopak do spoluvlastnických podílů investovat a využít, jak jste říkal, rodícího se trhu a příležitostí?

Opět se svěří do rukou našich odborníků, kteří nejprve s klientem vše proberou, zjistí jeho možnosti a představy. Následně mu bezplatně připraví návrh investičního portfolia. Úplným nováčkům poradí, jak začít, co dělat a čeho se vyvarovat.

Klienti se mohou spolehnout, že vše je z naší strany naprosto transparentní a veškerá rozhodnutí necháváme na nich. Administrativu, přípravy smluv a dokumentů, atd. – vše pro klienta zajistíme. Převod nemovitosti nebo nákup spoluvlastnického podílu se tak stane snadnou formalitou.

Kromě úspěšného podnikání jste se rozhodl napsat knihu Spoluvlastnické podíly: Nová investiční příležitost. Co Vás k tomu vedlo?

Kniha Spoluvlastnické podíly
Kniha Spoluvlastnické podíly

Doslova každý, ať už to byli obchodní partneři, známí, kamarádi nebo příbuzní, se mě neustále na obchodování se spoluvlastnickými podíly dotazovali.

Proto jsem dospěl k rozhodnutí, že veškeré informace k tomuto druhu investování a obchodování s nemovitostmi vložím do knihy. Tu mohou čtenáři získat na našich stránkách.

Mimochodem, vůbec první knihy na českém trhu, která se touto problematikou zabývá.

Zmínil jste široký okruh osob. Komu je tedy kniha určena?

Od začátku jsem chtěl napsat knihu pro široký okruh čtenářů. Ať už se jedná o začínající investory, makléře, zkušené obchodníky či kohokoli, kdo chce zhodnotit své finance. Zkrátka pro všechny, kteří se zajímají o bezpečné zhodnocení svých peněz o více než 20 % ročně.

Jak taková běžná investice z pohledu vašeho klienta vypadá, jaký je její průběh a časový horizont?

To je velmi subjektivní otázka, podle toho jaké portfolio či jakou nemovitost drží, dá se vytvořit progresivní portfolio či podíl, kde je předpoklad zobchodovat do pár měsíců, nebo jsou i podíly, které je dobré držet roky. Vždy záleží na konkrétním investorovi a jeho představě.

Co tedy čtenář konkrétně v knize najde?

Dozví se vše, co se týká spoluvlastnictví a obchodování se spoluvlastnickými podíly na nemovitostech. Pomůže jak někomu, kdo například spoluvlastnický podíl zdědil, tak i tomu, kdo do této chvíle netušil, že když chce investovat do nemovitostí, nemusí k tomu kupovat celou nemovitost.

V neposlední řadě také vysvětluji vše od úplného začátku těm, kteří hledají nové možnosti investování a nedůvěřují například akcím nebo kryptoměnám.

Líbil se vám tento článek?
17
7

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Varování

Upozornění: Článek výše je označen jako komerční sdělení. Jeho autorem není redakce Finex.cz. Nejedná se o investiční doporučení nebo investiční radu. Před jakoukoliv investicí důrazně doporučujeme si nejdříve udělat svůj vlastní průzkum.

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.