Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Společnost Standard & Poor’s připravila tři nové indexy – zaměřené na kryptoměny!

Publikováno
Společnost Standard & Poor’s připravila tři nové indexy – zaměřené na kryptoměny!

Společnost Standard & Poor’s je ve světě investic známou značkou. V podstatě celý svět se řídí pomocí jejich indexů, které sledují vždy určitou část trhu. Z těch akciových můžeme zmínit například S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average. Jejich práce však zasahuje i do končin komodit, finančního trhu a specifických strategií.

V pondělí firma ohlásila další rozšíření svého portfolia, kterým jsou tři nové indexy sledující kryptoměnový trh.

Svatá trojice v indexech

Celkově se snaží S&P pokrýt tu nejdůležitější část trhu. Prvním indexem je prostý S&P Bitcoin Index (ticker SPBTC), který kopíruje vývoj bitcoinu. Jeho tržní kapitalizace je v době vydání článku na hranici 1 miliardy dolarů.

Druhým výhercem se stala kryptoměna, která je těsně pod bitcoinem. Jedná se samozřejmě o Ethereum. Index dostal jméno S&P Ether Index (ticker SPETH).

Poslední do trojice je index se jménem S&P Cryptocurrency MegaCap Index (ticker SPCMC). Ten už je alespoň trochu zajímavý. Fakticky se jedná o hybrid výše zmíněných. Produkt bude kopírovat pohyb obou měn, které jsme zmiňovali výše, přičemž jejich váha v indexu se bude řídit tržní kapitalizací.

Zdroj: spglobal.com
Zalistované indexy na stránce spglobal.com
Zalistované indexy na stránkách vydavatele

Záměr je jasný

Společnost uvedla jasný cíl. Chce měřit výkonnost kryptoměn na celosvětově známých směnárnách a burzách, které jsou vybírané dle likvidity a tržní kapitalizace. Zároveň se snaží přinést určité světlo do nově vznikající třídy aktiv. Prozatím se však jedná pouze o benchmarkové nástroje, které slouží především k porovnávání výkonnosti.

Data bude poskytovat firma Lukka se sídlem v New Yorku. Dle jejich slov vedou přehled až o 550 kryptoměnách, které jsou právě na trhu. Pro S&P se jedná o domácí firmu, jelikož stáli za jejím vznikem. Zajímavostí může být, že do založení se zapojil například i George Soros.

Přestože se firma odchýlila od původního plánu (pokrytí celých 550 měn), stále se jedná o velmi významný krok.

Další posun ke kryptoměnovému ETF?

Jestli je jedna událost, na kterou čeká většina investorů do těchto digitálních aktiv, pak je to schválení kryptoměnového ETF. Povolení musí přijít od SEC, tedy od Komise pro cenné papíry USA. Znamenalo by to ohromný posun pro celý trh. Otevřelo by to možnosti pro institucionální investory a bylo by možné zařazení ETF do různých důchodových/investičních programů jako například 401k v USA.

Doslova by se uvolnily přepážky na přehradě, která drží stovky tun investičního kapitálu po celém světě. Zároveň by to přidalo další uznání “věci”, která je stará teprve 12 let a spousta institucionálního světa si o ní stále myslí své.

Takovým příkladem může být například vyjádření Charlieho Mungera, který je pravou rukou Warrena Buffeta. Jeho názor se dá s klidným srdcem shrnout jako silně nepřátelský. Buffet samotný ho nazval “jedem na krysy”.

“Bitcoin is rat poison squared” – Warren Buffet

Naštěstí se tvoří vlna opozice, v jejímž čele stojí podnikatelé jako Michael Saylor či bratři Winklevossové. V porovnání s Berkshire Hathaway se však stále jedná o malé ryby, které se obyčejně nacházejí na talíři velkých štik.

Vám, čtenářům, můžeme doporučit jediné. Vzdělávejte se sami, protože nikdo jiný to za vás neudělá. Pro začátek můžeme doporučit například náš článek Kryptoměny – Jak fungují a jak na nich vydělat? Seznam a kurzy kryptoměn. Dozvíte se v něm všechny základy a pak už vám nebude nic bránit, abyste pokračovali dál. Třeba k nákupům.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.