Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Skandál farmaceutických firem: Oblíbené léky na hubnutí mohou způsobit i slepotu

Farmaceutické firmy jako Eli Lilly a Novo Nordisk vydělávají miliardy na lécích na hubnutí. Mnoho Američanů však přestává tyto léky užívat kvůli vedlejším účinkům a dezinformacím.

Skandál farmaceutických firem: Oblíbené léky na hubnutí mohou způsobit i slepotu
Zdroj: depositphotos.com

Wall Street ujíždí na umělé inteligenci, polovodičích a hubnutí. Jedno ze zmíněných odvětí to však má poněkud nahnuté.

V posledním roce se léky na hubnutí jako Zepbound a Wegovy staly dojnými krávami pro farmaceutické giganty Eli Lilly a Novo Nordisk.

Tyto léky se slibně uplatňují i při léčbě dalších onemocnění, jako jsou poruchy spánku a závislost na návykových látkách. Navzdory jejich příslibům však dalšímu růstu brání nový vývoj.

Vývoj ceny akcií Eli Lilly a Novo Nordisk za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Eli Lilly & Co / LLY
Načítání
Načítání
Načítání
Novo Nordisk / NOVOB
Načítání
Načítání
Načítání

Nejprve je třeba číst etiketu

Vědci tvrdí, že léky na hubnutí, jako jsou Ozempic a Wegovy, se musí užívat celoživotně, aby byly účinné, ale mnoho Američanů již jejich užívání omezuje.

Nová studie společnosti Blue Health Intelligence provedená na 170 tisících pacientech zjistila, že mnoho Američanů ukončilo užívání GLP-1 léků dříve, než dosáhli významného úbytku hmotnosti.

Na vině tohoto špatného chování jsou dezinformace, problémy s úhradou pojištění a vedlejší účinky.

  • V dalším průzkumu společnosti Verywell Health 67 % respondentů uvedlo, že v příštím roce plánují přestat užívat léky na obezitu – většina pacientů se odvolává na obavy o bezpečnost.
  • Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvádí, že ačkoli je počet nežádoucích účinků omezený, vedlejší účinky, jako je nevolnost a zvracení, jsou běžné – a nová studie dokonce varuje, že tyto léky mohou způsobit slepotu.

Příliš mnoho dobrého může někdy i škodit

Farmaceutické koncerny zvyšují výrobu, aby uspokojily celoživotní poptávku po těchto zázračných lécích. Nespočet neúspěchů však tlačí Američany k nebezpečnějším alternativám – a nutí investory, aby přehodnotili svá očekávání.

Info

V roce 2023 byla poptávka po léku Wegovy tak vysoká, že vedla k celosvětovému nedostatku zásob. To donutilo Novo Nordisk zvýšit výrobní kapacity a urychlit distribuci.

  • Pravidelné užívání GLP-1 léků stojí 900 až 1 300 dolarů měsíčně a mnoho pojišťoven je není ochotno hradit, protože je nepovažují za lékařsky nezbytné.
  • V důsledku toho začaly telehealth lékárny jako Hims and Hers a Roman prodávat neznačkové verze těchto léků – někdy za desetinu ceny značkových léků.

Kupující těchto zlevněných variant by si však měli dávat pozor. Bylo prokázáno, že levnější verze těchto léků prodávané třetími stranami mají problémy s kvalitou – a mohou mít závažnější vedlejší účinky.

Úřad FDA dokonce před jejich používáním varoval a doporučil pacientům, aby nepoužívali levnější léky, pokud je k léčbě pacienta k dispozici schválený lék. Přestože může být schválený lék pro mnohé nedostupný kvůli vysoké ceně.

To znamená, že pacienti možná budou muset počkat, až se léky stanou generickými – na což pochopitelně doplatí ziskové marže Eli Lilly a Novo Nordisk – nebo doufat, že vyšetřování Senátu a výzva Bílého domu povedou ke snížení jejich cen.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.