Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nebezpečný byznys s léky na hubnutí? Jak farmaceutické společnosti obcházejí pravidla!

Výrobci léků otevírají nové kanály prodeje léků na hubnutí – prodej přes Amazon i předplatitelské služby. Trend, který signalizuje přesun k více přístupným, ale potenciálně rizikovým způsobům léčby.

Publikováno
Nebezpečný byznys s léky na hubnutí? Jak farmaceutické společnosti obcházejí pravidla!
Zdroj: depositphotos.com

Kdyby bylo po vůli farmaceutických společností, automaty na léky na hubnutí by byly v každé ulici. Místo toho se rozhodly pro alternativní kanály, které jsou téměř stejně dostupné.

Výrobce léků Eli Lilly letos jako první svého druhu zahájil program přímého prodeje svých léků na hubnutí spotřebitelům a dokonce se spojil s Amazonem, který zajišťuje jejich dodávky.

Mezitím společnost Costco minulý týden představila službu, v jejímž rámci nabízí svým členům rovněž léky na hubnutí.

Vývoj ceny akcií Eli Lilly za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LLY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Boom “kapesních” lékáren

Všichni se snaží utrhnout si z rozruchu kolem léků na hubnutí, díky němuž se Novo Nordisk stala největší evropskou společností dle tržní kapitalizace – dokonce i startupy v oblasti telemedicíny, které začaly nabízet svůj přístup k lékům na hubnutí.

Což o to, podnikatelský záměr určitě skvělý, jen by mohl pro pacienty představovat také vážná zdravotní rizika.

Američané, kterým vadí dlouhé čekací lhůty a nákladné návštěvy lékařských zařízení, se totiž obracejí na společnosti, jako je Hims & Hers Health, 23andMe a Lemonaid Health, aby jim předepsaly různé medikamenty, od léků na vypadávání vlasů až po léky na sexuální zdraví a úzkost.

  • Tyto společnosti také zavádějí předplatitelské služby a nabízející léky na hubnutí za ceny od 79 dolarů měsíčně.
  • Generální ředitel společnosti Hims & Hers, Andrew Dudum, předpovídá, že by nové aktivity v oblasti hubnutí mohly společnosti v roce 2025 přinést příjmy přesahující 100 milionů dolarů, přičemž počet předplatitelů Hims & Hers by se mohl díky nové nabídce zvýšit o 48 %.

Prodejci léků dokonce využívají umělou inteligenci

Flexibilita, kterou telemedicína nabízí, má i svou temnou stránku: Americké regulační orgány ukládají jen málo omezení na to, jak a co mohou společnosti poskytující telemedicínu předepisovat.

Vzhledem k tomu, že Američané hledají cenově dostupné možnosti léků, je nepravděpodobné, že by tyto společnosti odmítaly pacienty léčit – i když léčit třeba nepotřebují.

Firmy zabývající se telemedicínou tak mohou vydělávat miliardy na zálibě Američanů snadno zhubnout, což, jak varuje vedoucí katedry lékařské etiky Newyorské univerzity, vytváří střet zájmů.

  • Navzdory tomu, že se označují za poskytovatele zdravotní péče, mnohé telemedicínské společnosti s pacienty nekomunikují – spoléhají se na to, že si pacienti zjistí vedlejší účinky a možné interakce léků sami.
  • Společnost Hims & Hers v loňském roce dokonce začala testovat nástroje umělé inteligence (AI), které doporučují personalizovanou léčbu, a lékaři rovněž využívají AI k diagnostice pacientů, což vyvolává otázky ohledně odpovědnosti, pokud AI udělá chyby.

Výhled do budoucna

Kritici, jako je Dr. Adriane Fugh-Bermanová z Georgetownu, tvrdí, že se tento přístup vzdaluje od tradiční medicíny, a prohlašují: “Je to prostý prodej léků spotřebitelům s jediným účelem – zisku.”

Regulační orgány však většinou odmítly zkoumat praktiky společností z oblasti telemedicíny. Bez zásahu by však tyto společnosti mohly nekontrolovaně a nevratně přetvořit prostředí zdravotní péče směrem, který nikdo nechce.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎