Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Šílený páteční propad – NASDAQ a technologičtí giganti v červených číslech!

Šílený páteční propad - NASDAQ a technologičtí giganti v červených číslech!

Šílený páteční propad - NASDAQ a technologičtí giganti v červených číslech!
Zdroj: Kiplinger.com

Obchodování na financích trzích se v minulém týdnu neslo převážně v červených číslech. Největší porážku utrpěly ovšem technologické společnosti a celý technologický segment, který se během páteční obchodní seance propadl o 3 % a během celého minulého týdne o 6,5 %.

Jak si po této jízdě stojí technologický index NASDAQ 100 a jaké akciové společnosti utrpěly největší ztráty? Čtěte v tomto článku.

Propad akciového indexu NASDAQ

Akciový index NASDAQ se od začátku roku obchoduje v klesajícím trendu, který během páteční obchodní seance vyeskaloval velmi silným výprodejem, během kterého index odepsal 3 % své hodnoty. Tento pohyb vyslal kurz tohoto indexu k již dvakrát testované supportní zóně, která je tvořena dlouhodobými Low.

Vzhledem k tomu, že support již po dvou testech nemusí mít dostatečnou podpůrnou schopnost, může se technologický index během následující dní propadnout ještě více. Za tímto největším denním propadem od roku 2020 stojí reakce investorů na jestřábí komentář předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella, ohledně urychleného výhledu zvyšování úrokových sazeb.

Cenový graf akciového indexu NASDAQ
Cenový graf akciového indexu NASDAQ
Zdroj: tradingview.com

Mezi nejvíce postižené patří akcie Nvidia, které se v pátek propadly o 5,5 %, akcie Oracle, které vykázaly propad 4,5 % a akcie Apple, které reagovaly na predikce zvyšování úrokových sazeb propadem o téměř 4 %. Nejprudší propad ve své historii zažívají také akcie Netflix.

Informace, které světu předal předseda FEDu, se ovšem nedotýkají pouze technologického segmentu. Jedná se totiž o negativní výhled pro drtivou část západního akciového světa, jehož prosperita byla vybudována právě na základě nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, které v případě avizovaných zásahů FEDu do ekonomiky brzy skončí.

Korelační graf technologických společností Nvidia, Oracle a Apple
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr

Páteční propad akciových trhů, kterému vévodil především technologický segment, byl poznamenán výrokem předsedy FEDu, ohledně urychleného zvyšování úrokových sazeb, kvůli snížení dopadů rekordní inflace. Možná právě nyní končí doba "levných peněz", které mnoho let pumpovaly centrální banky do tuzemských ekonomik. Možná právě nyní se bude lámat chleba, ohledně vidiny některých analytiků, nad neustále rostoucí ekonomickou prosperitou, která byla během mnoha let vybudována na slabých základech monetární politiky.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo