Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sedmero věcí, které by měl vědět každý dividendový investor

Publikováno
Sedmero věcí, které by měl vědět každý dividendový investor
Zdroj: depositphotos.com

Investování do dividendových akcií je investiční strategie, která se zaměřuje na nákupy akcií společností, které vyplácejí dividendy svým akcionářům. Dividendy jsou podíly na zisku společnosti, která je takto rozděluje svým akcionářům. Jedním z hlavních cílů dividendového investování je generovat stabilní či rostoucí příjem a těžit z potenciálního dlouhodobého kapitálového zhodnocení akcií. Tedy nejen z růstu inkasovaných dividend, ale také z růstu ceny samotných akcií.

Při investování do dividendových akcií investoři často věnují pozornost společnostem, které dlouhodobě zvyšovaly své výplaty. Tyto společnosti mj. dosahují lepších výsledků v obdobích hospodářského poklesu díky svým stabilním peněžním tokům a solidním účetním rozvahám. Chevron, Medtronic, NextEra Energy a The Sherwin-Williams Company jsou jen některé společnosti, které odměňovaly akcionáře dividendami po desítky let.

Ačkoliv dividendové investování je konzervativní přístup, může investorům pomoci vytvořit dlouhodobé bohatství, pokud se provádí správně. Aby se vám podařilo vykročit správnou nohou, sestavili jsme pro vás následující seznam tipů, které vám pomohou uspět.

1. Zvažte reinvestování dividend

Reinvestice dividend umožňují investorům automaticky reinvestovat své dividendy do dalších akcií společnosti, často za zvýhodněnou cenu. To může investorům pomoci budovat jejich podíly v konkrétní společnosti v průběhu času a potenciálně zvýšit dlouhodobou návratnost investic.

Reinvestované dividendy mohou hrát významnou roli v celkových výnosech, ještě významnější pak v dlouhodobém horizontu. Podle zprávy Hartford Funds představovaly reinvestované dividendy dokonce 69 % celkového výnosu indexu S&P 500 od roku 1960.

Magazín Forbes také zdůraznil, že reinvestované dividendy v minulosti byly velmi zásadní pro celkovou návratnost trhu. Jejich zpráva uvádí, že od roku 1971 index S&P 500 poskytoval roční průměrný výnos 7,58 %, který však vzrostl na 10,51 %, když byly dividendy reinvestovány.

Tyto zprávy ukazují, že reinvestice dividend může pomoci zvýšit výnosy investora, protože dodatečné akcie zakoupené s dividendami mohou generovat další dividendy. To může mít za následek efekt složeného úročení, kdy se celkový výnos z investice v průběhu času postupně zvyšuje.

2. Společnosti vyplácející dividendy mají tendenci k vyššímu růstu zisků

Výplaty dividend se obvykle provádějí ze zisků, takže společnost, která dosahuje silného růstu zisků, bude pravděpodobněji vyplácet dividendy a bude je zvyšovat. Konzistentní růst výplat pak především ukazuje na finanční sílu a stabilitu příslušné společnosti.

Navzdory ekonomickým a politickým komplikacím v loňském roce společnosti v indexu S&P 500 rozdělily akcionářům na dividendách rekordních 565 miliard dolarů, oproti 511 miliardám dolarů z roku 2021.

3. Dividendové akcie mohou generovat vyšší výnosy než dluhopisy

Dividendové akcie historicky překonaly dluhopisy, protože mají dvojí potenciál. Jednak zhodnocení kapitálu, jednak pasivní příjem z dividend. Zatímco dluhopisy obvykle nabízejí pouze pevné úrokové výnosy.

Podle studie Hartford Funds byl od roku 1972 do roku 2020 průměrný roční výnos akcií vyplácejících dividendy v indexu S&P 500 9,25 %, avšak průměrný roční výnos dluhopisů v indexu Bloomberg Barclays U.S. Aggregate Bond Index byl “pouhých” 7,28 %.

4. Dividendové akcie mohou poskytnout ochranu v době poklesu trhu

Akcie vyplácející dividendy mohou poskytnout určitou formu ochrany během poklesu trhu, ale jak již bylo zmíněno dříve, nejsou zcela imunní vůči volatilitě trhu.

Podle zprávy společnosti Morningstar si dividendové akcie vedly dobře během období ekonomického zpomalení a v obdobích recese. V posledních pěti letech do července 2022 akcie s dividendovým růstem dosáhly průměrného ročního výnosu 9,93 % ve srovnání s růstovými strategiemi 7,56 %.

5. Dividendové akcie jsou pro investory cenným zdrojem příjmů

Akcie vyplácející dividendy poskytují pravidelné výplaty dividend akcionářům, což může zajistit stálejší tok příjmů. Kromě toho se výplaty dividend mohou v průběhu času potenciálně zvyšovat, jak společnost roste a zvyšují se její zisky.

V průběhu let dividendy významně přispěly k osobnímu příjmu investorů. Podle zprávy S&P Dow Jones Indices Bureau of Economic Analysis činily dividendy jako zdroj osobních příjmů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 8,5 % ve srovnání s 3,2 % v prvním čtvrtletí roku 1980.

6. Investoři by měli věnovat pozornost základům společnosti

Při investování do dividendových akcií doporučují analytici vyhodnotit fundamenty dané společnosti a její celkové finanční zdraví. Pak se může investorům zadařit zvolit si jen ty společnosti, které udržují a v průběhu času zvyšují své dividendy, protože tyto společnosti mají silné rozvahy a pevné základy.

Charles Schwab uvedl, že za posledních 40 let akcie, které zvýšily dividendy nebo je začaly vyplácet, přinesly roční průměrný výnos 13,74 % ve srovnání s 10,3 % výnosem společností, které své dividendy naopak snížily.

7. Dividendové krytí

Poznámka

Dividendové krytí je měřítkem schopnosti společnosti vyplácet dividendy ze svých zisků nebo peněžních toků a vypočítává se vydělením zisku nebo peněžního toku společnosti výší dividend, které vyplácí.

Jestliže má společnost vysoké dividendové krytí, znamená to, že generuje dostatečné zisky nebo peněžní toky, aby mohla své dividendy pohodlně vyplácet. Avšak na druhou stranu, pokud má společnost nízké dividendové krytí, může vyvstat nebezpečí snížení dividendy, pokud její zisky nebo peněžní toky poklesnou. Dividendové krytí je tedy velmi důležitou metrikou pro dividendové investory, protože jim může pomoci posoudit udržitelnost výplat dividend společnosti.

Líbil se vám tento článek?
26
2

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎