Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Růst inflace v USA postupně zpomaluje, ale stále je vysoká

Růst inflace v USA postupně zpomaluje, ale stále je vysoká
Zdroj: fool.com

Celý trh napjatě očekával zveřejnění nejnovějších dat ohledně inflace ve Spojených státech. Investorům totiž nová data mohou dosti naznačit, jak se 21. a 22. září Federální rezervní banka rozhodne o budoucí měnové politice. Začne se velmi brzy s redukcí nákupu v rámci kvantitativního uvolňování, když je inflace stále na vysoké úrovni?

Inflace a Fed

Inflace v srpnu meziročně činila 5,3 %, takže od července došlo ke vskutku titěrnému poklesu o 0,1 procentního bodu. Z dat ovšem vyplývá jedna zásadní věc a to jest, že růst cen zpomaluje. Fedu to tak dává částečně za pravdu, že byla inflace tzv. transitory (tedy přechodná).

Zdroj: tradingeconomics.com
Meziroční inflace v USA
Meziroční inflace v USA

V konečném důsledku je však 5,3 % pořád dost. Kromě toho se ve velkém ozývají názory, že naměřená inflace skrze spotřební koš je vylhaná a naprosto nereflektuje skutečný stav věcí. Tudíž podstatná část retailu Federální rezervní bance nevěří. Respektive nevěří slovům o přechodnosti.

Důležité je, co si ale reálně myslí trh. Dle dluhopisového trhu se zdá, že velké investiční společnosti jsou s Fedem za jedno. Dluhopisový trh totiž jednoznačně sílí, což znamená, že trh jednak očekává pokles inflace a jednak kontrakci výkonnosti ekonomiky. Proto se snaží zajišťovat na dluhopisovém trhu.

Co se týče měnové politiky americké centrální banky, obecně vzato se předpokládá, že nákupy v rámci kvantitativního uvolňování zúží. Inflace je vysoká, zaměstnanost se markantně zlepšila. Proto již neexistují příliš legitimní důvody pro pokračování v jejich aktuálně zavedené politice.

Závěrem

V těchto chvílích se akorát potvrzuje, že vyšší inflace tu s námi zůstane. V podstatě v celém světě je za poslední dekádu nyní na rekordních úrovní. Včetně tuzemska, kde inflace vystoupala na 4,1 %. Pro trhy je ale rozhodující růst cen v USA, kde je zřejmé, že dochází ke zpomalování. Což může značit začátek kontrakce nabuzené americké ekonomiky.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.