Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rusko buduje nástroj pro sledování kryptoměnových transakcí

Publikováno
Rusko buduje nástroj pro sledování kryptoměnových transakcí
Zdroj: FinanceMagnates.com

Postoj Ruska vůči kryptoměnám se v průběhu času docela změnil a přizpůsobil okolním vlivům a vlastním potřebám. Zatímco ještě koncem minulého roku ruská vláda navrhovala přísné tresty pro držitele kryptoměn, v lednu tohoto roku oficiálně přijala nový zákon o kryptoměnách, přesněji „O digitálních finančních aktivech“. Tímto zákonem došlo k legalizaci kryptoměn v zemi.

Zákon sice umožňuje kryptoměny těžit, koupit, prodávat či provádět jiné transakce, neumožňuje však kryptoměnami platit. Stejně tak vláda stále neumožnila místním bankám nabízet krypto služby. I přesto nejnovější verze zákona vypadá mnohem lépe než ta původní z května roku 2020. Nedávno dokonce místní regulační orgány zahájily částečné zrušení ruského zákazu vůči krypto platbám.

Vypadá to tak, že si Ruská vláda uvědomila, že cesta nevede přes zákazy kryptoměn, ale přes správné a dobře postavené regulace.

Dle nejnovějších zpráv se navíc zdá, že část ruských zákonodárců sdílí s kryptoměnami sympatie a zároveň mají obavy, že země přichází o průmysl digitálních aktiv. Na druhé straně ale prozatím docela pevně stojí centrální banka Ruska, která velmi často ukazuje svou neochotu odvětví kryptoměn přijmout. Proto také v druhé polovině roku 2021 plánuje zkoumat potenciální rizika investování do kryptoměn a zvažovat systémová rizika spojená s investováním do kryptoměn ruskými jednotlivci a subjekty.

Digitální rubl

Digitální rubl, jenž má v Rusku sloužit jako centrální digitální měna, neboli CBDC, je v jistých ohledech doslova opakem kryptoměny. Přestože mají obě aktiva stejný rys – jsou digitální – jejich zásadní rozdíl je v decentralizaci. Kryptoměny jsou obecně ze své podstaty decentralizované, tedy bez jakékoliv svrchovanosti či přítomnosti třetí strany, oproti tomu CBDC jsou centralizované, dohledatelné, neanonymní.

Ruská banka oficiálně oznámila své plány o vlastní CBDC koncem roku 2020 a rovněž vydala konzultační dokument o vývoji digitálního rublu.

Koncem června banka zřídila první pilotní skupinu pro testování digitální měny centrální banky v zemi. Dokončení prototypu digitálního rublu je pak očekáváno do konce roku 2021. Tento prototyp však nebude podporovat „skutečné transakce“, ale bude spíše sloužit jako výchozí bod pro vybudování ekosystému. Na základě tohoto prototypu začne centrální banka příští rok zavádět zkušební kola, ve kterých se odzkouší funkčnost digitálního rublu.

Nástroj na sledování digitálních transakcí

Přestože se tedy v jistých ohledech zdá, že ruská vláda čím dál více otevírá kryptu náruč, federální úřady postupují vpřed s plánem na pečlivé sledování krypto činnosti v souvislosti s nezákonnými transakcemi a deanonymizací identit uživatelů kryptoměn.

Na vybudování nástroje pro sledování kryptoměnových transakcí se federální úřady v Rusku chystají poskytnout až 200 000 amerických dolarů. Veřejná zakázka byla podle oficiálních zdrojů udělena společnosti RCO, která je údajně nepřímo podporovaná největší ruskou bankou, dříve známou jako Sberbank.

Tohoto dodavatele vybrala konkrétně ruská federální služba finančního monitoringu, známá jako Rosfinmonitoring. Vytvořená platforma bude sloužit pro monitorování a následnou analýzu transakcí kryptoměn.

Mise společnosti RCO

RCO má nyní za úkol vybudovat monitorovací nástroj pro sledování pohybu digitálních finančních aktiv a udržovat databázi kryptoměnových peněženek zapojených do nezákonných činností a také sledovat chování uživatelů kryptoměn za účelem jejich identifikace.

Platforma bude také navržena tak, aby sestavovala podrobné profily uživatelů kryptoměn a hodnotila jejich roli v ekonomické činnosti a identifikovala pravděpodobnost jejich účasti na nezákonných aktivitách. Tento nástroj by měl zlepšil účinnost primárního finančního monitorování a dodržování předpisů a také zajistit bezpečnost rozpočtových fondů.

Závěr

Tento krok je významným milníkem v úsilí Ruska sledovat kryptoměnové transakce. Již před rokem totiž firma Rosfinmonitoring představila světu svou iniciativu s názvem „Transparent Blockchain“, jejímž cílem je sledovat pohyb digitálních finančních aktiv.

Rusko vnímá kryptoměny podobně jako Čína, dle nich tyto aktiva podporují nelegální činnost a narušují pořádek v zemi, naopak blockchain je vnímán jako technologická inovace, jež pomůže k centralizaci v zemi. A ačkoliv se postoj Ruska oproti tomu čínskému docela změnil, stále to má nějaký ten háček.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.