Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Smíšený sentiment na trhu akcií, ropa ve znamení růstu a zlato koriguje

Smíšený sentiment na trhu akcií, ropa ve znamení růstu a zlato koriguje

Americké akciové trhy svůj včerejší obchodní den uzavřely smíšeně. Vyjádřeno v číslech, index Dow Jones Industrials Average sdružující nejvýznamnější americké společnosti zakončil obchodování na 26 536,82 bodech, respektive o 0,04 % níže a širší index S&P 500 uzavřel na 2 913,78 při poklesu o 0,1 %.

Technologický index Nasdaq Composite skončil v kladném teritoriu na 7909,97 bodech a připsal si tak 0,32 %. Částečně tím smazal své úterní ztráty, kdy zaznamenal svůj největší propad za poslední měsíc a to o 1,51 %.

Ropa ve znamení růstu

Mezi nejsilnější růstové sektory patřily energie a informační technologie. Obojí rostlo o více jak procento. Sektor energií rostl ruku v ruce s cenou ropy, která se přiblížila k metě 60 dolarů za barel. Růst ceny ropy o 2,42 % byl zejména reakcí na reportovaný výrazný pokles amerických zásob ropy.

V sektoru informačních technologií byl v hledáčku investorů především přední světový výrobce paměťových čipů Micron Technology, který v úterý po uzavření trhů zveřejnil své výsledky hospodaření, které výrazně předčily očekávání analytiků. Cena jeho akcií tak rostla o více jak 13 %.

Zlato koriguje

Naopak v záporném teritoriu se dnes octly převážně utility a realitní sektor. Obojí odepisovalo okolo 2 %. Na svůj dosavadní silný růst nenavázalo zlato, které v úterý dosáhlo svého šestiletého maxima nad 1 400 dolary za trojskou unci.

Snížení ceny zlata zhruba o procento na 1409 dolarů za trojskou unci však vzhledem k možnému pokračování nejistoty na geopolitické scéně a mírnému oslabování dolaru nemusí být nutně otočkou jeho prorůstového trendu.

Obchodní spor s Čínou strašákem akciových trhů

Úvod obchodního dne naznačoval, že by se na trhy mohl vrátit optimismus a víra v brzké ukončení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou, který by při další eskalaci mohl stáhnout světovou ekonomiku do recese.

K nákupnímu apetitu přispěl zejména americký ministr financí Steven Mnuchin, který při návštěvě Bahrainu uvedl, že obchodní dohoda mezi oběma zeměmi je z 90 procent hotová. Tu by mohli případně dojednat prezidenti obou zemí během víkendového summitu skupiny zemí G20 v Japonsku.

I v minulosti zaznívaly ze Spojených států prohlášení o pozitivních signálech ve vztahu s Čínou, aby pak nakonec v praxi americká administrativa přikročila k odlišným krokům. Donald Trump později během dne uvedl, že v případě zavedení cel na dovážené čínské zboží by jejich výše mohla být 10 % namísto dříve zmiňovaných 25.

Nejspíš i to mělo vliv na pochybnosti a nervozitu investorů vyjádřené v průběžném mírném poklesu akciových indexů.

Historická maxima jsou stále blízko

Na trzích tak nyní převládá smíšený sentiment. Část investorů totiž stále věří, že americký FED sníží na svém červencovém zasedání úrokové sazby, což by hrálo do karet růstu cen akcií. Nicméně prohlášení některých členů FEDu z tohoto týdne naznačují, že pokud ke snížení dojde, tak maximálně o 25 bodů, nikoliv o 50, jak mnozí očekávali. Negativně pak nálady na trhu ovlivňuje také napětí mezi Spojenými státy a Íránem, kde je stále aktuální riziko vojenského konfliktu.

I přesto se však americké akciové indexy pohybují blízko svých historických maxim. Index Dow Jones Industrials Average se nachází pod historickými maximy z loňského října o zhruba 1,5 %. Index S&P 500 vytvořil nejvyšší historickou hodnotu minulý týden ve čtvrtek, když při intradenním obchodování dosáhl na 2 958,04 bodů. Nyní by tak k překonání svých dosavadních maxim potřeboval necelých 45 bodů, tedy méně než 2 %. Index Nasdaq na své historické maximum z května tohoto roku pak ztrácí zhruba 3 %.

Dojde po víkendu k jejich překonání nebo na trhu převládne medvědí nálada?

Zdroje: Bloomberg, Seeking Alpha, Yahoo Finance, Patria Finance

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.