Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Riziko pro světové akciové indexy – MMF zhoršil odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023

Riziko pro světové akciové indexy – MMF zhoršil odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na odhad růstu světového ekonomiky od Mezinárodního měnového fondu (MMF). MMF uveřejnil na svých webových stránkách článek o výhledu světové ekonomiky

Poznámka

Mezinárodní měnový fond (MMF, anglicky: International Monetary Fund, zkratka IMF) je mezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže.

Růst globálního HDP o 2,7 %, českého HDP o 1,5 % v roce 2023

MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na rok 2023. Hrubý domácí produkt (HDP) se má zvýšit o 2,7 %, o 0,2 procentního bodu méně, než předpokládal v červencové aktualizaci výhledu. Pro letošní rok MMF ve svém podzimním výhledu potvrdil předchozí odhad, podle kterého čeká růst HDP o 3,2 %. Předpověděl nyní také zpomalení růstu české ekonomiky v letošním roce na 1,9 % z loňských 3,5 %. V dubnu přitom odhadoval, že v letošním roce se tuzemský HDP zvýší o 2,3 %. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 1,5 %.

Od ledna je to už počtvrté, co měnový fond přistoupil ke zhoršení výhledu. Loni světová ekonomika vzrostla o 6,1 %, a výrazně se tak zotavila z poklesu o 3,1 % v roce 2020. Tehdy na ni dolehla pandemie nemoci covid-19.

Problémy ve světové ekonomice

Mezi klíčové současné problémy světové ekonomiky můžeme zařadit zejména invaze Ruska na Ukrajinu, krize životních nákladů způsobená přetrvávajícími a rozšiřujícími se inflačními tlaky a slabší výkon čínské ekonomiky.

Téměř všude způsobí vážné problémy domácnostem rychle rostoucí ceny, zejména potravin a energií. Inflační tlaky se ukazují jako širší a trvalejší, než se předpokládalo. Očekává se, že letos celosvětová inflace dosáhne svého vrcholu 9,5 % a do roku 2024 se sníží na 4,1 %.

USA, EU a Čína

Dle MMF bude slábnout výkon 3 největších světových ekonomik USA, EU a Číny. 

V USA má další zpřísňování měnové politiky a finančních podmínek zpomalit v příštím roce růst na 1 % z letošních 1,6 %. Výhled na příští rok nechal MMF beze změny, prognóza na letošní rok je však horší o 0,7 procentního bodu, než čekal v červenci. 

V Evropě dojde k největšímu zpomalení ekonomiky, z důvodu pokračující energetická krize způsobená válkou. Růst HDP se zde podle odhadu příští rok sníží na 0,5 %, když v červenci fond očekával růst o 1,2 %. Pro letošní rok však MMF zlepšil výhled eurozóny o 0,5 procentního bodu na 3,1 %.

Pro Čínu MMF zhoršil prognózu růstu pro příští rok o 0,2 procentního bodu na 4,4 % kvůli oslabení realitního sektoru a pokračování pandemických omezení. Růst by však měl zrychlit z letošních očekávaných 3,2 %.

Závěr

Rizika zhoršení výhledu zůstávají vysoká, varoval měnový fond. Mimo jiné by se inflace mohla ukázat jako trvalejší, válka na Ukrajině by mohla eskalovat a prohloubit energetickou krizi nebo by na finančních trzích mohly vypuknout turbulence, které by investory přiměly k nákupům bezpečných aktiv a dále posílily dolar. Hrozí také špatné nastavení měnové, fiskální nebo finanční politiky.

Současné zpomalení a možná budoucí rizika mají a pravděpodobně také budou mít v následujícím období negativní vliv na hlavní světové akciové indexy, což můžeme vidět na grafu níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.