Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Riziko pro světové akciové indexy - MMF zhoršil odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023

Riziko pro světové akciové indexy - MMF zhoršil odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023

Riziko pro světové akciové indexy - MMF zhoršil odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na odhad růstu světového ekonomiky od Mezinárodního měnového fondu (MMF). MMF uveřejnil na svých webových stránkách článek o výhledu světové ekonomiky

Růst globálního HDP o 2,7 %, českého HDP o 1,5 % v roce 2023

MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na rok 2023. Hrubý domácí produkt (HDP) se má zvýšit o 2,7 %, o 0,2 procentního bodu méně, než předpokládal v červencové aktualizaci výhledu. Pro letošní rok MMF ve svém podzimním výhledu potvrdil předchozí odhad, podle kterého čeká růst HDP o 3,2 %. Předpověděl nyní také zpomalení růstu české ekonomiky v letošním roce na 1,9 % z loňských 3,5 %. V dubnu přitom odhadoval, že v letošním roce se tuzemský HDP zvýší o 2,3 %. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 1,5 %.

Od ledna je to už počtvrté, co měnový fond přistoupil ke zhoršení výhledu. Loni světová ekonomika vzrostla o 6,1 %, a výrazně se tak zotavila z poklesu o 3,1 % v roce 2020. Tehdy na ni dolehla pandemie nemoci covid-19.

Problémy ve světové ekonomice

Mezi klíčové současné problémy světové ekonomiky můžeme zařadit zejména invaze Ruska na Ukrajinu, krize životních nákladů způsobená přetrvávajícími a rozšiřujícími se inflačními tlaky a slabší výkon čínské ekonomiky.

Téměř všude způsobí vážné problémy domácnostem rychle rostoucí ceny, zejména potravin a energií. Inflační tlaky se ukazují jako širší a trvalejší, než se předpokládalo. Očekává se, že letos celosvětová inflace dosáhne svého vrcholu 9,5 % a do roku 2024 se sníží na 4,1 %.

USA, EU a Čína

Dle MMF bude slábnout výkon 3 největších světových ekonomik USA, EU a Číny. 

V USA má další zpřísňování měnové politiky a finančních podmínek zpomalit v příštím roce růst na 1 % z letošních 1,6 %. Výhled na příští rok nechal MMF beze změny, prognóza na letošní rok je však horší o 0,7 procentního bodu, než čekal v červenci. 

V Evropě dojde k největšímu zpomalení ekonomiky, z důvodu pokračující energetická krize způsobená válkou. Růst HDP se zde podle odhadu příští rok sníží na 0,5 %, když v červenci fond očekával růst o 1,2 %. Pro letošní rok však MMF zlepšil výhled eurozóny o 0,5 procentního bodu na 3,1 %.

Pro Čínu MMF zhoršil prognózu růstu pro příští rok o 0,2 procentního bodu na 4,4 % kvůli oslabení realitního sektoru a pokračování pandemických omezení. Růst by však měl zrychlit z letošních očekávaných 3,2 %.

Závěr

Rizika zhoršení výhledu zůstávají vysoká, varoval měnový fond. Mimo jiné by se inflace mohla ukázat jako trvalejší, válka na Ukrajině by mohla eskalovat a prohloubit energetickou krizi nebo by na finančních trzích mohly vypuknout turbulence, které by investory přiměly k nákupům bezpečných aktiv a dále posílily dolar. Hrozí také špatné nastavení měnové, fiskální nebo finanční politiky.

Současné zpomalení a možná budoucí rizika mají a pravděpodobně také budou mít v následujícím období negativní vliv na hlavní světové akciové indexy, což můžeme vidět na grafu níže.

Index Dow Jones
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo