Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Renaultu se daří - Dokáže se úplně vyrovnat se ztrátou ruského trhu a jak si vedou akcie?

Renaultu se daří - Dokáže se úplně vyrovnat se ztrátou ruského trhu a jak si vedou akcie?

Renaultu se daří - Dokáže se úplně vyrovnat se ztrátou ruského trhu a jak si vedou akcie?
Zdroj: depositphotos.com

Své hospodaření za třetí čtvrtletí 2022 zveřejnila automobilka Renault. Automobilový průmysl je ovlivněn hned několika negativními podněty současně. Prvním je nedostatek a výpadky v zásobování polovodičových součástek. Renault odhaduje, že díky nedostatku polovodičů se snížila jeho produkce nových vozů o 300 000 aut v roce 2022.

Dalším problém nebo přesněji výzvou je přechod od spalovacích motorů k elektrickým. To klade na klasické výrobce nemalé technické a investiční nároky. Jak si vede na tomto poli Renault? A v neposlední řadě byl Renault jednou z firem, která byla zasažena sankcemi proti Rusku. Renault v květnu 2022 odstoupil svůj podíl v Renault Russe městu Moskvě a svůj podíl v továrním komplexu Avtozaz Institutu vývoje automobilového průmyslu.

Vývoj akcií Renault v posledních 2 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dobré třetí čtvrtletí

Hospodářské výsledky dopadly nadmíru dobře. Obrat společnosti Renault dosáhl 9,8 miliard euro. Jedná se o silný 20% růst, který je způsobem hlavně zvýšením cen.

Avšak současné zvýšení cen se neprojevilo poklesem poptávky. Současné výsledky jsou nejenom dobré, ale Renault se může pochlubit plným objednávkovým listem na další měsíce. Podle vedení Renaultu je nyní již prodána celková kapacita výroby na 3,5 měsíce. Marže podniku se pohybovaly nad 5 %. Dobré hospodářské výsledky pomohly firmě získat navíc 1,5 miliardy euro do své pokladny.

Renaultu se ještě zcela nedaří dostat na obrat z předcovidové doby, kdy firma dosahovala tržeb přesahující 11 miliard eur. I tak se akcím Renaultu daří v kontextu těžkého roku 2022. Akcie od začátku roku přidaly 1%. To je velmi dobrý výkon, když většina světových indexů je v roční ztrátě okolo 20 %. V sektoru automobilového průmyslu si akcie Renaultu vedou výtečně. Jeho konkurenti na burze ztrácejí: Volkswagen -26 %, Mercedes – 15 %, BMW – 12 %, Ford – 43 %, Hyundai – 20 %.

Odchod z Ruska

Výsledky hospodaření byly již bez čísel z ruské divize. Společnost se tak musela vyrovnat s poklesem tržeb o 867 milionů euro. Celkové ztráty na převod ruské výroby do rukou Ruska stálo Renault 2,3 miliardy euro. Tato ztráta však byla účetně započítána již ve druhém čtvrtletí 2022.

Zajímavostí je, že Renault nezveřejnil cenu za kterou společnost odstoupil a podmínky celého odkupu. Ruská strana se chlubila, že celý převod byl uskutečněn za symbolický jeden rubl. Avšak Renault má možnost se k podnikání v Rusku vrátit, jakmile skončí sankce proti Rusku. Vzhledem k současnému vývoji konfliktu na Ukrajině, však není moc pravděpodobné, že by Renault se do Ruska rychle vrátil.

Elektromobilismus na vzestupu

Při bližším čtení výsledků zjistíme, že firmě Renault stoupl počet aut prodaných fyzickým osobám na 70 %, oproti 64 % z minulého čtvrtletí. Právě prodej fyzickým osobám značně zvýšil marže Renaultu. Za úspěchem stojí rozvoj elektrických a hybridních aut a to především v segmentu C a modelu SUV Arkana. Podíl elektromobilů a hybridů neustále roste. Nyní se elektroauta podílí 12 % na celkové produkci aut a 38 % tvoří tzv. E-tech auta, tedy hybridy.

Tento podíl by měl ještě stoupnout, protože francouzský prezident Macron, chce zavést tzv. ekologický bonus. Tento bonus by spočíval v příspěvku mezi 6 000 až 7 000 eury na nákup nového elektroauta. Díky tomuto bonusu by se měla elektroauta stát dostupnější pro všechny. Bonus by se měl aplikovat pouze pro elektroauta do ceny 47 000 eur. Francie zůstává pro Renault trhem číslo jedna. Ekologický bonus francouzské automobilce, kde 15 % akcií patří francouzskému státu, tak značně pomůže dál ve vývoji nových elektroaut.

renault-automobily-logo-spolecnosti-akcie-initiale
Renault Initiale
Zdroj: depositphotos.com

Výhled do budoucnosti

I v roce 2023 musíme počítat s problémy s dodávkami polovodičů. Velkou výhodou Renaultu je, že jako poslední z velkých automobilových výrobců vyrábí levná auta díky své značce Dacia. Model Sandero a SUV Duster patří k Evropě k velmi oblíbeným. Prodeje táhne především sedmimístný Jogger, který se prodává mnohem lépe než se čekalo. Automobilka plánuje dodat na trh přes 65 000 kusů tohoto modelu. Právě značka Dacia je trumf v rukách Renaultu. Pokud Evropa přijde do recese, lidé se budou snažit ušetřit na nákupu nového vozu a budou hledat levnější varianty.

Dalším možný přilepšením bude narovnání vztahu mezi Renaultem a Nissanem. Tyto dvě automobilky vlastní vzájemně podíl, přičemž Renault nyní vlastní 43 % akcií Nissanu. Vedení Renaultu chce, aby se podíl vyrovnal a každá automobilka vlastnila 15 %. Renault by se tak mohl zbavit akcií Nissanu a tím získat další hotovost pro svůj vlastní rozvoj.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo