Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rekordní příliv 11,6 miliardy USD do dluhopisových ETF s vysokými výnosy. Co to vypovídá o náladě na trhu?

Publikováno
Rekordní příliv 11,6 miliardy USD do dluhopisových ETF s vysokými výnosy. Co to vypovídá o náladě na trhu?
Zdroj: depositphotos.com

V důsledku výrazné změny nálady na trhu investoři znovu projevili nadšení pro vyšší riziko a v listopadu nasměrovali rekordní částky do burzovně obchodovaných fondů (ETF) s dluhopisy s vysokým výnosem.

Údaje společnosti BlackRock ukazují globální příliv 11,6 miliardy USD do ETF na dluhopisy s vysokým výnosem, přičemž jen ETF kótované v USA přilákaly 10,8 miliardy USD. Tento příliv překonal předchozí maximum 8,6 miliardy dolarů stanovené v dubnu 2020. Výrazně pak kompenzoval kumulativní odliv 8,7 miliardy dolarů, k němuž došlo v období od srpna do října letošního roku.

Rekordní příliv do ETF na dluhopisy s vysokým výnosem a silná výkonnost ETF zaměřených na podnikové dluhopisy investičního stupně naznačují, že hledání výnosu nyní převažuje nad bezpečím státních dluhopisů.

Úctyhodná výkonnost ETF

Chuť riskovat se rozšířila i mimo dluhopisy s vysokým výnosem, přičemž ETF na podnikové dluhopisy investičního stupně zaznamenaly výrazný nárůst zájmu investorů. Čisté nákupy v této kategorii dosáhly 10 miliard USD, což je nejsilnější příliv od ledna, a kompenzovaly tak odliv 7,9 miliardy USD zaznamenaný v předchozích dvou měsících.

Tento příliv ostře kontrastuje s opatrnějším přístupem k ETF na státní dluhopisy, které zaznamenaly nejnižší úroveň toků od ledna 2022, a to 4,3 miliardy USD – což je výrazný rozdíl oproti přílivu 30,4 miliardy USD zaznamenanému v říjnu.

Příliv investic do ETF na dluhopisy s vysokými výnosy odráží širší náladu na trhu, který stále více věří v možnost “měkkého přistání” ekonomiky.

Vývoj trhu ETF, který poskytuje i další nízkonákladové investiční možnosti, učinil strategie s vysokým výnosem obzvláště atraktivními, jak poznamenal Todd Rosenbluth, vedoucí výzkumu v poradenské společnosti VettaFi. Zájem o fondy s vysokým výnosem dále podpořilo očekávání, že by americký Federální rezervní systém mohl v příštím roce začít snižovat úrokové sazby.

Změna investičních vzorců

Příliv investic do ETF na dluhopisy s vysokými výnosy odráží širší náladu na trhu, který stále více věří v možnost “měkkého přistání” ekonomiky. Změna investičních vzorců podtrhuje významný obrat od opatrnosti, která převládala po většinu roku.

Investoři jsou nyní zřejmě ochotnější přijmout riziko kvůli potenciálně vyšším výnosům. Rekordní příliv do ETF na dluhopisy s vysokým výnosem a silná výkonnost ETF zaměřených na podnikové dluhopisy investičního stupně naznačují, že hledání výnosu nyní převažuje nad bezpečím státních dluhopisů.

Zatímco se investoři orientují v tomto měnícím se prostředí, trh ETF nadále nabízí široké spektrum možností, které vyhovují různým nárokům na riziko a investičním strategiím.

Nadcházející měsíce ukážou, zda se tento rizikový přístup udrží, nebo zda se trhy vrátí ke konzervativnějšímu postoji. Prozatím je nárůst investic do rizikovějších dluhopisových ETF na konci roku výmluvným obrazem současné nálady mezi globálními investory a naznačuje obrysy trhu při vstupu do nového roku.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎