Americké státní regulační orgány se poslední rok zaměřovaly na kryptoměnové zápůjčné platformy, které získané kryptoměny od svých zákazníků půjčují dál za účelem jejich úročení. Celsius souhlasil, že přestane vyplácet odměny neakreditovaným (finančně dobře situovaným) americkým investorům za jakékoliv nové vklady, počínaje 15. dubnem.
https://twitter.com/Mashinsky/status/1513894211699027976?ref_src=twsrc
Akreditovaní investoři budou mít dále nárok na “odměny”, stejně jako aktiva těch neakreditovaných, která jsou již ve správě Celsia.
“Vzhledem k posledním regulačním změnám jsme nuceni zavést úpravy v produktu Earn, jež ovlivní naše uživatele ve Spojených státech,” sdělil Alex Mashinsky, zakladatel a ředitel Celsius Network.
Podle informací platformy má společnost k 1. dubnu ve správě aktiva ve výši 23 miliard dolarů a od roku 2018 vyplatila více než 912 milionů dolarů na výnosech a odměnách.
Poznámka: Nová pravidla se nevztahují na zákazníky mimo USA.
Jak funguje Earn na Celsiu?
Změna naruší Celsiu obchodní model, který funguje následovně: Zákazník si uloží svá krypto aktiva u společnosti a vznikne mu nárok na úročení vkladů, tj. odměny ve formě coinů a tokenů, zákazník si může zvolit, zda-li jeho vložená kryptoměna bude úročena ve stejné kryptoměně, nebo jestli bude úročena za mince CEL (za tyto mince zákazník získá o chlup lepší úročící sazbu), společnost pak tyto kryptoměny nabídne k půjčce za vyšší úrokovou sazbu.
Pro příklad: Vložíte na Celsius 1 BTC, společnost vám nabídne 2 kurzy úročení, jeden v BTC a jeden v CEL. Aktuální hodnoty pro kurz v BTC jsou 5 % p. a. (pouze do 1 BTC, nad 1 BTC se kurz sníží na 1,5 % p. a.) a pro CEL 5,51 % p. a., kurzy se průběžně mění. Vyplácení zde probíhá 1x týdně.
Aktuálně společnost nabízí úročení několika kryptoměn, z těch největších se jedná dále o ETH (5,9 % p. a.), DOT (9,02 % p. a.), ADA (4,06 % p. a.) a SOL (5,5 % p. a.), dále je zde možné i úročení stablecoinů, u nichž se současný roční výnos pohybuje okolo 7,83 %.
Porovnání s tradičním bankovním sektorem
Pro porovnání, u spořících účtů v současném bankovním sektoru ČR se procenta ročně vyšplhají maximálně na 4 % p. a. Banky vždy nabídnou značně nižší úrok, než je současná inflace, která je nyní, podle vyjádření ČNB z února, na 11,1 %.
Pro pochopení si představte spořící účet s úrokem 4 % p. a., což znamená, že za rok z vložených 100 000 Kč získáte 4 000 Kč navíc. Inflace vám tuto “nákupní sílu” však sníží o 11 100 Kč. Inflace je u každé národní měny rozdílná, nicméně i každá kryptoměna je jinak inflační dle své tokenomiky. V kryptoměnovém sektoru můžeme nalézt různé produkty nabízející vyšší roční zhodnocení, musíme ovšem brát v potaz i jejich cenovou volatilitu.
Potíže Celsia s regulátory
Několik státních regulátorů cenných papírů v USA obvinilo Celsius a jeho konkurenta BlockFi z nabízení neregistrovaných cenných papírů. Americká komise pro cenné papíry (SEC) a další regulační orgány považují účty s vysokým úrokem za cenné papíry, stejně jako nezajištěné dluhopisy, to vyplývá z toho, že dlužníci splácejí půjčku bez zajištění. Pokud by dlužník nesplnil své závazky, mohlo by se to dotknout spotřebitelů.
Společnost BlockFi se již v vypořádala s regulátory ohledně svých vysoce úročených účtů. V únoru se totiž vyrovnala se SEC a 32 státy USA za 100 milionů dolarů za to, že nezaregistrovala své zájmové účty. Přestože nepřiznala ani nepopřela obvinění SEC, společnost pozastavila účty pro uživatele v USA a uvedla, že plánuje vytvořit v budoucnu produkt, který bude registrovaný SECem a umožní svým klientům svá krypto aktiva pravidelně zhodnocovat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.