Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Průměrná mzda v Česku vzrostla na 40 135 Kč, ovšem reálně jsme na tom hůře

Průměrná mzda v Česku vzrostla na 40 135 Kč, ovšem reálně jsme na tom hůře

Průměrná mzda v Česku vzrostla na 40 135 Kč, ovšem reálně jsme na tom hůře
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o vývoji průměrné hrubé měsíční mzdy v České republice. Český statistický úřad ve svém aktuálním prohlášení uvádí informace o průměrné mzdě za 4. čtvrtletí. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější informace.

Nominální průměrná mzda vzrostla o 4% (40 135 Kč) 

V pondělí 7. 3. uveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) údaje o průměrné mzdě v posledním čtvrtletí roku 2021. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v Česku vzrostla meziročně o 4 % na hodnotu 40 135 Kč. Je to tedy o 1 551 Kč (+4 %) více než ve stejném období roku 2020.

Jelikož spotřebitelské ceny se zvýšily o 6 % a nominální mzda vzrostla pouze o 4 %, došlo k poklesu reálných mezd o 2 %.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek uvádí, že zatímco v roce 2020 byla příčinou pandemie a opatrnost firem, v loňském roce se na nízkém růstu reálných mezd podepsala zrychlující inflace. A ta bude dominantním faktorem i v letošním roce. Při průměrné inflaci přesahující 8 % bude ve většině odvětví obtížné dosáhnout reálného zvýšení mezd.

Jaký je rozdíl mezi nominální a reálnou mzdou?

Reálná mzda oproti nominální poskytuje lepší možnost mezinárodního nebo časového srovnání. Z hlediska časového totiž očišťuje nominální mzdu o vlivy inflace, tedy o změny životních nákladů v čase. Z hlediska geografického očišťuje nominální mzdu o rozdílnost životních nákladů ve srovnávaných zemích.

Medián

Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. A proto existuje statistická veličina medián.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve 4. čtvrtletí meziročně o 4,9 % na 34 360 korun. Pro zjednodušení tedy můžeme říci, že průměrný Čech vydělává přibližně 34 360 Kč. 80 % zaměstnanců tedy většina pobírala mzdu mezi 17 221 a 65 753 korunami měsíčně.

V 1. kvartálu mzda vzrostla o 3,4 %, ve druhém o 11,5 % a ve třetím o 5,7 %. Reálná mzda pak klesla pouze v posledním čtvrtletí. V prvním čtvrtletí byla vyšší o 1,2 %, ve druhém o 8,4 % ve třetím o 1,5 %.

Nejvíce rostly mzdy v sektoru nemovitostí, ubytování, stravování a pohostinství

Ve 4. čtvrtletí rostly mzdy nejvíce u činností v oblasti nemovitostí, a to o 14,2 %. Zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství pak brali o 9,7 % více. Naopak největší pokles zaznamenalo zdravotnictví a sociální péče, kde mzdy klesly o 8,1 %.

Závěr

Podle ekonomů budou navíc reálné mzdy klesat celý letošní rok. Ti odhadují, že po celý letošní rok je téměř jisté, že v reálném vyjádření budou mzdy klesat. Za celý letošní rok by to mohlo být kolem 3 %.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek doplňuje, že propad reálné mzdy ze čtvrtého čtvrtletí 2021 vidíme jako začátek série spíš než ojedinělý úkaz. Pro zvýšení své spotřeby musejí domácnosti buďto strávit prací více hodin, nebo musejí čerpat ze svých úspor. Druhé z možností zvýšení spotřeby ovšem teď nenahrává geopolitická situace.

S kolegy ekonomy souhlasí také Jakub Seidler hlavní ekonom České bankovní asociace, který očekává v letošním roce 2022 propad reálných mezd o 3 %. Seidler doplňuje, že současná ruská agrese na Ukrajině přináší další stagflační vývoj, to je vyšší inflaci a slabší růst, což bude propad reálných mezd v letošním roce dále prohlubovat.  

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo