Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přispějte na obnovu jižní Moravy – v kryptoměnách!

Publikováno
Přispějte na obnovu jižní Moravy – v kryptoměnách!
Zdroj: SeznamZprávy.cz

Určitě víte, že před nedávnem jih Moravy zasáhlo ničivé tornádo. Krátce poté, co záběry zpustošených obcí oblétly celou Českou republiku (a nejen ji), se strhla vlna solidarity a vzniklo i několik sbírek. Nyní můžete na nápravu škod v postižených oblastech přispět i v kryptoměnách.

Asi není potřeba dlouze vysvětlovat, co se na jihu Moravy stalo. Ve zkratce řádění tornáda zanechalo na jižní Moravě spoušť, která se táhne od východního okraje Břeclavi až po obec Ratíškovice. Poničeny jsou domy, auta, kostely, známý zámek ve Valticích, který je na seznamu památek UNESCO, i vinařská úroda. Tornádo, které se prohnalo moravským jihem, prý bylo vůbec nejsilnější v novodobé české historii.

Pomozte třeba bitcoiny

Ve sbírkách na pomoc poničeným obcím se do neděle 27. června zatím vybralo přes 400 milionů korun. Dary lze zasílat na celou řadu transparentních účtů. Pokud chcete přispět na pomoc lidem ze zasaženého regionu i vy, můžete tak učinit také tím, že darujete některou z kryptoměn.

Sbírku, kde lze darovat kryptoměny, organizuje směnárna Simplecoin, která sama přispěla částkou 20 LTC, přes Nadaci Via. Redakce Finex.cz přispěla částkou 0,01 BTC.

Přispívat můžete až do 4. července 2021. Darovat lze Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum.

Přispět kryptoměnou můžete i vy, a to v Bitocoinu, Litecoinu nebo Ethereu. Celá sbírka potrvá až do 4. července 2021. Simplecoin následně smění vybranou částku na české koruny – s aktuálním kurzem a bez provize. Celkovou částku společnost následně předá Nadaci Via.

Další informace o sbírce Nadace Via, kterou můžete v kryptoměnách podpořit

Do kdy sbírka v kryptoměnách běží?

Základní dostupná informace je, že Simplecoin vybrané kryptoměny 4. 7. 2021 smění na koruny a ty následně pošle na účet Nadace. Co se bude dít s příspěvky, které přijdou později, se zatím neví.

Na co peníze půjdou?

Výtěžek sbírky poputuje na pomoc jihomoravským obcím zpustošeným tornádem (konkrétně zejména obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Pánov).

Prostředky budou rozděleny v několika krocích: 1) Okamžité uvolnění 25 milionů korun na akutní pomoc, kterou Nadace koordinuje s krizovým štábem a krajem. Prvních pět milionů korun bude odesláno obci Hrušky.

2) Přímá pomoc postiženým lidem. Od pátku Nadace koordinuje přímou pomoc lidem s dalšími neziskovkami, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Spolu s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi poskytne Nadace Via postiženým domácnostem příspěvek 150 000 Kč na opravy poničených domu a zajištění základních potřeb zasažených domácností.

3) Následně plánuje Nadace podpořit iniciativy a projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí. Na rozdělení výtěžku sbírky Nadace spolupracuje také s Jihomoravskou komunitní nadací, která sídlí přímo v Moravské Nové Vsi, jedné z nejvíce postižených obcí.

4) Část výtěžku celé sbírky poputuje také na Lounsko, kde sběr prostředků na obnovu zajišťuje ve spolupráci s Nadací Via Ústecká komunitní nadace.

Kdy se peníze dostanou k potřebným?

Přesný plán rozdělení vybraných prostředků koordinuje Nadace Via ve spolupráci s dalšími pomáhajícími organizacemi, které mapují potřeby zasažených domácností přímo v terénu. Peníze rodinám na účet budou doručeny během následujících čtrnácti dnů.

Půjdou všechny peníze ze sbírky opravdu na pomoc zasaženým lidem? Jaká výše provozních nákladů je spojena s administrací dárcovské kampaně?

Standardním poplatkem u kampaní Darujme.cz jsou 2 procenta z přijatého daru. Tento poplatek pokrývá náklady na samotnou realizaci platformy, bankovní poplatky, podporu, technickou správu a rozvoj, účetnictví atd. Vzhledem k situaci a obrovské výši darů bylo však rozhodnuto, že poplatky budou vybírány pouze do výše pokrytí nejnutnější výdaje spojené se sbírkou. Neočekává se tedy, že půjde o částku vyšší než jedno procento. Konečná částka bude transparentně zveřejněna.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Zajimave, jak lze i pres krypto svet pomahat druhym. Fandim temto moznostem.