Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Svět umělé inteligence se neustále mění a odborníci diskutují o možnostech a omezeních těchto pokročilých systémů. Hlavní vědecký pracovník společnosti Meta, Yann LeCun, nedávno zdůraznil, že toto odvětví má před sebou ještě dlouhou cestu.
Naznačil, že dosažení umělé inteligence se zdánlivou vnímavostí na lidské úrovni, známé jako AGI – obecná umělá inteligence, je vzdáleno ještě několik desetiletí. To je v příkrém rozporu s optimističtější předpovědí generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga. Podle něho by se umělá inteligence mohla vyrovnat lidské do pěti let.
LeCunův postoj je opatrný i v případě kvantových počítačů, a to navzdory významným investicím ze strany technologických gigantů, jako jsou Microsoft a Google. Spolu s vedoucím pracovníkem společnosti Meta Mikem Schroepferem zpochybňuje LeCun blízkou praktickou využitelnost kvantových výpočtů v AI. Místo toho se jejich pozornost soustředí na slibné multimodální systémy AI, které integrují různé typy dat, jako je text a video, k provádění složitých úkonů.
AGI je zkratka pojmu Artificial General Intelligence. Do češtiny se překládá jako obecná umělá inteligence. Jedná se o umělou inteligenci, která by se schopností učit se vyrovnala lidské inteligenci.
AGI představuje software, který se dokáže učit a přizpůsobovat nad rámec svého původního naprogramování, což odráží lidské schopnosti učení. Na rozdíl od současné umělé inteligence, která funguje v předem definovaných hranicích, by všeobecná umělá inteligence měla mít možnost samostatně získávat nové schopnosti. Technologie, které podporují tuto snahu, sahají od hlubokého učení až po robotiku a jsou nezbytné pro napodobování komplexních lidských činností.
Klíčovou roli ve vývoji umělé inteligence hraje hardware, přičemž GPU společností, jako je Nvidia, se stávají nezbytnými pro trénování rozsáhlých jazykových modelů.
Umělá inteligence se však potýká se značnými překážkami, jako je zvládnutí propojení mezi jednotlivými oblastmi, emoční inteligence, intuitivní rozhodování a smyslové vnímání. Dnešní modely umělé inteligence jsou považovány za “slabou umělou inteligenci” kvůli neschopnosti překročit své naprogramované funkce. Naproti tomu všeobecná neboli “silná AI” by fungovala s kognitivními schopnostmi podobnými lidským, bez doménových omezení.
Aby se výzkum AGI posunul kupředu, zkoušejí odborníci různé metodiky výzkumu, včetně symbolických a konekcionistických přístupů. Jejich cílem je stopovat a napodobit lidské myšlenkové procesy. Významnou roli hrají platformy cloud computingu, jako je Amazon Web Services (AWS) nebo Microsoft Azure, které poskytují zdroje pro rozvoj generativní i obecné umělé inteligence.
Klíčovou roli ve vývoji umělé inteligence hraje hardware, přičemž GPU společností, jako je Nvidia, se stávají nezbytnými pro trénování rozsáhlých jazykových modelů.
Například společnost Meta využila výkon 16 000 grafických procesorů Nvidia A100 k vývoji svého softwaru Llama AI. Ačkoli v současné době mají GPU převahu, budoucnost může přinést specializované procesory přizpůsobené pro úlohy hlubokého učení.
Pokud si myslíte, že je obecná umělá inteligence v kurzu, tím více GPU čipů byste měli nakoupit. – Yann LeCun
Koncept kvantové inteligence spojuje kvantovou výpočetní techniku s umělou inteligencí a popisuje budoucnost, kdy se strojové učení exponenciálně zdokonalí. Toto spojení by mohlo nastolit singularitu: hypotetický okamžik, kdy umělá inteligence předčí lidský intelekt ve všech oblastech. Kvantová inteligence slibuje urychlit pokrok v oblasti umělé inteligence a řešit složité problémy, ale také vyvolává významné etické a společenské úvahy.
Cesta k umělé inteligenci na lidské úrovni, kterou představují kvantová inteligence a obecná umělá inteligence, je však složitá a zatížená technickými i filozofickými výzvami.
Průkopníci v tomto odvětví, jako jsou Meta a Nvidia si však uvědomují, že dosažení AGI zahrnuje nejen výpočetní sílu, ale také replikaci jemných kognitivních rysů, které charakterizují lidskou inteligenci.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.