Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Předsudky, které negativně ovlivňují vaše investiční a obchodní rozhodnutí

Předsudky, které negativně ovlivňují vaše investiční a obchodní rozhodnutí
Zdroj: depositphotos.com

Většina lidí, kteří investují na akciovém trhu, nedosahuje svých cílů. Horní 1 % investorů může zdvojnásobit, nebo dokonce ztrojnásobit své výnosy z trhu. Abyste toho dosáhli také, nesmíte dovolit, aby vaše investiční rozhodnutí ovlivnily klasické předpojatosti.

Jak vám tento článek pomůže vyhnout se negativním předsudkům v investování?

Všechny následující předsudky fungují díky tomu, jak funguje lidská mysl. To je hlavní důvod, proč lidé dělají špatná rozhodnutí.

Poznámka

Kognitivní zkreslení je systematická, opakovaná chyba v myšlení, rozhodování, odhadech a jiných myšlenkových procesech, přičemž závěry o jiných lidech a situacích mohou v těchto případech být vyvozeny nelogickým způsobem.

Haló efekt

V černobílých stereotypech je mnohem snazší uvažovat než v těch šedých. Halo efekt vysvětluje, proč se nám na někom nebo něčem líbí nebo nelíbí hned všechno najednou. Souhlasit s některými myšlenkami a nesouhlasit s jinými je těžší, než si myslíme. Pro investování je to však důležité, abychom měli komplexní a objektivní pohled na danou věc – neovlivněný námi a našimi zkušenostmi.

To, co vidíte, není všechno

Vše, co tam je, není to, co vidíte. Nemůžete myslet na něco, co neznáte nebo o čem ani nevíte. Natož abyste takový faktor vzali do úvahy. Je velká chyba, když znáte pouze jeden úhel pohledu. Není správné poslouchat pouze tu verzi příběhu, která se nám hodí a ignorovat ty ostatní. Mnohdy zkrátka volíme jistotu před nejistotou.

Kotvení

Naše rozhodnutí jsou většinou založena na prvních informacích, které získáme. Pokud víte, že akcie Applu mají hodnotu 150 dolarů, budou za 120 dolarů vypadat jako levné. Přitom třeba vůbec nevíte, jestli se 150 dolarů blíží jejich skutečné (vnitřní) hodnotě.

Středovost (průměrování)

Rádi nacházíme vazby mezi věcmi, které žádné vazby nemají. Tendence směřovat k průměru může být jedním z nejdůležitějších, ale často přehlížených faktorů. Vzhledem k cenovému vyvážení má vše tendenci být přibližně stejné.

Percepční zaujatost

Myslíme si, že události bylo snazší předvídat, než tomu ve skutečnosti bylo. Je to kvůli tomu, co již víme s odstupem času. Při zpětném pohledu je snadné vymýšlet souvislosti mezi věcmi. Současnost a realita je však vždy složitější a do našeho vnímání také mj. vstupují emoce, které při historickém pohledu postrádáme. Existuje mnoho způsobů, jak odhadnout, co se stane, jistotu ale nemáme.

Omyl mistrovství

Kupující i prodávající vědí totéž. Kupují a prodávají akcie na základě toho, co si myslí. Slyšeli jste v životě někdy o “štěstí začátečníka“? Krátkodobé zisky na spekulativním obchodování ještě nedokazují, že jste výteční a nalezli jste dokonalou strategii. Jenže lidé často nevěří, že krátkodobý výběr akcií je také o štěstí, protože přece jsou chytří lidé a už se toho “hodně” naučili.

Averze ke ztrátě

Ztráta má dvakrát větší váhu než stejný zisk.

To je ale samozřejmě nešťastné vnímání, které opět zkresluje naše rozhodování. Tento vliv do investičních rozhodnutí rozhodně nepatří a měli bychom se mu vyhnout a uvažovat vždy zcela racionálně bez těchto nešťastných úrovní.

Přeceňování nedávných událostí

Máme tendenci přikládat příliš velkou váhu věcem, které se staly nedávno. Kvůli tomuto efektu má trh tendenci se většinu času pohybovat určitým směrem. Když se věci daří, myslíme si, že se to bude jen zlepšovat. Také si naopak myslíme, že když se věci pokazí, bude to jen horší a horší.

Vliv vlastnictví

Když něco vlastníme, více si toho vážíme.

To je jeden způsob, jak můžeme vysvětlit, proč jsme udělali to, co jsme udělali. Před nákupem akcie se na ni kriticky podíváme a pokusíme se najít nějaká rizika. Po nákupu však přesně naopak přemýšlíme o dobrých aspektech, abychom odůvodnili svou volbu. Je to ale správné?

Konfirmační zkreslení

Vybíráme si, čemu budeme věřit na základě toho, co už víme. Co neodpovídá našim představám, buď ignorujeme, nebo to nazýváme lží a aktivně hledáme protiargumenty. Pravda se nám ale nemusí líbit, jen ji potřebujeme najít, abychom svá investiční rozhodnutí uskutečnili správně, bez zkreslení.

Myšlení založené na pravděpodobnosti

Často přemýšlíme podle toho, jak se cítíme.

Když se nám nedaří, pohlížíme se stejnou negativitou i do světa investic. Jakmile se v našem osobním životě obrátí karta k lepšímu, stejně sebedůvěry najednou prosazujeme i do svých rozhodnutí o financích. Uvažování o skutečně nejpravděpodobnějších výsledcích nám pomůže lépe se rozhodovat.

Buďte si vědomi rizik spojenými s obchodováním. Myšlenky výše byly vytvořeny pouze pro vzdělávací účely, nikoli pro finanční či investiční doporučení.

Která zkreslení vás ovlivnila nejvíce? Co byste sami sobě doporučili, kdybyste se mohli vrátit v čase a poradit svému dřívějšímu já na základě toho, co znáte nyní? Podělte se s námi o své názory v komentářích.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.