Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Posledních 10 let indexu Nasdaq 100. Co nám prozrazují do budoucna?

Index Nasdaq 100 se vyznačuje prudkým růstem i strmými pády. Trend je ale dlouhodobě rostoucí. Zlomí se trajektorie v brzké době?

Publikováno
Posledních 10 let indexu Nasdaq 100. Co nám prozrazují do budoucna?
Zdroj: Depositphotos.com

Index Nasdaq 100 zahrnující stovku největších nefinančních akcií převážně technologických firem, letos vrostl o více než 50 % a pohybuje se teď kolem úrovně 17 000 bodů. Velkou část úspěchu nesou akcie z tak zvané velkolepé sedmičky, kam spadá Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Nvidia a Tesla.

Před rokem se index obchodoval za necelých 11 000 bodů, což byla nejnižší hodnota od poloviny roku 2020. Pokud bychom rok 2022 vynechali a srovnávali současný výkon indexu se stejným obdobím roku 2021, viděli bychom růst asi jen o 4 %. Dá se tedy říci, že Nasdaq 100 letos více méně dohnal, co v minulém roce ztratil.

Posledních 10 let

Jak špatný byl rok 2022 pro index Nasdaq, je vidět v grafu níže, který znázorňuje roční růst indexu v jednotlivých letech od roku 2013.

Zdroj: awealthofcommonsense.com
Nasdaq - růst po letech
Nasdaq – růst po letech

Z deseti znázorněných let, je rok 2022 jediný, který vykázal propad. V sedmi dalších případech byl ale roční přírůstek dvojciferný a z toho 5 krát přesáhl růst 30 %. Celkově se za toto období bavíme o růstu přesahujícím 600 %.

90. léta a splasknutí dotcom bubliny

V devadesátých letech index vynášel ještě více. Za roky 1991-1999 vyrostl o nadpozemských 1 750 %, ale s rokem 2000 a splasknutím dotcom bubliny začal zase klesat, když mezi březnem 2000 a zářím 2002 ztratil za 18 měsíců přes 80 % své hodnoty.

Dopad splasknutí dotcom bubliny na Nasdaq

Následujích deset let byl ale index zase na vzestupu. I přes propad v krizových letech 2008 a 2009 si do roku 2012 připsal téměř 200 %.

Velké přírůstky i propady tedy u tohoto indexu nejsou nic výjimečného. Z dlouhodobého hlediska lze ale pozorovat trend růstový.

Otázkou je, jestli při jeho koncentrovanosti (10 největších akcií představuje polovinu tržní kapitalizace celé stovky akcií indexu Nasdaq 100) a silnému zaměření na technologické tituly, nestojí před dalším pádem právě teď – v době překotného rozvoje umělé inteligence, kdy řada technologických firem je nadhodnocena.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Novotný

Určitě důležitý článek. Děkuji za něj. Pokud se rozhodnete investovat do technologických akcií musíte se mentálně připravit nejen na vysoké zisky, ale i na hlubší propady. Pokud toto ustojíte je to lákavá investice. Problém technologických akcií je, že většinu doby mají vysoké valuace. Proto je dnes ještě příležitost nakoupit je za rozumnou cenu. Splasknutí dotcom bubliny je v současné situaci irelevantní. Vzpomeňte si jak v roce 2000 vypadaly webové stránky, jaká byla počítačová gramotnost, jaká byla rychlost internetu, jaké tenkrát byly mobilní telefony.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎