Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pražská burza patřila v roce 2023 k nejvýkonnějším trhům navzdory čtvrtinovému poklesu obchodů!

Objemy obchodů na pražské burze loni poklesly o čtvrtinu. Přesto v roce 2023 patřila k nejvýkonnějším trhům. Jak na tom PSE v minulém roce byla?

Publikováno
Pražská burza patřila v roce 2023 k nejvýkonnějším trhům navzdory čtvrtinovému poklesu obchodů!
Zdroj: Pse.cz

Burza cenných papírů Praha (BCPP / PSE) v loňském roce zaznamenala po třech letech růstu 26% pokles obchodů a ustálila se na 123,5 miliardách korun. Tento trend poklesu pocítily všechny evropské trhy.

Na rozdíl od celkového poklesu objemu obchodů zaregistroval trh Start výrazný nárůst, a to meziročně o 143 %. Tento prudký nárůst svědčí o rostoucím zájmu o sektor malých a středních podniků.

I přes pokles objemů obchodů si tržní indexy pražské burzy v roce 2023 vedly dobře. Index PX včetně dividendových výnosů vzrostl o 28 %. Celkový dividendový výnos trhu přitom činil velmi solidních 8,31 %.

Největší dividendový výnos si připsaly akcie společnosti ČEZ se svými 15,31 %, následované akciemi Monety s 8,55 % a Philip Morris s 8,39 %.

Strategické pohyby a dynamika trhu

V uplynulém roce došlo také ke strategickým pohybům v rámci pražské burzy. Na trh Start vstoupil výrobce městského nábytku mmcité, což signalizuje atraktivitu trhu pro rozvíjející se podniky. Kromě toho společnost Gevorkyan, známá svou průmyslovou výrobou, přešla koncem roku z trhu Start na regulovanější trh Prime Market.

Kontrastní dynamika klesajících objemů obchodů a silných tržních výsledků poukazuje na složitou povahu finančních trhů. Růst tržních indexů a dividendových výnosů však naznačuje, že PSE zůstává úrodnou půdou pro investory, zejména pro ty, kteří se zaměřují na dlouhodobé zisky a dividendové výnosy.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎