Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokles bitcoinu je teprve na začátku! Proč musí padnout na 70 000 dolarů?

Bitcoin zaznamenává 2 dny za sebou plné strachu, protože cena klesla pod klíčový support kolem 92 000 dolarů. Proč je hlubší propad zřejmě nevyhnutelný?

Pokles bitcoinu je teprve na začátku! Proč musí padnout na 70 000 dolarů?
Zdroj: Depositphotos.com

Bitcoin už 2 dny po sobě zažívá silný výprodej, který doprovází rostoucí panika na trhu. Cena bitcoinu totiž prolomila klíčový support v oblasti 92 000 dolarů, což vyvolává obavy z dalšího prohlubování propadu.

Zmíněný support byl dlouhou dobu – vlastně po několik měsíců – bodem, kde docházelo k opakovaným silným kurzovým odrazům. Tentokrát se ale tak nestalo.

Trh nám tím dává jasný signál, že poptávková strana ztrácí sílu a nedokáže absorbovat prodejní tlak.

V takové situaci bývá následný pohyb trhu spíše dynamický, protože kupující, kteří očekávali odraz, začínají kapitulovat a připojují se k výprodejnímu tlaku.

Vtip je v tom, že se průlom supportu dal do jisté míry očekávat. Samozřejmě nevidíme do budoucnosti, ale více než dvoutýdenní konsolidace nad oblastí podpory, byla indicií, že se trh chystá na průlom směrem dolů.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Bitcoin na denním grafu prolomil support kolem 92 000 dolarů.
Bitcoin na denním grafu prolomil support kolem 92 000 dolarů

Sezónností býval únor pro bitcoin silný

Historicky platí, že únor bývá pro bitcoin silným měsícem. Druhý nejlepší v roce, pokud se podíváme na mediánové hodnoty. Ty ukazují 12,21 % zhodnocení.

Překonává ho pouze říjen, který je dlouhodobě nejsilnějším měsícem s mediánovým růstem 21,2 %. Statisticky tedy bývá únor obdobím, kdy býci mají navrch a trh vykazuje pozitivní momentum.

Letos ale všechno nasvědčuje tomu, že bude situace přesně opačná.

Poznámka

Krátká časová řada je ve statistice docela problém. Jak často opakuji, bitcoin je velmi mladé aktivum.

Tudíž vůbec nevíme, jak trh zareaguje v určitých případech, které od jeho vzniku nenastaly.

Zdroj: coinglass.com
Historická výkonnost bitcoinu dle jednotlivých měsíců
Historická výkonnost bitcoinu dle jednotlivých měsíců

Momentálně se nacházíme na konci února a bitcoin za celý měsíc ztrácí už 10,6 %.

Místo klasického sezónního růstu jsme proto svědky pokračujícího výprodeje, který ještě akceleroval, co trh definitivně prolomil klíčový support na 92 000 dolarech. Co z toho plyne?

Sezónní trendy samozřejmě nejsou žádnou zárukou. Místo toho, aby byl únor silný, je naopak velmi slabý. P

ropad pod dlouhodobě sledovanou úroveň navíc otevírá prostor pro další oslabení. To znamená, že únor pravděpodobně skončí hodně hluboko v červených číslech.

Nezaklínejte se proto sezónností a různými historickými vzorci.

Jelikož se může stát, že najednou přestanou fungovat. Jako určité berličky mohou být užitečné, ale nelze na základě toho investovat.

Bitcoin se propadne na 70 000 dolarů

Bitcoin prvně klesl na 91 000 dolarů, kde se nachází klíčová podpora. V zásadě se jen potvrdilo to, co bylo posledních několik týdnů ve vzduchu.

To extrémně úzké obchodní rozpětí (zvýrazněný box), ve kterém se trh pohyboval přibližně 2 týdny, bylo přípravou na pohyb směrem dolů. Alespoň jsem to tam vnímal a varoval jsem také před tím – trh jen vyčkával na spouštěč.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Bitcoin vykazoval známky distribuce dle Wyckoff analýzy
Bitcoin vykazoval známky distribuce dle Wyckoff analýzy

Co přesně ale ten impuls nakonec bylo, zůstává otázkou. Někdy je katalyzátor poklesu naprosto očividný, jindy je to jen souhra několika faktorů, kterou zpětně můžeme jen odhadovat.

Každopádně směr byl už předem nalajnovaný, dle mého názoru. Trh pouze potřeboval poslední impuls k rozjetí pohybu dolů.

Berte si z toho ponaučení, že když kurz takto konsoliduje nad klíčovým supportem, který byl v předešlých měsících opakovaně pod útokem, hrozí jeho prolomení.

V podstatě chceme, aby se kurz více vzdaloval od podpory. A pokud se cena k podpoře vrátí, chceme spíše rychlý odraz hodně daleko. Jelikož konsolidace v jeho blízkosti může znamenat přípravu na průlom.

V každém případě to vypadá, že na bitcoinu skutečně těch několik měsíců docházelo k distribuci v rámci zakreslené struktury.

Několik týdnů jsem si kreslil jednotlivé fáze a přemýšlel nad tím, zda to sedí jakožto distribuční schéma dle Wyckoffa.

Pokud zavřeme týdenní svíci pod, ještě k tomu v takové medvědí podobě, pod klíčovým supportem, bral bych to jako potvrzení pro finále distribuce.

Na týdenním grafu lze pěkně sledovat, jak strukturálně chybí cokoliv, o co by se mohl kurz během poklesu opřít. První podpora se totiž nachází až kolem 70 000 dolarů.

Od vrcholu nás tudíž čeká potenciální pokles o zhruba 35 %.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

Nemyslím si, že se jedná jen o běžnou korekci. Jak mnozí proklamují. Ty bývají většinou prudké, rychlé a s okamžitým výkupem ceny zpět.

Tohle naopak vypadá jako postupné odprodávání pozic. Trh si vytvořil rovnováhu a teď jsme možná svědky začátku změny trendu z býka na medvěda.

Býci se rádi odvolávají na předchozí cykly, kdy bylo běžné, že bitcoin padal klidně o 40 % a poté zase rostl. Jenomže problém je v tom, že historické patterny nic nezaručují.

Do budoucnosti nevidím, ale je dost dobře možné, že bitcoin má za sebou definitivní vrchol cyklu. Rozhodující bude, kde uzavře denní a týdenní svíce.

Pořád existuje šance, že býci situaci ustojí a cenu vytáhnou zpátky nahoru. Zatím se ale scénář, který jsem očekával, pomalu začíná naplňovat.

Závěrem: Nic neroste do nebe

Bitcoin má za sebou vcelku dlouhý a silný kurzový růst. Nebyl to takový fenomén jako v předešlých cyklech, ale rozhodně nejsou kurzové zisky malé.

Myslete na to, že trh je mnohem větší než kdy dřív. Proto je logické, že kurzové výnosy budou úměrně k velikosti trhu klesat.

Můj osobní výhled je proto dost medvědí. Ačkoliv bych trhu opravdu přál, aby těch 150 000 dolarů pokořil. Je to škoda, protože si myslím, že by šlo o skvělé završení býčího trendu. Jenomže trhy se nechovají podle toho, co my si přejeme.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
14

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat