Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Podnikové dluhopisy čelí bezprecedentnímu riziku, varují experti. Regulace nepomáhá a miliardy korun investorů mohou být ztraceny. Zjistěte, na co si dát pozor!
Trh podnikových dluhopisů v současné době čelí značným problémům a hrozí, že mnoho investic bude v selhání. Odborník na trh Martin Dočekal ze společnosti Dluhopisar.cz varuje, že by se v nejhorším případě defaulty mohly pohybovat v nižších desítkách miliard.
Několik společností má již nyní problémy se splácením úroků, natož se splácením jistiny.
Letošní rok by tak mohl být pro investory nadále turbulentní s možnými ztrátami v řádech miliard korun. Na toto riziko upozorňuje také Marek Černoch, šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování.
Navzdory nedávnému zpřísnění regulace, které mělo za cíl stabilizovat trh, se zlepšení zatím nedostavilo.
Petr Borkovec, majitel finanční skupiny Partners, zpochybňuje účinnost regulace a naznačuje, že lobbing emitentů dluhopisů může ovlivňovat Českou národní banku (ČNB) a ministerstvo financí.
Kritici současného regulačního rámce poukazují na několik problémů, včetně způsobu prodeje dluhopisů.
Společnosti často obcházejí firmy regulované ČNB, což vyvolává obavy o kvalifikaci investorů.
Jan Topinka z advokátní kanceláře Havel & Partners navrhuje omezit prodej dluhopisů na licencované obchodníky a banky, které odpovídají za prodávané cenné papíry.
Kritickým problémem je, že emitenti dluhopisů mohou prodávat přímo investorům, což může zkreslovat informace o rizicích.
Případně zadávají prodej neregulovaným firmám, často za provize dosahující 10-15 %. Tyto firmy upřednostňují provize před kvalitou prodávaných dluhopisů.
Pokud by se dluhopisy prodávaly prostřednictvím licencovaných obchodníků nebo makléřů, platily by obecné předpisy. Patří mezi ně požadavky na získávání informací o klientovi, posuzování vhodnosti investice a poskytování informací o rizicích, jak upozornil Richard Siuda, šéf společnosti Conseq Investment Management.
Navzdory regulačním změnám zavedeným v lednu, které rozšířily informační povinnosti pro emitenty podlimitních dluhopisů, zůstávají základní otázky nevyřešeny.
Nedávné známé případy poukázaly na rizika korporátních dluhopisů. Skupina Premiot vedená podnikatelem Ondrejem Spodniakem dluží drobným investorům zhruba miliardu korun.
Osud těchto věřitelů je nejistý, protože se o cenný majetek přihlásilo několik protřelých věřitelů se zajištěnými pohledávkami. Držitelé dluhopisů firem jako C2H mezitím obdrželi jen symbolické výnosy.
Další společnosti, jako Helske, Investro, Reality Investing a Sincom, jsou zapleteny do sporů o stovky milionů korun.
Odborníci se shodují, že věřitelé pravděpodobně získají zpět jen malý zlomek svých původních investic.
V některých případech přesto společnosti s pochybným finančním zdravím nadále získávají finanční prostředky. Například ztrátový řetězec Saunia nedávno nabídl drobným investorům dluhopisy v hodnotě až 300 milionů korun.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.